Praca Krynica-Zdrój

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 368

Praca w Krynicy-Zdroju

Krynica Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Krynica-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe położone w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim. Każdego roku przyciąga kuracjuszy i turystów chcących skorzystać z tutejszych walorów naturalnych – krynickich źródeł czy górskiej okolicy. Jak z kolei wygląda sytuacja gospodarcza tej miejscowości? Czy trudno znaleźć w Krynicy-Zdroju pracę? Oto garść podstawowych informacji na temat miasteczka.

Krynica-Zdrój stanowi lokalne centrum administracyjne. Znajduje się tutaj siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej. W miasteczku mieszka około 10,5 tys. osób. Krynica-Zdrój zajmuje powierzchnię niespełna 40 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest tu niewielka (nieco ponad 266 osób na kilometr kwadratowy), a zabudowa w przeważającej mierze niska.

Miasto rozciąga się malowniczo na znacznej wysokości od 560 do 650 metrów nad poziomem morza. Przez miejscowość przepływa potok Kryniczanka. Gmina znajduje się zarazem w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego (część Karpat Zachodnich) – wyjątkowo bogatego przyrodniczo, zarówno jeśli chodzi o zasoby wody mineralnej, jak i ciekawe formy krajobrazu (np. jaskinie i skałki), roślinność, w tym również wysokogórską, ale również faunę (jelenie, wilki, niedźwiedzie, żbiki i inne).

Na mapie kraju Krynicy-Zdroju należy szukać tuż przy granicy polsko-słowackiej, na południowy-wschód od Nowego Sącza i na południowy-zachód od Gorlic. Od stolicy powiatu nowosądeckiego miasteczko uzdrowiskowe dzielą około 32 kilometry. Sprawny dojazd zapewnia rozciągająca się na północ od miasta droga krajowa nr 75. Trasa ta prowadzi również do granicy Polski Muszynka-Kurov. Krynicę-Zdrój przecina też droga wojewódzka nr 971. Sieć dróg lokalnych nie jest tu zbyt gęsta.

W Krynicy-Zdroju życie gospodarcze w dużej mierze definiowane jest przez działalność sanatoryjną. Znajdują się tu zarówno rozlewnie i pijalnie wód mineralnych, jak i szpitale, sanatoria. Wiele budynków uzdrowiskowych to zarazem cenne zabytki, na przykład pochodząca z początku XVIII-wieku pijalnia Słotowinka, Koncertowa, Łazienki Borowinowe czy Stary Dom Zdrojowy.

Poza uzdrowiskiem również jest co zwiedzać. Do Krynicy-Zdroju przyciąga na przykład wytyczony tutaj Szlak Cerkwi Łemkowskich. W mieście odbywają się koncerty i imprezy cykliczne – do najbardziej znanych należy Festiwal im. Jana Kiepury. Znajdziemy tu wiele instytucji kultury, np. Muzeum Nikifora, a także rozbudowaną infrastrukturę sportową. Nie brakuje też w Krynicy-Zdroju atrakcji dla dzieci. Działalność uzdrowiska ma wpływ na sytuację na rynku pracy w Krynicy-Zdroju i okolicach.

Rynek pracy, oferty pracy – Krynica Zdrój

Czy trudno tu o zatrudnienie dorywczo lub na etat? Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu w powiecie w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła 9,0%, co jest wartością przewyższającą zarówno średnią krajową (6,1%), jak i tę obliczoną dla województwa małopolskiego (5,2%). W Krynicy-Zdroju działają firmy z różnych branż.

Różnorodność gospodarczą oddają dane z rejestru REGON (stan w lipcu 2020 r.). W miasteczku funkcjonuje łącznie 1638 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej – 270 – to przedsiębiorstwa handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów. Na drugim miejscu są firmy prowadzące działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a więc między innymi obsługujące turystów i kuracjuszy – 192. Znacznie reprezentowane jest też budownictwo (183 podmioty), a także opieka zdrowotna i pomoc socjalna (169 jednostek). Warto zauważyć, że w Krynicy-Zdroju funkcjonują podmioty gospodarcze różnej wielkości. Dwóch największych pracodawców (obaj z sektora publicznego) deklaruje kadrę rzędu 250-999 pracowników. Nie brakuje tu też jednostek średnich, zatrudniających od 50 do 249 osób (łącznie 13), a także małych firm od 10 do 49 pracowników (jest ich 48).

O możliwościach znalezienia w Krynicy-Zdroju i okolicy pracy wiele mówią wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Wykonywana jest ona we wszystkich powiatach i województwach w Polsce na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z badaniem w powiecie nowosądeckim jest bardzo duża grupa tzw. profesji deficytowych. Największe braki chętnych do pracy i zarazem mających odpowiednie kwalifikacje dotyczą kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Wiele wakatów dotyczy opieki zdrowotnej oraz obsługi osób przyjeżdżających do uzdrowiska.

Brakuje między innymi lekarzy, pielęgniarek, położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, operatorów aparatury medycznej, farmaceutów, fizjoterapeutów, masażystów, ratowników medycznych, dentystów, pracowników ds. techniki dentystycznej. Widoczne są luki w gastronomii i usługach – propozycje zatrudnienia czekają na fryzjerów, kosmetyczki, kucharzy, szefów kuchni. Kto jeszcze bez problemu powinien znaleźć tu pracę? Na przykład floryści, diagności samochodowi, specjaliści IT, robotnicy leśni, sprzedawcy, kasjerzy, pracownicy socjalni, przedstawiciele handlowi, czy samodzielni księgowi.

Warto dodać, że w powiecie zanotowano też grupę zawodów nadwyżkowych. Osoby, które je wykonują, mogą zmagać się z dużą konkurencją na rynku pracy. Dotyczy to: ekonomistów, pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Szukaj pracy w mieście