Praca Milicz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 354

Praca w Miliczu

Milicz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Milicz to miasteczko położone na Dolnym Śląsku, tuż przy granicy z Wielkopolską, na północny-wschód od Wrocławia. Administracyjnie stanowi siedzibę władz powiatu milickiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Milicz, przynależy do województwa dolnośląskiego. To miejscowość niepozbawiona zalet oraz unikatowego charakteru. Czy warto rozważać zamieszkanie w niej na stałe, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Wiele zależy od osobistych oczekiwań, a także posiadanych kwalifikacji. Zapoznaj się z poniższymi informacjami ukazującymi zapotrzebowanie rynku pracy w Miliczu i okolicy.

Milicz (dolnośląskie) liczy ponad 11,3 tys. mieszkańców (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta natomiast jest równa 13,5 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest więc znaczna, bliska 840 osobom na kilometr kwadratowy. Chcąc dodzwonić się do Milicza, należy wybrać numer kierunkowy 71. Tutejsze samochody rejestrowane z początkowymi literami DMI. Z kolei przesyłki należy adresować, wpisując kod pocztowy 56-300.

Miasto Milicz może poszczycić się historią sięgającą średniowiecza. Prawa miejskie przyznano mu już w XIII wieku. Początkowo osada, a potem miejscowość rozwijała się jako ośrodek handlowy, rzemieślniczy.

Po ciekawych dziejach pozostało bardzo wiele zabytków. Wśród największych atrakcji Milicza należy wymienić przede wszystkim kompleks pałacowy z XVIII wieku. W pałacu w Miliczu, utrzymanym w stylu klasycystycznym, dziś znajduje się siedziba Zespołu Szkół Leśnych. Do spacerów zachęca otaczający budynek, rozległy park w stylu angielskim.

Co jeszcze może przyciągać do turystów do Milicza? Rynek, tutejsze zabytkowe budynki sakralne (na przykład kościół św. Michała Archanioła czy kościół św. Andrzeja Boboli). Miłośników średniowiecza z pewnością zainteresują ruiny znajdującego się w Miliczu zamku, datowanego na XIV wiek. Będąc w mieście, warto zajrzeć też do tutejszego Muzeum Bombek, w którym można obejrzeć kilka tysięcy eksponatów ozdób należących do lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Atrakcje turystyczne Milicza i okolic obejmują też tutejsze bogactwo naturalne. Do szczególnie urokliwych należą tereny Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy oraz rezerwatu Stawy Milickie. Szlaki turystyczne, trasy rowerowe oraz kajakowe pozwalają na wypoczynek na świeżym powietrzu. W Miliczu znajdziemy zatem ciekawe miejsca, sporo przepięknych terenów do wypoczynku. Jak natomiast wygląda sytuacja gospodarcza?

Rynek pracy, oferty pracy – Milicz

W mieście znajduje się największy w Europie zespół stawów hodowlanych – tzw. Stawy Milickie. Stawy rozciągają się na powierzchni ponad 77 kilometrów kwadratowych. Z tą tradycyjnie rozwijaną działalnością wiąże się organizowane tu co roku Święto Karpia Milickiego.

Niemniej mieszkańcy Milicza zajmują się nie tylko hodowlą i sprzedażą ryb. Na mapie gospodarczej znajdziemy też firmy usługowe, transportowe, związane z handlem, gastronomią, a także przemysłem.

W samym mieście, zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) działa 1579 podmiotów gospodarki narodowej. 17 z nich to jednostki średnie, deklarujące zatrudnienie 50-249 osób. Są tu również 2 duże firmy, obejmujące maksymalnie 999 pracowników. Zdecydowana większość podmiotów to zatem mikro– i małe przedsiębiorstwa, często rodzinne lub stanowiące jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czy trudno znaleźć tutaj etat? Znajdujący się w Miliczu PUP informuje, że stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła w powiecie 7,5%. Jest to wartość wyższa od tej dla całej Polski – 6%, raz dla województwa dolnośląskiego – 5,5%. Poszukiwanie zatrudnienia warto zacząć od zapoznania się z prognozą Barometr zawodów, wykonywaną na zlecenie resortu pracy.

Przykładowo, pokazuje ona, że w 2020 r. przedsiębiorcy z Milicza mają największe problemy ze znalezieniem chętnych do pracy – i mających ku temu kwalifikacje – na stanowiska związane przede wszystkim z budowlanką, oświatą, służbą zdrowia, gastronomią. Jeśli chodzi o firmy budowlane, w szczególności brakuje betoniarzy, zbrojarzy, dekarzy, blacharzy, inżynierów budownictwa, monterów instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, murarzy, tynkarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych, pracowników wykończeniowych, robotników budowlanych. W szkołach zatrudnienie znajdą przede wszystkim lektorzy języków obcych, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, a także logopedzi i audiofonolodzy.

Ze znalezieniem pracy w tutejszych knajpach i restauracjach nie powinni mieć problemu kelnerzy, barmani, kucharzy, za mało jest też piekarzy. Zatrudnienie czeka na pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów. Warto też rozejrzeć się za posadami kierowcy ciężarówki, dostawcy, spedytora, logistyka, zaopatrzeniowca. Lista profesji, w których notuje się braki kadrowe, jest znacznie dłuższa i bardzo zróżnicowana.

PUP Milicz

Adres: ul. Wojska Polskiego 40, 56-300 Milicz
E-mail: wrmi@praca.gov.pl; sekretariat@pupmilicz.pl
Telefon: 71-38-42-041; 71-38-42-989

Szukaj pracy w mieście