Praca Mszana Dolna Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 27

Praca w Mszanie Dolnej

Mszana Dolna to miejscowość zlokalizowana w południowej części Polski, w powiecie limanowskim (województwo małopolskie). Stanowi zarazem siedzibę wiejskiej gminy Mszana Dolna. Jest to miasteczko o wysokich walorach turystycznych, otoczone wzgórzami i górskimi szczytami. Jak wygląda w Mszanie Dolnej rynek pracy i sytuacja gospodarcza? Czy warto brać pod uwagę tę miejscowość, szukając pracy w Małopolsce? Oto kilka podstawowych informacji na temat Mszany Dolnej, powiatu limanowskiego i okolicy.

Na początek warto zwrócić uwagę na historię Mszany Dolnej. Sięga ona bowiem wieków średnich. Miejscowość początkowo rozwijała się jako majątek zakonu Cystersów. Prawa miejskie około XIV wieku (początkowo nosiła nazwę Kinsbark), jednak na krótko – straciła je w kolejnym wieku i została wówczas przyłączona do wsi Mszany. Miasteczko odzyskało status miasta dopiero w 1952 roku.

Populacja Mszany Dolnej wynosi około 7,9 tys. osób. Z kolei powierzchnia to 27,1 kilometrów kwadratowych. Znaczną część stanowią tereny rolnicze oraz lasy. Gęstość zaludnienia jest tu niska (291,1 osób na kilometr kwadratowy), przeważają domy wolnostojące, rozsypane po okolicznych wzgórzach. Miasteczko znajduje się też na znacznej wysokości – najwyższy punkt miasta ma 968 metrów nad poziomem morza. Inne podstawowe dane dotyczące miejscowości to: kod pocztowy 34-730, oznaczenie tablic rejestracyjnych KLI, numer kierunkowy (+48) 18.

Do miasta warto zawitać szczególnie w celach turystycznych. Znajdziemy tu pensjonaty, hotele, restauracje, rozwija się także w Mszanie Dolnej agroturystyka. Wczasowiczów i amatorów górskich wycieczek przyciąga wyjątkowo malownicza okolica. Miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Beskidów Zachodnich. Otaczają ją takie szczyty jak Grunwald, Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Czarny Dział. Do dyspozycji przyjezdnych jest wiele szlaków turystyczno-krajoznawczych, a w okolicy znajduje się też infrastruktura narciarska. W samym mieście Mszana Dolna można z kolei zwiedzać zabytki. Uwagę zwraca Kościół św. Michała Archanioła z przełomu XIX i XX wieku, utrzymany w stylu neogotyckim.

Turystyka stanowi ważny element profilu gospodarczego tego regionu. Jednak w Mszanie Dolnej i okolicy pracę można znaleźć także w niedużych zakładach przemysłowych, handlu czy usługach. W gminie miejskiej ogółem zarejestrowanych jest 922 podmiotów gospodarki narodowej (stan w lipcu 2020 r. – REGON). Brak tu dużych przedsiębiorstw, niemniej 7 jednostek deklaruje zatrudnienie rzędu 50-249 osób (w tym 3 z sektora prywatnego). 34 podmioty obejmują od 10 do 49 pracowników, pozostałe to mikrojednostki do 9 osób. Najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów – 240. Niewiele mniej, 161, jest firm budowlanych. 97 działa w zakresie przetwórstwa przemysłowego, a 80 prowadzi działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Sporo jest placówek i mniejszych jednostek edukacyjnych – 52. Tyle samo podmiotów należy do sektora: opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Z kolei transportem i gospodarką magazynową zajmują się 43 mszańskie firmy.

Gdzie zatem szukać w Mszanie Dolnej pracy? Przede wszystkim wielu mieszkańców tej miejscowości znajduje zatrudnienie na terenie całego powiatu i poza nim, w okolicznych miejscowościach, na przykład w oddalonej o 14 kilometrów Rabce-Zdroju, w Myślenicach (dystans 25 kilometrów), w Limanowej (miasta dzieli 30 kilometrów) czy w Nowym Targu (34 kilometry). Poruszanie się po okolicy umożliwia rozbudowana sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych. Przez samą Mszanę Dolną przebiega droga krajowa nr 28 oraz droga wojewódzka nr 968. Na zachód od miasta wiedzie z kolei krajowa siódemka, umożliwiająca szybki dojazd do Krakowa czy granicy polsko-słowackiej.

Jeśli chodzi o sam powiat limanowski, zapotrzebowanie rynku pracy obrazuje coroczne badanie zlecane przez resort pracy – Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w 2020 r. największe braki kadrowe w okolicy dotyczą 4 grup zawodowych: diagnostów samochodowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, piekarzy, a także pielęgniarek i położnych.

Niemniej na liście zawodów deficytowych jest kilkadziesiąt pozycji i obejmują specjalistów na przykład z branży budowlanej, transportowej, opieki zdrowotnej czy gastronomii. Zapotrzebowanie jest też na nauczycieli, kierowców autobusów, farmaceutów, kosmetyczki, obuwników, opiekunki dziecięce czy pracowników myjni, pralni i prasowalni. Z drugiej strony problemy ze znalezieniem w okolicy Mszanie Dolnej (małopolskie) pracy mogą mieć bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracji i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa oraz technicy mechanicy.