Praca Chodzież

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 399

Praca w Chodzieży

Chodzież leży w północnej części województwa wielkopolskiego. Jest siedzibą administracji powiatu chodzieskiego.

Tym, z czego słynie miasto, jest produkowana od XIX w. w Chodzieży – porcelana. Przemysł ceramiczny ma tu bardzo długie tradycje, ale miejscowość to także ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z wieloma miejscami odpoczynku, obiektami sportowo-rekreacyjnymi. 

A jak wygląda lokalny rynek pracy? Czy te okolice są dobrym miejscem nie tylko dla urlopowiczów, ale też dla osób poszukujących pracy w Wielkopolsce? Jak wyglądają statystyki bezrobocia oraz kto ma szanse znaleźć w Chodzieży zatrudnienie od zaraz?

Chodzież – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Chodzieży mieszka 18,5 tys. osób. Powierzchnia miasta to 13 kilometrów kwadratowych.

Miejscowość zlokalizowana jest ok. 30 km od Piły i 70 od Poznania. Biegną przezeń dwa ważne szlaki komunikacyjne – droga krajowa nr 11 z Poznania do Szczecina oraz linia kolejowa, która łączy Śląsk i Wybrzeże. Do Chodzieży prowadzą też trzy drogi wojewódzkie.

Chodzież lokowana była w 1434 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Kiedy w połowie XVII w. w mieście osiedlili się niemieccy tkacze, a następnie sukiennicy, rozpoczęła się swoista "rewolucja" przemysłowa. W XIX w. za sprawą dwóch niemieckich kupców, którzy kupili chodzieski zamek i zorganizowali w nim fabrykę fajansu, miejsce sukiennictwa zajęła ceramika. W 1855 r. wystartowała produkcja ceramiki.
Do dziś porcelana z Chodzieży kojarzy się z wysoką jakością i jest wizytówką miasta.

Położona na Pojezierzu Chodzieskim, między trzema jeziorami: Chodzieskim (Miejskim), Strzeleckim i Karczewnik miejscowość ma liczne atuty turystyczne. Okolica nazywana bywa Chodzieską Szwajcarią i zielonym zakątkiem Wielkopolski. Lasy, jeziora, spokój z dala od zgiełku dużego miasta to coś, czego można tutaj doświadczyć.

Rynek pracy, oferty pracy – Chodzież

Chodzieski rynek pracy tworzą firmy z sektora MŚP i jednostki budżetowe. W mieście zarejestrowanych w REGON jest 2201 podmiotów gospodarki narodowej (stan na luty 2021 r.), z czego:

 • 2105 to mikrojednostki – samozatrudnieni i zatrudniający do 9 osób,
 • 82 to podmioty małe, liczące od 10 do 49 pracowników,
 • 14 to średnie zakłady pracy, generujące między 50 a 249 miejsc pracy. 

W sektorze publicznym działa 89 podmiotów (60 mikro, 23 małe i 6 średnich).

W mieście najwięcej jest firm handlowych i świadczących usługi naprawy pojazdów, zajmujących się budownictwem, przetwórstwem przemysłowym i różnorodnymi usługami. W Chodzieży rozwija się przemysł meblarski, drzewny, przetwórstwo spożywcze, produkuje się tu tworzywa sztuczne. 

Stopa bezrobocia w powiecie chodzieskim na tle innych powiatów województwa wielkopolskiego wypada dość niekorzystnie. To drugi pod względem wysokości wskaźnik po powiecie konińskim.

Stopa bezrobocia (dane GUS na luty 2021 r.):

 • Polska – 6,5%,
 • województwo wielkopolskie – 4,0%,
 • powiat chodzieski – 8,4%,
 • powiat koniński – 10,3%.

Są jednak branże, w których o pracę w Chodzieży dość łatwo, a pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów.

Informację, na kogo czeka praca w Chodzieży i okolicach, znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. Zawiera ono listę grup zawodów deficytowych, będących w równowadze względem ofert pracy i nadwyżkowych we wszystkich powiatach i województwach w Polsce. Zgodnie z Barometrem pracodawcy w powiecie chodzieskim mają największe trudności ze znalezieniem spełniających ich wymagania i akceptujących wynagrodzenie oraz warunki pracy kandydatów:

 • w budownictwie (zapotrzebowanie na betoniarzy i zbrojarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, robotników budowlanych),
 • w przetwórstwie przemysłowym (deficyt poszukujących pracy jako operator maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operator obrabiarek skrawających, monter konstrukcji metalowych, krawiec i pracownik produkcji odzieży),
 • w transporcie i logistyce (brakuje magazynierów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowców i dostawców),
 • w branży usług medycznych (deficyt pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych),
 • w edukacji (brak chętnych do podjęcia zatrudnienia nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i nauczycieli przedszkoli, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych),
 • w gastronomii i branży spożywczej (brakuje piekarzy i kucharzy),
 • w finansach (na pracę od zaraz mogą liczyć pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi),
 • do pracy jako mechanik maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, elektromechanik i elektromonter, ślusarz, tapicer, spawacz, fryzjer, sprzedawca i kasjer oraz pracownik służb mundurowych.

Z kolei jako grupy profesji nadwyżkowych, których przedstawiciele mogą mieć trudności ze zdobyciem pracy w wyuczonym zawodzie, wskazano:

 • ceramika przemysłowego,
 • ekonomistę,
 • pracownika biura podróży i organizatora obsługi turystycznej,
 • rzemieślnika obróbki szkła i metali szlachetnych.

PUP Chodzież:

Adres: ul. Składowa 3, 64-800 Chodzież
E-mail: sekretariat@pupchodziez.pl
Telefon: 67 342 68 10.

Szukaj pracy w mieście