Praca Czarnków Najnowsze oferty pracy: 7

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Czarnkowie

Czarnków – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czarnków (woj. wielkopolskie) to ośrodek przemysłowy – rozwija się tu przemysł drzewny, metalowy, spożywczy – handlowy i usługowy.  Łącznie w mieście swoją siedzibę mają 1173 podmioty gospodarki narodowej (wg REGON na koniec 2020 r.). Wśród nich są 2 duże przedsiębiorstwa prywatne, utrzymujące między 250 a 999 miejsc pracy, 16 średnich (6 jednostek budżetowych), zatrudniających od 50 do 249 osób oraz 49 małych (z czego 18 w sektorze publicznym) – z kadrą rzędu 10-49 pracujących. Największą grupę stanowią podmioty mikro – samozatrudnieni i jednostki do 9 pracowników. W sektorze publicznym jest ich 15, w prywatnym – 1078.

Ze względu na ukształtowanie terenu – morenowe wzgórza i rozległe tereny zielone, okolica miasta nazywana jest Szwajcarią Czarnkowską. Ciekawostkę turystyczną stanowi nieużywana obecnie narciarska Skocznia pod Grzybkiem – jedna z niewielu stworzonych na terenie nizinnym, nie w górach.

Największe zakłady pracy w Czarnkowie to producent materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego, fabryka sprzętu okrętowego oraz producenci urządzeń gastronomicznych i mebli technologicznych ze stali nierdzewnej; węzłów cieplnych, a także firma zajmująca się wyposażeniem jachtów, fabryka mebli. W branży spożywczej najwięcej miejsc pracy generują browar i okręgowa spółdzielnia mleczarska.

Rynek pracy, oferty pracy – Czarnków

Wg sprawozdań publikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie na koniec 2020 r. w całym powiecie liczba bezrobotnych wynosiła 1525 osób. Najwięcej było w mieście i gminie Trzcianka (452 osoby). W rejestrze znalazło się 156 mieszkańców Czarnkowa i 152 mieszkańców gminy wiejskiej Czarnków.

Stopa bezrobocia wyliczona na grudzień 2020 r. dla powiatu była równa 4,7%. To o 1% więcej niż średnia dla województwa wielkopolskiego – 3,7% i znacznie mniej niż średnia krajowa (6,2%). Niski wskaźnik dobrze prognozuje na przyszłość. Praca w Wielkopolsce jest dostępna w wielu obszarach.

Jak wygląda zestawienie zapotrzebowania na pracowników i podaży pracy w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim? Wg badania Barometr zawodów – korzystnie dla pracowników. Zawodów deficytowych jest prawie 50, a dwa kolejne zostały określone jako silnie deficytowe – mowa o kierowcach samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz spawaczach. Pracodawcy poszukujący osób z uprawnieniami do wykonywania takiej pracy mają największy problem ze rekrutowaniem kandydatów.

W deficycie są ponadto kandydaci do pracy:

  • w branży budowlanej (betoniarze i zbrojarze, dekarze i blacharze budowlani, inspektorzy nadzoru budowlanego, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, technicy budownictwa, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani),
  • w branży elektromechanicznej (inżynierowie elektrycy i energetycy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, monterzy elektronicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki),
  • w przetwórstwie przemysłowym (kierownicy ds. produkcji, magazynierzy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, lakiernicy, operatorzy obrabiarek skrawających, obuwnicy),
  • w branży motoryzacyjnej (blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi),
  • w transporcie i logistyce (kierowcy autobusów, listonosze i kurierzy, maszyniści, spedytorzy i logistycy),
  • w branży medycznej i opiekuńczej (lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych),
  • w finansach (pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych),
  • w turystyce i gastronomii (gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, sprzątaczki i pokojowe, szefowie kuchni),
  • kandydaci w innych branżach (graficy komputerowi, inżynierowie inżynierii środowiska, nauczyciele języków obcych i lektorzy, piekarze, pracownicy służb mundurowych, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, ślusarze).

W obrębie powiatu wskazano jeden zawód nadwyżkowy. Trudności w poszukiwaniu pracy w tych stronach mogą mieć technicy informatycy.

PUP Czarnków:

Adres: ul. Orłowskiego 1, 64-700 Czarnków
E-mail: pocz@pupczarnkow.pl
Telefon: (067) 255 37 16,17.