Praca Piwniczna-Zdrój Najnowsze oferty pracy: 2

Praca MAŁOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Piwnicznej-Zdroju

Piwniczna Zdrój –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie 

Zacznijmy od kilku podstawowych danych. W Piwnicznej-Zdroju mieszka około 5,9 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu niska (153 osoby na kilometr kwadratowy), a zabudowę tworzą w większości niewysokie domy wolnostojące, rozsiane po okolicznych wzgórzach. Powierzchnia miasteczka wynosi 38,3 kilometrów kwadratowych. Obowiązuje tu kod pocztowy 33-350, numer kierunkowy (+48) 18, a także oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów KNS. 

Piwniczna-Zdrój to miejscowość o bardzo długiej historii. Została założona w celu umacniania południowych granic państwa za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Akt lokacyjny miasta pochodzi z 1348 roku. Jego rozwojowi sprzyjało położenie przy szlaku handlowym wiodącym na południe Europy. Miasto było trawione przez liczne pożary, w jednym z pamiętnych w XIX w. spłonął drewniany kościół i kilkadziesiąt domów. Pod koniec tego samego wieku odkryto w okolicy ujęcia źródlanych wód, dzięki czemu Piwniczna-Zdrój wkrótce stała się znana jako miejscowość uzdrowiskowa. 

Po wielowiekowej historii pozostało kilka ciekawych zabytków, a także średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Co warto zobaczyć, odwiedzając Piwniczną-Zdrój? Bez wątpienia zwracają uwagę piwniczańska studnia pośrodku rynku, zabytkowy, XIX-wieczny budynek tutejszej stacji kolejowej, a także infrastruktura zdrojowa oraz kościół Narodzenia NMP, na którego wieży znajduje się XVI-wieczny dzwon. 

Do Piwnicznej-Zdroju przyciąga pijalnia wód mineralnych i uzdrowisko, jednak najwięcej turystów przyjeżdża tu w celach rekreacyjno-sportowych. Piesze, rowerowe i konne wycieczki szlakami turystycznymi, spływ łodzią przez dolinę Popradu, trasy i wyciągi narciarskie, quady – w Piwnicznej-Zdroju i okolicy naprawdę nie można się nudzić. Do tego dochodzi oferta kulturalna przygotowywana między innymi przez Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, prowadzone w placówce Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. 

Nie może dziwić, że część mieszkańców stawia na działalność związaną z obsługą turystów. Znajdziemy w Piwnicznej-Zdroju agroturystykę, pensjonaty, knajpki i restauracje. Nie oznacza to jednak, że nie są rozwijane inne sektory gospodarki.

Rynek pracy, oferty pracy – Piwniczna Zdrój

Jak było wspomniane, nie ma tu dużych przedsiębiorstw, a na wszystkie 637 podmiotów gospodarki narodowej (stan w sierpniu 2020 r. wg REGON) 14 jednostek deklaruje działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją, a 42 – z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. W mieście przeważają jednak firmy budowlane – jest ich 196, a także zajmujące się sprzedażą i naprawą pojazdów – 117. Z kolei 48 podmiotów to przedsiębiorstwa z branży transportowo-magazynowej. 

Czy trudno dostać w Piwnicznej-Zdroju pracę? Ważnymi wskaźnikami są tu z jednej strony stopa bezrobocia, a drugiej prognoza Barometr zawodów, ukazująca zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji. 

Jeśli chodzi o poziom bezrobocia, w powiecie nowosądeckim w lipcu 2020 r. wynosiło ono 6,7%. Jest to wartość nieco wyższa od średniej dla kraju w tym samym okresie – 6,1%, a także wyraźnie przewyższająca wskaźnik dla województwa małopolskiego – 5,2%. 

Potrzeby kadrowe zgłaszane przez okolicznych przedsiębiorców są zróżnicowane. W powiecie nowosądeckim w 2020 r. deficyt wykwalifikowanej kadry dotyczy przede wszystkim branży budowlanej, transportowej i gastronomicznej, a także opieki zdrowotnej. Luka kadrowa obejmuje też na przykład fryzjerów, programistów, samodzielnych księgowych, tapicerów, nauczycieli przedszkoli, fizjoterapeutów i masażystów. Z kolei ze znaczną konkurencją na rynku pracy mogą zmagać się: bibliotekoznawcy, bibliotekarze, specjaliści informacji naukowej, ekonomiści, filolodzy, tłumacze, nauczyciele języków obcych, lektorzy, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, sekretarki i asystenci, specjaliści technologii żywności i żywienia.