Praca Barlinek Najnowsze oferty pracy: 12

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Barlinku

Barlinek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto zajmuje powierzchnię 17,55 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Barlinka to z kolei około 13,9 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 95, kod pocztowy 74-320 i oznaczenie rejestracji pojazdów ZMY. 

Barlinek znajduje się w wyjątkowo malowniczej okolicy. Leży nad jeziorami, z których największym jest Jezioro Barlineckie. To lubiane miejsce wypoczynku dla mieszkańców, które stanowi także gratkę turystyczną. Przyciąga tutejsza plaża, edukacyjny Szlak Przygody. Na południe od jeziora rozciąga się rozległy Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy. Obejmuje on Puszczę Gorzowską (Puszczę Barlinecką), w której napotkać można wiele gatunków chronionych roślin. Puszczę zamieszkują również bieliki. Ciekawą atrakcję parku krajobrazowego jest Leśna Stacja Dydaktyczna (w gminie kłodawa).

Wokół miasta wytyczone są trasy nordic walking. W samym miasteczku jest co zwiedzać. Do zabytków Barlinka należą na przykład kościół Niepokalanego Serca NMP czy Młyn Papiernia, pozostałość po tutejszych zakładach papierniczych. Do spacerów zachęca tutejszy rynek z fontanną, otoczony kamienicami. O różnorodną ofertę kulturalną dbają takie instytucje jak Barlinecki Ośrodek Kultury z Biblioteką Publiczną, pracowniami artystycznymi, a także Muzeum Regionalne i inne placówki oraz organizacje. 

Barlinek to jedno z trzech miast powiatu myśliborskiego – obok Dębna i Myśliborza. Żeby dostać się z Barlinka do tego pierwszego, trzeba pokonać trasę o długości 57 kilometrów. Myślibórz jest natomiast oddalony o 31 kilometrów. Inne miejscowości w pobliżu Barlinka to na przykład Strzelce Krajeńskie (26 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (32 kilometry), Choszczno (28 kilometrów), Lipiany (18 kilometrów), Pyrzyce (34 kilometry). Barlinek i stolicę województwa zachodniopomorskiego – Szczecin – dzieli około 80 kilometrów. 

Miasteczko znajduje się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 151 i 156. 

Miejscowość rozwija się jako ośrodek przemysłu (elementów budowlanych, drzewnego, odzieżowego), handlu, turystyki. Ważnym pracodawcą jest też w Barlinku firma z branży energetycznej – rozlewnia gazu płynnego. Tutejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z udogodnień Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Barlinek jako miejsce prowadzenia działalności wybrały 1542 podmioty gospodarki narodowej (źródło: REGON, listopad 2020 r.). W miejscowości jest:

  • 1479 mikropodmiotów (0-9 miejsc pracy), 
  • 45 małych podmiotów (10-49 miejsc pracy), 
  • 16 średnich podmiotów (50-249 miejsc pracy), 
  • 2 duże podmioty (250-999 miejsc pracy). 

Rynek pracy, oferty pracy – Barlinek

Czy trudno o znalezienie w okolicy Barlinka pracy? Bezrobocie w powiecie myśliborskim jest niższy od średniej wojewódzkiej, niemniej przewyższa wskaźnik krajowy. 

Stopa bezrobocia wg GUS (koniec listopada 2020 r.):

  • powiat myśliborski – 7,3%, 
  • woj. zachodniopomorskie – 8,1%, 
  • Polska – 6,1%.

Bezrobotni mieszkańcy Barlinka są obsługiwani przez Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu. W listopadzie 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 1,5 tys. bezrobotnych. 

Szukając zatrudnienia, warto sprawdzać wyniki dorocznej prognozy Barometr zawodów, wykonywanej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wszystkich powiatach w kraju. Badanie obrazuje zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. 

Przykładowo, w 2021 r. w powiecie myśliborskim z deficytem kadry borykają się między innymi branże budowlana (największy deficyt dotyczy monterów instalacji budowlanych), zdrowotna (duże zapotrzebowanie na pielęgniarki i położne), maszynowa i motoryzacyjna, transportowa, przetwórstwa spożywczego, edukacyjna, handlowa, księgowa. Za mało jest też pracowników służb mundurowych, ochroniarzy, robotników leśnych, stolarzy. 

PUP Barlinek

Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu, Powiatowego Urzędu Pracy w Barlinku
Adres: ul. Lipowa 3, 74-320 Barlinek
Telefon: 95 746 17 88