Praca Zawidów Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 40

Praca w Zawidowie

Zawidów to miejscowość zlokalizowana w południowo-zachodniej Polsce, przy granicy z Czechami oraz w sądziedztwie Zgorzelca i Sulikowa. Administracyjnie stanowi siedzibę władz miejskiej gminy Zawidów oraz należy do powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim. Jakie możliwości rozwoju ścieżki kariery stwarza to niewielkie miasto? Oto kilka podstawowych informacji o Zawidowie: rynku pracy, sytuacji gospodarczej i atrakcjach.

Zawidów (dolnośląskie) obejmuje powierzchnię 6,07 kilometrów kwadratowych. Mieszka tu około 4,2 tys. osób (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego – czerwiec 2020 r.). Numer kierunkowy tej miejscowości to 75, kod pocztowy – 59-970. Numery rejestracyjne zawidowskich samochodów rozpoczynają się od liter DZG.

Miejscowość cechuje bardzo długa historia, sięgająca wczesnego średniowiecza. Prawa miejskie Zawidów otrzymał w połowie XIII wieku. W ciągu stuleci tereny te zamieszkiwali przedstawiciele kilku narodowości, polskiej, czeskiej, pruskiej, niemieckiej. Rozwijało się rzemiosło, przede wszystkim tkactwo. Tradycje te były kontynuowane – w XIX w. uruchomiono w Zawidowie pierwsze zakłady włókiennicze.

Współcześnie przemysł wciąż jest ważnym elementem krajobrazu gospodarczego Zawidowa i okolic. Na terenie miasta funkcjonuje firma produkująca dodatki krawieckie. Rozwija się też przemysł maszynowy, a także wydobywczy, wykorzystujący okoliczne złoża węgla brunatnego.

Ważnym atutem pod względem inwestycyjnym jest polsko-czeskie przejście graniczne, do którego prowadzi droga wojewódzka nr 355. Bardzo blisko stąd również do granicy polsko-niemieckiej. Możliwość zorganizowania w sposób wygodny transportu produktów oraz szeroki rynek zbytu w obrębie trzech państw zachęca inwestorów do prowadzenia działalności.

W mieście przeważa drobna przedsiębiorczość, jednak nie brakuje w nim też większych zakładów. Zgodnie z rejestrem REGON (czerwiec 2020 r.) w gminie Zawodów działa łącznie 289 podmiotów gospodarki narodowej. Jedna firma deklaruje zatrudnienie 250-999 pracowników. Również jedna stanowi pracodawcę dla 50-249 osób. Z kolei 9 podmiotów obejmuje od 10 do 49 zatrudnionych.

Część mieszkańców Zawidowa dojeżdża do pracy w sąsiednich miejscowościach. Ważnym pracodawcą w regionie jest na przykład węglowa elektrownia cieplna w Bogatyni. Wiele osób decyduje się również na zatrudnienie w Zgorzelcu, a także na pracę poza granicami Polski – w firmach niemieckich i czeskich.

W jakim charakterze najłatwiej znaleźć w Zawidowie pracę? Zgodnie z corocznym badaniem Barometr zawodów, wykonywanym na polecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej we wszystkich powiatach w Polsce, w powiecie zgorzeleckim w 2020 r. notuje się bardzo dużą grupę profesji deficytowych. Oznacza to, że tutejsi pracodawcy mają problem z obsadzeniem stanowisk z powodu bądź braku chętnych, bądź osób mających kwalifikacje do wykonywania zawodu czy spełniających inne warunki stawiane przez firmy.

Deficyt dotyczy na przykład branży budowlanej. W szczególności brakuje brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych i robotników budowlanych. Nietrudno tu również o posadę w gastronomii, na stanowisku kelnera, barmana, kucharza, piekarza, pomocy kuchennej czy szefa kuchni. Bardzo duże zapotrzebowanie widoczne jest w edukacji – oferty pracy czekają na nauczycieli: języków obcych, nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych.

Bez problemu można znaleźć pracę w opiece zdrowotnej, jako pielęgniarka, położna, a także opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej. W cenie są też specjaliści z branży motoryzacyjnej i maszynowej – blacharze, lakiernicy i mechanicy samochodowi, a także elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy. Kto jeszcze znajdzie tu pracę? Między innymi kierowcy: autobusów, ciężarówek, a także samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze czy operatorzy obrabiarek skrawających.

Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Jednocześnie sytuacja na rynku pracy niewiele odbiega od średniej ogólnopolskiej. Zgodnie z danymi GUS-u w powiecie zgorzeleckim w czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 6,3%. Dla porównania w tym samym okresie bezrobocie w całej Polsce było na poziomie 6,1%, a w województwie dolnośląskim – 5,6%.