Oferty Tygodnia

Praca Jarocin Najnowsze oferty pracy: 12

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Jarocinie

Jarocin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Jarocinie mieszka 26,1 tys. osób. Powierzchnia miejscowości to 16,2 kilometra kwadratowego. Miasto jest siedzibą samorządu gminy miejsko-wiejskiej. W jej skład wchodzi 200 kilometrów kwadratowych terenu, na których mieszka łącznie ponad 45 tys. osób. 

Powiat jarociński zajmuje obszar 588 kilometrów kwadratowych. W jego skład wchodzą trzy gminy miejsko-wiejskie (poza Jarocinem są to Jaraczewo i Żerków) oraz jedna gmina wiejska Kotlin. W powiecie mieszka ok. 71,6 tys. osób.

Jarocin i okolice pełne są ciekawych miejsc, atrakcji i zabytków. Miasto ma długie dzieje, prawa miejskie nadano mu w 1257 r. Ślady historii widać w wielu punktach miejscowości, zachowano układ ulic z XIII w. Warto przespacerować się po odrestaurowanej starówce, zobaczyć kościół z XVII w. (parafia św. Marcina w Jarocinie), ratusz wybudowany między 1799 a 1804 r. – aktualnie pełniący funkcję siedziby muzeum czy Pałac Radolińskich. W Jarocinie sporo jest także obiektów sportowo-rekreacyjnych – boiska piłkarskie, baseny sportowe i rekreacyjne, aquapark, hala widowiskowo-sportowa i korty tenisowe oraz terenów zielonych, które zachęcają do spędzania czasu na łonie przyrody. 

Wizytówką miasta jest Festiwal w Jarocinie. To wydarzenie dobrze znane nie tylko fanom muzyki rockowej, odbywające się w latach 1980-1994 i reaktywowane w 2005 r. jako „Jarocin PRL Festiwal”. Jarocin Festiwal stał się swoistą marką, co roku uczestniczyło w nim kilkanaście tysięcy osób, w 1991 r. – około 20 tys.

Jarocin to miasto w środkowej części województwa wielkopolskiego. Ma centralne położenie względem dużych ośrodków miejskich Wielkopolski – Poznania (miasta dzieli 70 km), Leszna (70 km), Kalisza (51 km), Ostrowa Wielkopolskiego (56 km) i Konina (71 km). Jarocin z Łodzią dzieli ok. 160 km, z Wrocławiem – 115 km.

Dzięki takiej lokalizacji Jarocin pełni funkcję węzła komunikacyjnego o znaczeniu ponadlokalnym. Przecinają go drogi krajowe: nr 11 – z Kołobrzegu do Bytomia, nr 12 – łącząca Dorohusk z Łęknicą oraz nr 15 – prowadząca z Ostródy do Wrocławia, a także jedna droga wojewódzka – nr 443 – z Jarocina do Tuliszkowa. Układ komunikacyjny uzupełnia sieć dróg powiatowych i gminnych. Miasto leży także na szlakach kolejowych – łączą się tu cztery trasy, m.in. z Poznania do Katowic. Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze to Poznań-Ławica oraz Wrocław-Strachowice.

Geograficzne położenie Jarocina na Wysoczyźnie Kaliskiej, w otoczeniu terenów leśnych sprzyja rozwojowi turystyki. Miasto graniczy z Żerkowsko-Czeszewskim Parkiem Krajobrazowym, który łączy się z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym.

Rynek pracy, oferty pracy – Jarocin

Jarocin to miasto dobrze skomunikowane, co znacznie ułatwia prowadzenie biznesu i przyciąga inwestorów. Na koniec 2020 r. w REGON figurowało w mieście 3247 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 2 duże zakłady pracy (250-999 pracujących), 34 średnie (50-249 pracujących), 93 małe (10-49 pracujących) i 3118 mikro (0-9 pracujących). 96,6% ogółu podmiotów należy do sektora prywatnego, 74,5% to osoby fizyczne.

W jakich branżach znaleźć można oferty pracy w Jarocinie i okolicach? Najwięcej firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów, budownictwem, a także świadczy usługi profesjonalne, związane z działalnością naukową i techniczną. Sporo jest także zakładów przemysłowych. Dominują branże elektromaszynowa, drzewna, meblowa, odzieżowa i materiałów budowlanych, a także przetwórstwo spożywcze.  

Miasto jest największym rynkiem pracy w powiecie, a firmy w Jarocinie zatrudniają mieszkańców również sąsiednich miejscowości. Bezrobocie w całym powiecie nie stanowi dużego problemu. Stopa bezrobocia na koniec 2020 r. co prawda przewyższała średnią wojewódzką, była jednak niższa niż poziom krajowy.

Stopa bezrobocia – stan na koniec grudnia 2020 r. (źródło: GUS):

  • Polska – 6,2%,
  • województwo wielkopolskie – 3,7%,
  • powiat jarociński – 5,1%.

W omawianym okresie w PUP Jarocin zarejestrowanych było 1,4 tys. bezrobotnych mieszkańców powiatu.

PUP Jarocin:

Adres: ul. Zaciszna 2, 63-200 Jarocin
E-mail: sekretariat@pup.jarocin.pl
Telefon: +48 62 747 35 79.