Praca Świeradów-Zdrój

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 367

Praca w Świeradowie-Zdroju

Świeradów-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Świeradów-Zdrój to małe, około 4-tysięczne miasteczko położone na południowo-zachodnim krańcu Polski. Znajduje się w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Świeradów-Zdrój. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, do której ściągają kuracjusze chcący wyleczyć różnego rodzaju dolegliwości, jak i turyści pragnący wypocząć na łonie natury. Jak z kolei wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat miasta i dowiedz się, kto ma największą szansę znaleźć w Świeradowie-Zdroju pracę.

Świeradów-Zdrój prawa miejskie otrzymał dopiero po II wojnie światowej, w 1946 roku. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XVI wieku. Już wówczas znane były tutejsze źródła z wodą mineralną, dobroczynnie wpływającą na zdrowie. Bogactwo naturalne stanowi największy skarb tych okolic decyduje o kształcie i kierunku rozwoju miasteczka. Znajduje to odzwierciedlenie również w herbie Świeradowa-Zdroju – w postaci rysunku świerków, bijącego źródła i wody z pęcherzykami powietrza na tle górskich szczytów.

Współcześnie w Świeradowie-Zdroju znajdziemy rozbudowaną infrastrukturę uzdrowiskową. Składają się na nią park zdrojowy, sanatoria, najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, wieża zegarowa, na której znajdują się galeria widokowa, sztuczna grota, promenada i inne. Do Świeradowa-Zdroju przyjeżdżają chorzy z całej Polski i z zagranicy (przede wszystkim z sąsiednich Niemiec oraz Czech), głównie po to, by leczyć choroby na tle reumatycznym, ginekologicznym czy związane z układem krążenia.

Nie dziwi zatem, że życie gospodarcze miasta w znacznej mierze opiera się na działalności uzdrowiskowej, a także turystyce. Rozwinięta jest również w Świeradowie-Zdroju agroturystyka. Przyjezdnych przyciąga górski klimat i liczne szlaki turystyczne pozwalające na cieszenie się wspaniałymi krajobrazami okolicy. Miasteczko stanowi bowiem doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Karkonoszy i Gór Stołowych. Zimą z kolei przyciąga amatorów narciarstwa i snowboardingu. Turystów przez cały rok obsługuje tutejsza kolejka gondolowa zlokalizowana na Stogu Izerskim (Góry Izerskie).

Jakie są największe atrakcje Świeradowa-Zdroju? Jest ich bardzo wiele. Warto zajrzeć przede wszystkim do Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 Izerska Łąka, wybrać się na trekking na Babią Przełęcz, zwaną również Polaną Czarownic, na której miała znajdować się niegdyś pogańska świątynia, czy pospacerować po Górze Ciemniak, zwanej niegdyś Górą Mgieł.

Bardzo interesujących miejsc, z którymi wiąże się wiele legend, jest tu znacznie więcej. Na przyjezdnych czekają też obiekty sportowo-rekreacyjne jak korty tenisowe, tory saneczkowe, baseny itp. W miasteczku panuje klimat turystycznego kurortu. Można tu zwiedzać zabytki (zabytkowych jest wiele obiektów uzdrowiskowych, np. Dom Zdrojowy, ale też inne budowle, jak Czarci Młyn, obecnie obiekt muzealny. Do przechadzek zachęca zlokalizowany w Świeradowie-Zdroju rynek.

Popularność Świeradowa-Zdroju jako miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej przekłada się na zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Najwięcej ofert w miasteczku dotyczy zatrudnienia w opiece zdrowotnej, punktach gastronomicznych, sklepach, lokalach usługowych i obiektach obsługujących turystów. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na niewielkie odległości między miasteczkami, mieszkańcy Świeradowa-Zdroju często biorą pod uwagę i wybierają zatrudnienie również w pobliskich miejscowościach.

Rynek pracy, oferty pracy – Świeradów-Zdrój

Zgodnie z Barometrem zawodów 2020 (badaniem zalecanym co roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) w całym powiecie lubańskim jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż. Braki kadrowe notuje budowlanka (za mało jest brukarzy, murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych czy robotników budowlanych bez kwalifikacji).

W Świeradowie-Zdroju oferty pracy czekają też na przykład w branży logistycznej (stanowiska magazyniera, kierowcy ciężarówek) czy w gastronomii (pracodawcy szukają szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych). Niedobór chętnych i mających kwalifikacje do podjęcia się zadań widać w sferze budżetowej. Zbyt mało jest nauczycieli (szczególnie przedszkoli, nauczania początkowego i przedmiotów zawodowych), pracowników służb mundurowych, pielęgniarek, położnych.

Pracę można też znaleźć w produkcji przemysłowej, między innymi jako operator różnego rodzaju maszyn (do produkcji wyrobów chemicznych, produkcji i przetwórstwa metalu i innych). Dorywczo lub na stałe można się też zatrudnić w charakterze sprzedawcy i kasjera.

Zgodnie z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu, w całym powiecie stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 8,5%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla Polski był na poziomie 6%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,5%. Liczba bezrobotnych mieszkańców Świeradowa-Zdroju w badanym miesiącu wyniosła z kolei 146.

Szukaj pracy w mieście