Praca Szczawnica

Praca w Szczawnicy

Szczawnica jest małą, malowniczo położoną miejscowością w południowej Polsce, a dokładniej – w powiecie nowotarskim (województwo małopolskie). Ma status miejscowości uzdrowiskowej, stanowi popularny cel turystyczny i punkt wypadowy do zwiedzania Beskidów Zachodnich, Pienin, tutejszych wąwozów i rezerwatów przyrody. 

Szczawnica to ośrodek administracyjny – siedziba władz miasta i gminy. Historia miejscowości jest długa, sięga średniowiecza, niemniej prawa miejskie nadano Szczawnicy dopiero w 1962 r. 

Szczawnica, powiat nowotarski (małopolskie)

Czym wyróżnia się ta miejscowość na tle innych miast województwa małopolskiego, gdy chodzi o możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda rynek pracy Szczawnicy. 

Szczawnica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Szczawnicy wynosi ponad 5,7 tys. osób.Przez miasteczko przepływa potok Grajcarek, prawobrzeżny dopływ Dunajca. To właśnie korzystne uformowanie terenu – w dolinie potoku, w otoczeniu górskich szczytów – stworzyło prozdrowotny mikroklimat, pomagający w leczeniu chorób układu oddechowego. Ponadto są to okolice, w których znajdują się ujęcia wód mineralnych (szczaw). W samej Szczawnicy, na terenie uzdrowiska, znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych.

Choć atrakcje Szczawnicy są liczne, warto przyjechać tu nie tylko w celach turystycznych lub po to, by podreperować zdrowie. 

Miasteczko rozciąga się na powierzchni niemal 33 kilometrów kwadratowych, na znacznej wysokości zaczynającej się od około 430 metrów nad poziomem morza. Gęstość zaludnienia utrzymuje się na niskim poziomie (niespełna 174 osoby na kilometr kwadratowy). Krajobraz okolicy jest zdominowany przez domy wolnostojące oraz niskie bloki, rozrzucone po stokach i łagodnych wzniesieniach doliny Grajcarka.

Inne podstawowe dane to:

 • numer kierunkowy do Szczawnicy – (+48) 18,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – KNT,
 • kod pocztowy – 34-460.

Szczawnicy na mapie Małopolski należy szukać tuż przy granicy polsko-słowackiej,  na południowy-zachód od Nowego Sącza i na zachód od Nowego Targu. Od tego pierwszego miasta Szczawnicę dzieli trasa o długości około 52 kilometrów, a od drugiego – 38 kilometrów. Inne większe miejscowości w okolicy to Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz, Krynica-Zdrój, Mszana Dolna, Rabka-Zdrój. Nie jest to obszar silnie zurbanizowany, a sieć dróg należy do niezbyt gęstych. Dojazd do miejscowości zapewniają wiodące tędy drogi lokalne, a także rozciągające się w pobliżu: droga wojewódzka nr 969 oraz droga krajowa nr 87. 

Rynek pracy, oferty pracy – Szczawnica

Atrakcje Szczawnicy i okolic, a przede wszystkim tutejsze bogactwo naturalne, przyciągają wczasowiczów, amatorów narciarstwa i snowboardingu, pieszych i rowerowych wycieczek po górach, spływów kajakowych i innych aktywności na świeżym powietrzu. Zwiedzanie Szczawnicy wielu turystów zaczyna od zabytkowych budynków zdrojowych – pijalni wód leczniczych z XIX wieku, w której znajduje się też klimatyczna kawiarnia, Sanatorium Inhalatorium, Kaplicy Zdrojowej, Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (niegdyś pijalni wód) i innych. Pozytywne wrażenie robi znajdujący się w Szczawnicy rynek – zachęca do spacerów i wypoczynku w miasteczku. 

Mnogość atrakcji turystycznych Szczawnicy i okolic ma wpływ na to, jakiego rodzaju działalność podejmują mieszkańcy miasta. Część z nich decyduje się na prowadzenie pensjonatów, pokoi gościnnych, agroturystyki i innej działalności związanej z obsługą przyjezdnych. W sezonie zimowym (narciarskim) oraz wiosenno-letnim zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, zakwaterowania czy instruktorów sportowych wzrasta.

Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) w miejscowości działa 890 podmiotów gospodarki narodowej. Nie znajdziemy tu dużych przedsiębiorstw. Jedyne 4 średniej wielkości firmy (zatrudnienie rzędu 50-249 osób) należą do sektora prywatnego. Ponadto w mieście działa 21 małych jednostek (kadra 10-49 pracowników), z których 14 to podmioty z sektora prywatnego. Pozostałe to mikropodmioty do 9 osób. 

Profil gospodarczy Szczawnicy cechuje niewielkie zróżnicowanie – wiodącym obszarem działalności jest obsługa turystów. Ponadto rozwija się handel, funkcjonują firmy budowlane czy transportowe. 

Spośród wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w Szczawnicy:

 • 28,3% – prowadzi działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi,
 • 15,4% – to firmy handlowe i świadczące usługi naprawy pojazdów,
 • 12,2% – stanowi przedsiębiorstwa budowlane,
 • 11,2% – zajmuje się transportem i gospodarką magazynową,
 • 5,5% – deklaruje działalność profesjonalną, naukową i techniczną,
 • 5,3% – to podmioty zajmujące się ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
 • 4,9% – wybrało PKD: pozostała działalność usługowa,
 • 3,8% – stanowi zakłady przetwórstwa przemysłowego,
 • 2,6% – prowadzi działalność kulturalną i rozrywkową,
 • 10,8% – to podmioty funkcjonujące w ramach wszystkich pozostałych sekcji PKD. 

Poziom bezrobocia całym powiecie nowotarskim nieznacznie przewyższa średnią krajową. Zgodnie z informacją GUS-u, w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 6,6%. W tym samym okresie wskaźnik dla Polski przybrał wartość 6,1%.