Praca Muszyna

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 244

Praca w Muszynie

Muszyna – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Muszyna to miasto znajdujące się przy granicy ze Słowacją, w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim. Jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym – stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Muszyna. Nie bez powodu miejscowość kojarzy się przede wszystkim ze źródlaną wodą. Muszyna to bowiem miasteczko uzdrowiskowe – do tutejszych ośrodków opieki zdrowotnej, ujęć i pijalni wód ściągają kuracjusze z całej Polski. Znajdziemy w Muszynie atrakcje dla dzieci, zabytki, infrastrukturę sportową, liczne miejsca do rekreacji. Jak z kolei wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy warto szukać w Muszynie pracy? Oto kilka podstawowych informacji na temat miasta, które pomogą odpowiedzieć na te pytania.

Liczba mieszkańców Muszyny to około 4,8 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni 24,43 kilometrów kwadratowych, na znacznej wysokości – mniej więcej 450 metrów nad poziomem morza.

Okolice miasta zachwycają walorami przyrodniczymi – otoczeniem gór i lasów. Miasto to doskonały punkt wypadowy do górskich wycieczek, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie granicy. Do miejscowości chętnie przyjeżdżają też amatorzy sportów zimowych (znajduje się tu infrastruktura narciarska). W samej Muszynie atrakcję numer jeden stanowi uzdrowisko. W jego skład wchodzą sanatorium, park zdrojowy, liczne zakłady lecznicze, pensjonaty, baseny, pijalnie wód. Działające w Muszynie sanatorium stanowi ośrodek leczenia chorób przede wszystkim układu pokarmowego oraz dróg oddechowych. Co jeszcze warto zobaczyć w Muszynie i okolicy?

Przede wszystkim ruiny XIV-wiecznego zamku, stanowiącego w średniowieczu budowlę obronną starostów Państwa Muszyńskiego. Inne zabytki miasta to na przykład barokowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca czy domy mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Warto też przyjechać na odbywające się w Muszynie imprezy, jak Święto Wód Mineralnych, Jesień Popradzka i inne.

W samym mieście Muszyna działa 526 podmiotów gospodarki narodowej, na terenie gminy miejsko-wiejskiej jest ich ponad dwa razy więcej – 1152 (zgodnie z rejestrem REGON, stan w lipcu 2020 r.). Nie znajdziemy tu dużych firm. 5 podmiotów w mieście i 7 w gminie jest średniej wielkości – zatrudniają od 50 do 249 osób. W większości należą do sektora publicznego. Pozostałe jednostki są małe (14 na terenie miasta, 28 w gminie) lub mikro (odpowiednio 507 i 1117).

Działalność związana z turystyką, opieką zdrowotną to ważne elementy gospodarki tej okolicy. Niemniej w Muszynie rozwija się też handel, usługi, a nawet drobny przemysł. Profil gospodarczy cechuje zróżnicowanie. W samym mieście najwięcej jest firm budowlanych – 118 (304 w gminie). Na drugim miejscu pod względem liczebności jest handel i naprawa pojazdów – 98 (211 na terenie gminy), a na trzecim – opieka zdrowotna – 53 jednostki (jeśli chodzi o gminę – 83). Znacznie rozwinięty jest też sektor: zakwaterowanie i usługi gastronomiczne. Taką działalność deklarują 44 firmy zarejestrowane w mieście i 85 w gminie.

Rynek pracy, oferty pracy – Muszyna

Powiat nowosądecki to region, który zmaga się z wysokim bezrobociem. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 9,0%. Była zatem znacznie wyższa od średniej wojewódzkiej (5,2%) i krajowej (6,1%). W tym czasie w tutejszym urzędzie pracy zarejestrowanych było 7 tys. bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że nie ma w Muszynie ofert pracy.

Zapotrzebowanie lokalnych firm na wykwalifikowaną kadrę oddaje Barometr zawodów, cykliczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów w Polsce. W 2020 r. w powiecie nowosądeckim zanotowano aż 35 grup zawodów deficytowych. Tutejsi pracodawcy zmagają się na przykład z niedoborem pracowników z branży budowlanej – brakuje betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inspektorów nadzoru budowlanego, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie i robotników budowlanych.

Kolejna dziedzina, w której obserwuje się znaczne zapotrzebowanie, to motoryzacja. Oferty zatrudnienia kierowane są do blacharzy i lakierników samochodowych, diagnostów samochodowych. Problem ze znalezieniem pracowników mają firmy transportowe. Poszukiwani są kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, spedytorzy i logistycy. W gastronomii z kolei notuje się zapotrzebowanie na cukierników, kelnerów, barmanów, kucharzy, pomoce kuchenne, piekarzy, szefów kuchni. Lista zawodów deficytowych obejmuje również pracowników opieki zdrowotnej, usług, produkcji przemysłowej, księgowości czy branży IT.