Praca Osieczna Najnowsze oferty pracy: 5

 • PZU Życie S.A.
  Ostrów Wielkopolski, Kępno, Konin, Ślesin, Kramsk, Turek, Dobra, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Rawicz, Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Jarocin, Jaraczewo, Pleszew, Gołuchów, Środa Wielkopolska, Dolsk, Śrem, Września
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  1 dzień
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Ostrów Wielkopolski, Kępno, Konin, Ślesin, Kramsk, Turek, Dobra, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Rawicz, Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Jarocin, Jaraczewo, Pleszew, Gołuchów, Środa Wielkopolska, Dolsk, Śrem, Września
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  6 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
  Osieczna
  5 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
  Osieczna
  7 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
  Osieczna
  10 dni
  Obserwuj

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Osiecznej

Miasto i gmina Osieczna – garść podstawowych wiadomości

Osieczna (woj. wielkopolskie) to nieduża miejscowość położona w południowo-zachodniej Polsce. Leży na Pojezierzu Krzywińskim, będącym częścią Pojezierza Leszczyńskiego, nad rzeką Samicą i Jeziorem Łoniewskim. Niedaleko Osiecznej znajduje się stolica powiatu Leszno, które jest osobną jednostką administracyjną – miastem na prawach powiatu.

Przez Osieczną nie prowadzą drogi o zasięgu krajowym, niemniej niedaleko od jej granic przebiega trasa S5 łącząca Poznań i Wrocław. Układ komunikacyjny miasteczka, poza drogami lokalnymi, tworzy natomiast droga wojewódzka nr 432 z Leszna do Wrześni. Na terenie gminy znajduje się też odcinek drogi krajowej nr 12 (relacji Łęknica – Dorohusk) i linia kolejowa. Najbliżej Osiecznej położone są Leszno (odległość między miastami wynosi 10 km), Krzywiń (13 km), Rydzyna (18 km), Poniec (20 km), Śmigiel (21 km), Kościan (27 km) i Gostyń (29 km). By dojechać z Osiecznej do Poznania, trzeba pokonać trasę równą 80 km, do Wrocławia – 107 km.

W Osiecznej mieszka 2,3 tys. mieszkańców, na terenie całej gminy – 9,2 tys. (źródło: Urząd Miasta i Gminy Osieczna). Gmina zajmuje obszar 129 km kwadratowych, z czego miasto 4,8 km kwadratowego. Gminę tworzą miasto Osieczna oraz 17 wsi sołeckich.

Perspektywy pracy – Osieczna (wielkopolskie)

W Osiecznej – tak w mieście, jak i na obszarach wiejskich gminy – nie ma dużych zakładów przemysłowych. Lokalny rynek pracy tworzą firmy z sektora MŚP oraz jednostki budżetowe. Wg GUS w mieście prowadzi działalność 359 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec 2020 r.). Wśród nich jest:

 • 346 mikropodmiotów (0-9 pracujących),
 • 10 małych jednostek (10-49 pracujących),
 • 3 średnie podmioty (50-249 pracujących).

96,4% ogółu podmiotów należy do sektora prywatnego. W sektorze publicznym zarejestrowanych jest 10 jednostek (1 średnia, 3 małe i 6 mikro).

Najwięcej tutejszych firm zajmuje się handlem i naprawą pojazdów, budownictwem, działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a także przetwórstwem przemysłowym.

Aktywizacja zawodowa mieszkańców powiatu leszczyńskiego

Powiat leszczyński charakteryzuje się małym bezrobociem – niższym niż średnia krajowa i wojewódzka. W tym miejscu warto dodać, że rynek pracy w Wielkopolsce odznacza się szczególnie niskim poziomem bezrobocia.

Stopa bezrobocia (według GUS, stan na koniec 2020 r.):

 • Polska – 6,2%,
 • województwo wielkopolskie – 3,7%,
 • powiat leszczyński – 2,9%,
 • Leszno – 3,5%.

Mieszkańców wszystkich gmin należących do powiatu leszczyńskiego obsługuje Powiatowy Urząd Pracy, z siedzibą przy ul. Śniadeckich 5 w Lesznie. To instytucja rynku pracy, do której można zgłosić się m.in. po wsparcie w ramach zasiłku, ale też pomoc w zdobyciu nowych kwalifikacji, odbyciu stażu czy założeniu pierwszej działalności gospodarczej. Na koniec 2020 r. było w nim zarejestrowanych 732 mieszkańców powiatu leszczyńskiego i 1144 osoby z Leszna. Zgodnie z informacjami PUP na koniec 2020 r. w ofercie urzędu było 171 wolnych miejsc pracy na terenie Leszna i kolejne 68 w miejscowościach powiatu leszczyńskiego.

Osieczna – gmina z turystycznym potencjałem

Zajmujące znaczną część terenu Osiecznej jezioro (102 ha) wraz z płynącą przez miasto rzeką, niewielkimi wzgórzami, mokradłami i lasami stanowią o potencjale turystycznym okolicy. Osieczna to popularny w regionie ośrodek wypoczynkowy. W obrębie całej gminy znajduje się 10 jezior. Wokół największego – Łoniewskiego zorganizowano zaplecze sportowo-rekreacyjne. Działają tu także punkty gastronomiczne, ośrodki wczasowe i domki letniskowe. W Osiecznej nie sposób się nudzić. Znaleźć tu można zabytki – pałace, stare drewniane wiatraki koźlaki, kościoły i klasztory czy miejski rynek. Wartym zobaczenia obiektem jest też zlokalizowany nad jeziorem w Osiecznej zamek – z salą rycerską z XVII w., przebudowany w latach 1890-1908. Współcześnie pełni funkcje ośrodka rehabilitacji, w II połowie XX. w. mieściło się w nim sanatorium i ośrodek leczenia dzieci. Ciekawostkę stanowi Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.