Praca Płoty Najnowsze oferty pracy: 3

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Płotach

Płoty – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Płoty są zlokalizowane na południe od stolicy powiatu gryfickiego – Gryfic. Miejscowości dzieli 14-kilometrowa trasa. Inne okoliczne miasta to Resko (10 kilometrów), Trzebiatów (dystans 32 kilometrów), Kamień Pomorski (44 kilometry), Kołobrzeg (51 kilometrów), Nowogard (23 kilometry), Goleniów (48 kilometrów), Łobez (34 kilometry), Drawsko Pomorskie (53 kilometry), Świdwin (37 kilometrów). Wojewódzki Szczecin jest oddalony od Płotów o 87 kilometrów. 

Płoty są dobrze skomunikowane z regionem. Przecina je trasa ekspresowa S6, a także kilka dróg wojewódzkich – nr 108, 109, 152. 

Miasto zajmuje powierzchnię 4,12 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Płotów wynosi około 4 tys. osób. Do miejscowości są przypisane:

 • kod pocztowy – 72-310,
 • numer kierunkowy – (+48) 91,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – ZGY. 

W Płotach zlokalizowana jest siedziba władz miasta i gminy:

 • Urząd Miejski w Płotach
  Adres: Plac Konstytucji 3 Maja 1, 72-310 Płoty
  Telefon: 91 385 14 15

Bezrobotni mieszkańcy Płotów mogą zwracać się o wsparcie w kwestiach zawodowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie:

 • PUP Gryfino
  Adres: ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino
  Telefon: 91 416 45 15

Płoty to wielowiekowe miasto. Po sięgających średniowiecza dziejach (prawa miejskie przyznano miejscowości w 1277 r.) pozostało wiele zabytków. Do tych najważniejszych należą zamki w Płotach – Stary, z XIII wieku, oraz Nowy, XIV-wieczny. W Starym Zamku mieści się obecnie Miejska Biblioteka Publiczna. Nowy Zamek pełni różne funkcje – znajduje się tu między innymi Sala Posiedzeń Rady Miasta i Gminy, Sala Ślubów. Warto zwrócić uwagę też na Kościół Przemienienia Pańskiego i inne zabytki Płotów. 

Miasteczko jest przyjazne i stwarza warunki do ciekawego spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji. Do dyspozycji mieszkańców, prócz wspomnianej biblioteki, jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W mieście znajduje się też hala sportowo-widowiskowa. 

Rynek pracy, oferty pracy – Płoty

Płoty to mały ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec 2020 r.) działa tu 529 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 średnie podmioty budżetowe (50-249 pracowników),
 • 14 małych jednostek, w tym 6 z sektora publicznego (10-49 pracowników), 
 • 513 mikrojednostek, z czego 6 należących do budżetówki (0-9 pracowników). 

Najwięcej jest w mieście:

 • sklepów, punktów naprawy pojazdów – stanowią 22,7% wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 20,2%, 
 • firm z branży nieruchomości – 12,1%, 
 • zakładów przemysłowych – 9,1%. 

W Płotach działa elektrownia wodna, tartaki, producenci konstrukcji stalowych, domów z bali drewnianych, ogrodzeń, mebli, kostki brukowej. 

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (grudzień 2020 r.) w powiecie gryfińskim stopa bezrobocia jest nieco wyższa od średniej wojewódzkiej, znacząco przewyższa z kolei średnią krajową. 

Stopa bezrobocia (31.12.2020 r.):

 • powiat gryfiński – 9,0%, 
 • woj. zachodniopomorskie – 8,3%, 
 • Polska – 6,2%. 

Zapotrzebowanie powiatowego rynku pracy dotyczy osób z różnym wykształceniem – zarówno średnim, branżowym, jak i wyższym. Badanie Barometr zawodów 2021 informuje, że w powiecie gryfińskim największy deficyt dotyczy magazynierów. Poszukiwani są również pracownicy budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami, branży elektromaszynowej i motoryzacji, gastronomii, opieki zdrowotnej, nauczyciele i lektorzy języków obcych, pracownicy księgowości, osoby gotowe do pracy przy obróbce drewna i inne.

Warto zwrócić również uwagę na nadwyżkę przedstawicieli poszczególnych profesji w powiecie gryfińskim. Trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, monterzy maszyn i urządzeń, pracownicy biur podróży, robotnicy leśni, specjaliści technologii żywności i żywienia, szefowie kuchni, technicy budownictwa oraz technicy informatycy.