Praca Dolsk

Najnowsze oferty pracy: 2

 • Specjalista ds. Ekspansji

  Dino Polska S.A.   Polska, wielkopolskie, Dolsk, Jarocin, Kalisz, Kępno, Międzychód, Ostrzeszów, Poznań, Szamotuły, Śrem
  specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
  10 godz.
 • Doradca Ubezpieczeniowy

  PZU Życie S.A.   Polska, wielkopolskie, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Konin, Ślesin, Kramsk, Turek, Dobra, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Rawicz, Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Jarocin, Jaraczewo, Pleszew, Gołuchów, Środa Wielkopolska, Dolsk, Śrem, Września
  specjalista junior / mid / senior  umowa agencyjna  rekrutacja online
  16 godz.
 •  

Praca wielkopolskie najnowsze oferty pracy

Praca w Dolsku

Dolsk leży w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie śremskim. Jest małym miastem – jednym z najmniejszych w Wielkopolsce – siedzibą miejsko-wiejskiej gminy, lokalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowo-usługowym, nastawionym na zaspokojenie potrzeb tutejszej ludności.

Dolsk położony jest w dolinie – od czego wzięła się nazwa miasta – między dwoma jeziorami Pojezierza Krzywińskiego: Dolskim Wielkim i Dolskim Małym. Gmina Dolsk to obszar o dominującej funkcji rolniczej. Użytki rolne zajmują ponad 70% jej terenu, blisko 20% – lasy. Znajduje się tu 12 jezior. Piękny krajobraz, w połączeniu z brakiem ciężkiego przemysłu dają dobre podstawy do prowadzenia w tej okolicy działalności związanej z turystyką.

W miasteczku na próżno szukać rozległych budynków fabrycznych, hal przemysłowych. Dolski rynek zatrudnienia kształtują przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy. Jak wyglądają szanse na znalezienie w Dolsku pracy? Czy stopa bezrobocia odbiega od rekordowo niskiego poziomu tego wskaźnika dla rynku pracy w Wielkopolsce?

Dolsk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Dolsk to bardzo małe miasto, tak pod względem zaludnienia, jak i powierzchni. Zajmuje obszar 6,2 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Dolska wynosi niespełna 1,6 tys. osób.

Gmina Dolsk to miasto, 19 wsi sołeckich i 6 miejscowości stanowiących jednostki osadnicze niższego rzędu, zajmujące łącznie obszar 124 kilometrów kwadratowych – 4,1% powierzchni województwa. Mieszka w niej prawie 6 tys. osób.

Urlopowicze znajdą w Dolsku atrakcje takie jak zabytkowe obiekty (rynek, kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła wzniesiony w XV w., kościół Świętego Ducha z XVII w. czy dziewiętnastowieczne wiatrak koźlak oraz park dworski w folwarku Podrzekta), obiekty sportowo-rekreacyjne. Co roku w mieście odbywają się festyn Kozi Jarmark i Obchody Dni Ziemi Dolskiej „Wianki”.

Ani przez obszar miasto, ani przez tereny wiejskie gminy nie prowadzą drogi krajowe. Dostęp do międzyregionalnych tras zapewniają trasy wojewódzkie: nr 434 – łącząca Kórnik, Śrem, Dolsk i Gostyń oraz nr  437 relacji Dolsk – Borek. 

Położenie między Poznaniem (w odległości 55 km) a Wrocławiem (oddalonym od Dolska o 118 km) sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasteczka. Niedaleko Dolska leżą takie miejscowości jak Śrem – stolica powiatu, Gostyń, Borek Wielkopolski, Książ Wielkopolski czy Jaraczewo.

Rynek pracy, oferty pracy – Dolsk

W Dolsku działa 187 podmiotów gospodarki narodowej (wg REGON na koniec 2020 r.). Na terenach wiejskich gminy zarejestrowano o wiele więcej jednostek – 412, co łącznie daje liczbę 599 podmiotów.

Jaki profil działalności mają firmy w okolicy i Dolsku? Rynek w gminie zdominowany jest przez podmioty w następujących sekcjach PKD:

 • budownictwo (21,7% ogółu podmiotów gospodarki),
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (20,4%),
 • przetwórstwo przemysłowe (11,5%),
 • transport i gospodarka magazynowa (8,3%).

W Dolsku i okolicy działa też kilka nietypowych działalności – wyspecjalizowanych np. w odlewnictwie ciśnieniowym i kokilowym, produkcji powozów konnych i bryczek czy firma informatyczna.

Jeśli chodzi o strukturę wielkości dolskich przedsiębiorstw, nie ma wśród nich dużych podmiotów, zatrudniających do 250 osób wzwyż. W gminie działają:

 • 1 prywatne przedsiębiorstwo średniej wielkości, zatrudniające między 50 a 249 osób,
 • 27 małych jednostek – w tym 5 z sektora publicznego, które generują między 10 a 49 miejsc pracy,
 • 571 mikropodmiotów, z czego 12 w sektorze budżetowym, a 546 w prywatnym – są to samozatrudnieni i podmioty do 9 pracowników.

Sytuacja na rynku pracy w powiecie śremskim jest dobra. Świadczy o tym m.in. bardzo niski wskaźnik bezrobocia. 

Na koniec 2020 r. wg GUS wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie śremskim był równy 2,9%. Dla porównania – średnia dla Wielkopolski (województwa z najniższą w omawianym okresie stopą bezrobocia) to 3,7%, a dla Polski – 6,2%.

Zgodnie z opublikowaną na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Śremie "Informacją o sytuacji na rynku pracy" w grudniu 2020 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie wynosiła 687 osób. W tej grupie znalazło się 62 mieszkańców gminy Dolsk. 44 osoby zaklasyfikowano jako bezrobotni w szczególnej sytuacji na rynku pracy:

 • 19 osób do 30. roku życia,
 • 16 osób długotrwale bezrobotnych,
 • 16 osób posiadających co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia,
 • 13 osób powyżej 50. roku życia,
 • 3 osoby niepełnosprawne,
 • 1 osoba korzystająca ze świadczeń pomocy społecznej,
 • 1 osoba posiadająca co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia.

Szukaj pracy w mieście