Pełczyce to mała miejscowość zlokalizowana w północno-zachodniej części kraju, w województwie zachodniopomorskim i powiecie choszczeńskim. Stanowią siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Pełczyce.
Pełczyce to ośrodek kulturalny i oświatowy o znaczeniu lokalnym. O ciekawą ofertę kulturalną dbają takie instytucje jak Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna. W Pełczycach mieści się też Izba Historyczna.
Czy warto brać pod uwagę to miasto, przeglądając zachodniopomorskie oferty pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z sytuacją społeczno-gospodarczą Pełczyc.
Pełczyce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Liczba mieszkańców Pełczyc wynosi około 2,6 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 17,07 kilometra kwadratowego. W mieście obowiązują:
- numer kierunkowy (+48) 95,
- kod pocztowy 73-260,
- tablice rejestracyjne ZCH.
Pełczyce to jedno z czterech miast powiatu choszczeńskiego. Pozostałymi są Choszczno – stolica powiatu, Drawno i Recz. Powiat zajmuje teren o wielkości 1327,71 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi 48,2 tys. mieszkańców. Powiat ma charakter w przeważającej mierze wiejski, sporo w nim także terenów leśnych należących głównie do Drawieńskiego Parku Narodowego, a także jezior.
Infrastruktura transportowa okolicy jest dość rozbudowana. Przez Pełczyce przebiega droga wojewódzka nr 151, która krzyżuje się z drogami lokalnymi. Blisko miasteczka są na przykład Barlinek (9 kilometrów), Choszczno (20 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (41 kilometrów), Recz (34 kilometry), Stargard (41 kilometrów). Żeby dostać się z Pełczyc do Szczecina, trzeba pokonać około 84-kilometrową trasę.
Pełczyce pełnią funkcję lokalnego centrum administracyjnego. W mieście znajduje się urząd miasta i gminy Pełczyce:
- Urząd Miejski w Pełczycach
Adres: Rynek Bursztynowy 2, 73-260 Pełczyce
Telefon: 95 768 50 38
Z kolei osoby bezrobotne mogą zwracać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Choszcznie:
- PUP Choszczno
Adres: ul. Drawieńska 15, 73-200 Choszczno
Telefon: 95 765 70 91
Miasteczko ma średniowieczny rodowód – uzyskało prawa miejskie pod koniec XIII wieku. Do dziś zachowało się kilka ciekawych zabytków Pełczyc, na przykład wielowiekowy zespół klasztorny cysterek, w którego skład oprócz klasztoru i licznych budynków gospodarczych wchodzi Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pełczycach. Zlokalizowany przy rynku ratusz jest z początku XX wieku. Nie zachował się natomiast tutejszy zamek.
Rynek pracy, oferty pracy – Pełczyce
W mieście rozwija się przemysł drzewny (działa tu kilka tartaków), a także meblowy. Znajdziemy tu także producentów elementów budowlanych z betonu, przedsiębiorstwa budowlane. Pełczyce są ponadto ważnym ośrodkiem handlowo-usługowym w powiecie.
Zgodnie z rejestrem REGON (stan rejestru na koniec roku 2020 r.) w Pełczycach funkcjonuje łącznie 314 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 10 małych (kadrza rzędu 10-49 pracowników),
- 304 mikro (stan zatrudnienia 0-9 osób).
W mieście nie ma większych zakładów pracy, a jedyna średniej wielkości jednostka (50-249 pracowników) działająca na terenie gminy należy do sektora państwowego.
Profil tego niewielkiego ośrodka gospodarczego jest przy tym dość jednorodny. Najwięcej podmiotów:
- prowadzi działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości – 23,6% wszystkich podmiotów,
- to przedsiębiorstwa budowlane – 22,3%,
- to zakłady przemysłowe – 11,5%,
- zajmuje się handleml, naprawą pojazdów – 9,9%.
Z uwagi na niewielki rynek pracy, część mieszkańców Pełczyc decyduje się na pracę w sąsiednich miejscowościach. W powiecie choszczeńskim poziom bezrobocia jest wysoki, zarówno na tle sytuacji ogólnopolskiej, jak i wojewódzkiej.
Stopa bezrobocia wg Głównego Urzędu Statystycznego – grudzień 2020 r.:
- powiat choszczeński – 18,2%,
- woj. zachodniopomorskie – 8,3%,
- Polska – 6,2%.
Wysoki wskaźnik bezrobocia w powiecie nie jest równoznaczny z całkowitym brakiem ofert pracy w tej okolicy. Zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy obrazuje na przykład coroczne badanie Barometr zawodów, wykonywane na zlecenie resortu pracy. W 2021 r. w powiecie choszczeńskim wskazano 24 grupy zawodów deficytowych. Są to:
- z branży budowlanej – brukarze, dekarze, blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych,
- z produkcji przemysłowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze,
- z gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze,
- z sektora pomocy społecznej i opieki zdrowotnej – logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci,
- z transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy,
- z branży finansowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- z innych branż – fryzjerzy, pracownicy służb mundurowych.