Oferty Tygodnia

Praca Gostyń Najnowsze oferty pracy: 10

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Gostyniu

Gostyń – liczba mieszkańców, powierzchnia i położenie

Gostyń (woj. wielkopolskie) to miasto w południowo-zachodniej części Polski. Leży na pograniczu Wysoczyzny Kaliskiej i Wysoczyzny Leszczyńskiej.

Miejscowość liczy 20,3 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 11 kilometrów kwadratowych.

Przez miasto biegną droga krajowa nr 12 (Dorohusk – Łęknica) oraz droga wojewódzka nr 434 (z Łubowa do Rawicza). Z Gostynia niedaleko jest do 4 stolic wojewódzkich. Miasto leży między Poznaniem a Wrocławiem oraz Zieloną Górą a Łodzią.

Gostyń jest siedzibą powiatu gostyńskiego, złożonego z 6 gmin: 4 gmin miejsko-wiejskich (Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Pogorzela i Poniec) oraz 2 gmin wiejskich (Pępowo, Piaski). Obszar powiatu to 810 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności wynosi prawie 76 tys.

Gostyń – miasto inwestycji

Gostyń jest miastem przyjaznym przedsiębiorcom. W południowej części miejscowości znajdują się zakłady produkcyjne, firmy handlowo-usługowe. Strefa gospodarcza w Czachorowie to tereny przeznaczone pod inwestycje. Działalność w ramach strefy jest wspierana m.in. poprzez zwolnienia podatkowe na okres 5 lat. W Gostyniu już zainwestowały duże firmy, m.in. generujący ok. 2 tys. miejsc pracy producent filtrów dla przemysłu motoryzacyjnego, maszyn i urządzeń silnikowych. producent opakowań kartonowych czy fabryka styropianu. 

Firmy w Gostyniu

Jak zostało wspomniane na wstępie, miasto jest ośrodkiem przemysłowym, a działające w Gostyniu – firmy produkcyjne w dużej mierze kształtują tutejszy rynek pracy. Zgodnie ze stanem REGON na koniec 2020 r. w gminie Gostyń działa 3381 podmiotów gospodarki narodowej, najwięcej w następujących sekcjach PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 736 podmiotów,
 • budownictwo – 577 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 450 podmiotów,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 266 podmiotów,
 • pozostała działalność usługowa – 238 podmiotów,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 213 podmiotów.

Większość mających siedzibę w gminie Gostyń firm to mikroprzedsiębiorstwa. Podział zarejestrowanych w REGON podmiotów ze względu na przewidywaną liczbę pracujących oraz strukturę własności wygląda następująco:

 • 0-9 pracujących – 3224 podmioty (32 z sektora publicznego, 3187 z sektora prywatnego),
 • 10-49 pracujących – 128 podmiotów (26 jednostek budżetowych, 102 prywatne),
 • 50-249 pracujących – 24 podmioty (6 w sektorze publicznym, 18 w sektorze prywatnym),
 • 250-999 pracujących – 4 podmioty (1 podmiot publiczny i 3 prywatne),
 • 1000 i więcej pracujących – 1 podmiot z sektora prywatnego.
 • Największy zakład pracy w Gostyniu to wspomniany wyżej producent filtrów.

Statystyki bezrobocia, PUP Gostyń 

Stopa bezrobocia w powiecie gostyńskim nie przekracza średniej krajowej. Wedle danych GUS na koniec 2020 r. wynosiła ona 5,6%. Dla porównania – na poziomie krajowym było to 6,2%, w województwie wielkopolskim – 3,7%. W grudniu 2020 r. w rejestrze PUP w Gostyniu figurowało 1901 bezrobotnych mieszkańców powiatu. 

Weekend w Gostyniu – atrakcje

Gostyń to nie tylko ośrodek przemysłowy. Miasto ma wiele do zaoferowania osobom szukającym odpoczynku i ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu. Sporo jest obiektów sportowych i rekreacyjnych, do których zaliczają się m.in. kręgielnia, stadion, boiska sportowe, kryta pływalnia z siłownią, miejscem do fitnessu czy gabinetami odnowy biologicznej, korty tenisowe czy lodowisko w sezonie zimowym. W Gostyniu można także spędzić aktywnie czas na łonie przyrody – korzystając z zewnętrznych siłowni, jeżdżąc na rowerze (sporo jest ścieżek rowerowych). Popularnością cieszy się także jazda konna.

Miejscowość ma bardzo długie dzieje. Po raz pierwszy jako wieś wzmiankowana była w 1275 r. Prawa miejskie uzyskała trzy lata później. Wizyta w tej okolicy jest gratką dla miłośników historii. Znajdą oni w Gostyniu zabytki, m.in. Bazylikę na Świętej Górze, kościół pw. św. Ducha, a także kościół pw. św. Małgorzaty, który jest najstarszym zabytkowym obiektem w mieście. Ponadto warto zobaczyć rynek w Gostyniu ze średniowiecznym układem ulic i zabudową z przełomu XIX i XX w., odwiedzić tutejsze placówki muzealne (regionalne Muzeum w Gostyniu i Prywatne Muzeum Automobilizmu Jana Pedy).