Praca Pniewy

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 360

 • Kierowca międzynarodowy

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 500 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  2 godz.
 • Duty Manager

  ManpowerGroup   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Katar
  kierownik/koordynator / menedżer  aplikuj szybko
  5 godz.

Praca w Pniewach

Pniewy to miasto w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim.

Miasto jest siedzibą administracji miejsko-wiejskiej gminy. Znajdują się tu placówki oświatowe i ochrony zdrowia, instytucje, urzędy, a także szereg przedsiębiorstw usługowo-handlowych, nastawionych na obsługę mieszkańców. Pniewy to również prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy, w którym swój biznes ulokowali przedsiębiorcy z polskim i zagranicznym kapitałem.

W całym powiecie szamotulskim bezrobocie jest niskie, a jego wskaźnik zbliżony do średniej wojewódzkiej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rynek pracy w Wielkopolsce odznacza się najniższą stopą bezrobocia spośród wszystkich polskich województw. Pniewy i okolice można więc uznać za dobre miejsce na rozwój kariery zawodowej. Jakie branże stwarzają na to największe szanse? Czym charakteryzuje się pniewska gospodarka?

Pniewy – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pniewy zajmują południowo-zachodnią część powiatu szamotulskiego. Są miastem dobrze skomunikowanym i położonym korzystnie względem dużych ośrodków miejskich. Z Poznaniem dzieli je 50 km, z Szamotułami 26 km. By dojechać do Gorzowa Wielkopolskiego, należy pokonać 80 km, a do Piły – 84 km. W Pniewach krzyżują się dwie drogi krajowe – nr 24 (Pniewy-Skwierzyna) i nr 92 (Świecko-Poznań). Przez miasto prowadzi także droga wojewódzka nr 187, a przez tereny wiejskie gminy droga wojewódzka nr 116. Niedaleko od Pniew znajduje się zjazd na autostradę.

Liczba mieszkańców miasta wynosi 8,1 tys., powierzchnia równa jest 9,32 kilometra kwadratowego. Pniewy leżą nad jeziorem Pniewy, na Pojezierzu Poznańskim. W pobliżu rozciąga się Sierakowski Park Krajobrazowy. Miejscowość ma długą historię – powstała jako wczesnośredniowieczne grodzisko, a  prawa miejskie uzyskała przed 1256 r.

Gmina Pniewy zajmuje obszar 158 kilometrów kwadratowych, liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Jej jednostkami pomocniczymi jest 21 sołectw. 

Rynek pracy, oferty pracy – Pniewy

Zdecydowana większość działających na terenie gminy firm skupia się w jej głównym ośrodku – Pniewach. W mieście w REGON zarejestrowanych jest 1118 podmiotów gospodarki narodowej (stan na 31.01.2021 r.). Pod względem wielkości są one zróżnicowane, choć zdecydowaną przewagę mają mikrojednostki.

 • Liczba podmiotów prowadzonych w oparciu o samozatrudnienie lub liczących do 9 pracujących wynosi 1048.
 • 57 pomiotów utrzymuje od 10 do 49 miejsc pracy.
 • Między 50 a 249 pracowników zatrudnionych jest w 11 podmiotach.
 • 2 największe zakłady pracy utrzymują od 250 do 999 miejsc zatrudnienia.

W sektorze prywatnym działa 1061 podmiotów, 803 z nich to osoby fizyczne. Pozostałe 45 jednostek należy do sektora publicznego – to 31 mikropodmiotów, 11 małych i 3 średnie jednostki.

Najwięcej firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów samochodowych – tę sekcję PKD reprezentuje 23,9% wszystkich pniewskich podmiotów. Druga pod względem liczebności sekcja PKD to budownictwo – 15,1%, trzecia – transport i gospodarka magazynowa – 9,7%, a czwartą jest przetwórstwo przemysłowe – 9,6%.

Do największych zarejestrowanych w Pniewach firm produkcyjnych zaliczają się mające szwedzki kapitał fabryki, m.in. desek do prasowania i suszarek do bielizny oraz maszyn rolniczych, niemiecki producent opakowań uszlachetnionych i materiałów reklamowych, przetwórnia mięsa (oddział irlandzkiej firmy). W mieście znajduje się także największa fabryka armatury w Polsce (firma z duńskim kapitałem). Ważnym pracodawcą w regionie jest również centrum logistyczne Hondy. 

Wg danych GUS stopa bezrobocia w powiecie szamotulskim utrzymuje się na poziomie zbliżonym do wojewódzkiego i znacznie poniżej średniej krajowej. Na koniec stycznia 2021 r. wskaźnik ten wynosił:

 • w powiecie szamotulskim – 3,8%,
 • w województwie wielkopolskim – 3,9%,
 • w Polsce – 6,5%.

Niski wskaźnik bezrobocia świadczy o dobrej sytuacji na rynku pracy w Wielkopolsce i powiecie szamotulskim. W jakich branżach o pracę jest najłatwiej? Na to pytania odpowiedź przynosi raport Barometr zawodów, przygotowywany co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim w powiecie szamotulskim występuje ponad 50 grup zawodów z deficytem poszukujących pracy. Najwięcej grup odnotowano w branżach budowlanej, elektromaszynowej, metalowej, spożywczej, produkcji przemysłowej, transporcie. Problemów z pracą nie powinni mieć również np. kandydaci na nauczycieli, do pracy w służbach mundurowych, jako pracownicy socjalni, a także przedstawiciele zawodów medycznych, rolnicy i sadownicy.

Nie wskazano natomiast żadnych grup zawodów nadwyżkowych. W ich przypadku liczba chętnych do pracy znacznie przewyższa dostępne na rynku oferty. To zatem dobra informacja, zwłaszcza dla ekonomistów, którzy w większości województw w Polsce mogą mieć trudności ze znalezieniem ofert bądź zmagać się z dużą konkurencją w procesie rekrutacyjnym.

Szukaj pracy w mieście