Praca Krotoszyn Najnowsze oferty pracy: 42

Praca w Krotoszynie

Krotoszyn: powiat, gmina i miasto – najważniejsze dane

Krotoszyna (woj. wielkopolskie) na mapie Polski należy szukać w jej południowo-zachodniej części, między takimi większymi miastami jak Poznań, Wrocław i Łódź, niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego. Powiat krotoszyński tworzy sześć gmin:

 • gmina miejska Sulmierzyce,
 • 4 gminy miejsko-wiejskie: Krotoszyn, Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Zduny,
 • gmina wiejska Rozdrażew. 

Powiat zajmuje łącznie 714 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Krotoszyn (gmina miejsko-wiejska) rozciąga się na 256 kilometrach kwadratowych powierzchni i liczy 39 565 mieszkańców, z czego w mieście zamieszkuje 27 918 osób. W granicach Krotoszyna leżą 23 kilometry kwadratowe terenu (źródło: Ewidencja Ludności, Urząd Miejski w Krotoszynie).

Układ komunikacyjny miasta i gminy Krotoszyn – praca z dojazdem

Krotoszyn to spory rynek pracy, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko miasta, ale też jego bliższej i dalszej okolicy, tym bardziej że w pozostałych miejscowościach w powiecie nie ma dużych zakładów pracy. Niedaleko Krotoszyna leżą takie miasta jak Zduny, Sulmierzyce, Koźmin Wielkopolski, Kobylin, Jutrosin, Pogorzela, Odolanów, Raszków czy Milicz.

W Krotoszynie krzyżują się drogi krajowe – nr 15 (relacji Wrocław – Olsztyn) i nr 36 (łącząca Ostrów Wielkopolski z Prochowicami). Swój początek w mieście ma droga wojewódzka nr 444 (z Krotoszyna do Ostrzeszowa). Zatrzymują się tu również pociągi. Biegną tędy dwie linie kolejowe: nr 14 (Łódź Kaliska – Tuplice) i nr 281 (Oleśnica – Chojnice). Z Krotoszyna można bezpośrednio dojechać tym środkiem transportu m.in. do Poznania, Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego czy Wrocławia.

Firmy w Krotoszynie – podział ze względu na stan zatrudnienia

Jak zostało wcześniej wspomniane, Krotoszyn to spory rynek pracy. W mieście działa łącznie 3290 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec 2020 r.), w tym:

 • 4 duże – z zatrudniające między 250 a 999 osób i 2 z kadrą 1000-osobową lub większą,
 • 22 średnie – generujące od 50 do 249 miejsc pracy,
 • 109 małych – liczących 10-49 pracowników,
 • 3155 mikro – samozatrudnieni i podmioty do 9 pracujących.

Krotoszyn – firmy produkcyjne, najwięksi pracodawcy

W Krotoszynie działa sporo zakładów przemysłowych. Dominujące branże to przemysł maszynowy, metalowy, materiałów budowlanych, drzewny, chemiczny, odzieżowy i przetwórstwo spożywcze. 

Najwięcej miejsc pracy w mieście utrzymuje zakład produkujący komponenty do silników spalinowych. Do znaczących pracodawców zaliczają się również firmy z branży metalowej – m.in. producent wyrobów ze stali, mebli do hal produkcyjnych czy zakład produkujący podnośniki i urządzenia do transportu oraz przeróbki mechanicznej, z branży spożywczej – producent mleka w proszku, a także zakład konfekcyjny, wytwórnia betonu i inne.

Popyt i podaż pracy w Krotoszynie i okolicach 

Czy Krotoszyn i okolice to dobre miejsce na poszukiwanie pracy? Czy może rynek zatrudnienia jest mocno ograniczony, a szanse na objęcie atrakcyjnej posady nikłe? Według badania Barometr zawodów 2021 w powiecie krotoszyńskim sporo jest deficytowych zawodów.

Wśród 51 grup z deficytem poszukujących pracy znajdują się między innymi:

 • pracownicy budowlanki (robotnicy, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie),
 • specjaliści różnych dziedzin (np. biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, specjaliści ds. organizacji produkcji, ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi),
 • pracownicy branży medycznej (lekarze, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. techniki dentystycznej i ratownicy medyczni),
 • nauczyciele (nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, przedszkoli),
 • pracownicy zakładów przemysłowych (m.in. monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, masarze i przetwórcy ryb, monterzy okien i szklarze, operatorzy obrabiarek skrawających, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, magazynierzy),
 • i inne pojedyncze zawody w różnych branżach.

Przeciwieństwem do zawodów deficytowych są zawody nadwyżkowe, czyli takie, w których ze względu na większą konkurencję wśród kandydatów trudniej znaleźć pracę. Krotoszyn i okolice – w granicach powiatu – to obszar, gdzie nie wskazano takich nadwyżek, co jest bardzo dobrą informacją dla osób poszukujących zatrudnienia.