Praca Twardogóra

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 234

Praca w Twardogórze

Twardogóra – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Twardogóra to małe miasteczko znajdujące się w powiecie oleśnickim, w województwie dolnośląskim. Miejscowość stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Twardogóra. Cechuje ją długa historia sięgająca wieków średnich. Obecnie rozwija się jako ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Do kogo najczęściej kierowane są w Twardogórze oferty pracy i czy panują tu korzystne warunki do rozwijania ścieżki kariery? A ponadto, jakie znajdziemy w Twardogórze atrakcje? Oto kilka podstawowych informacji na temat miasta, które pomogą zadecydować, czy warto szukać w nim zatrudnienia.

W Twardogórze (dolnośląskie) mieszka około 6,6 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miasto rozciąga się na powierzchni 8,29 kilometrów kwadratowych. By się tu dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy 71. Z kolei rejestracje twardogórskich samochodów zaczynają się od liter DOL.

Twardogóra została założona około XIII wieku. Po wielowiekowych dziejach pozostało kilka ciekawych zabytków, które nadają wyjątkowy charakter miasteczku. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało całe historyczne centrum miasta. Na uwagę zasługują w szczególności Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z XIX wieku i gmach ratusza przy rynku, zbudowany na początku XX wieku. Zainteresowani historią Twardogóry powinni zajrzeć do Muzeum Regionalnego przy ZSP im. Jarosława Iwaszkiewicza.

Twardogóra jest zlokalizowana w pobliżu drogi krajowej nr 25, do której można dojechać, wybierając na przykład przecinającą miasto drogę wojewódzką nr 448. Miasteczko łączy z okolicznymi wsiami i innymi miastami sieć dróg lokalnych. By dostać się z Twardogóry do powiatowej Oleśnicy, trzeba pokonać trasę o długości około 22 kilometrów. Wrocław jest oddalony o mniej więcej 48 kilometrów, Trzebnica o 38 kilometrów, Ostrów Wielkopolski o 48 kilometrów, a Kępno o 46 kilometrów.

W miasteczku życie toczy się spokojnie. Atrakcje sportowe i wydarzenia kulturalne organizuje tutejszy Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Twardogórze. Mieszkańcy mają do dyspozycji infrastrukturę sportowę (np. baseny, boiska), biblioteki. Edukacja w mieście prowadzona jest na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym. W mieście działają różnego rodzaju kółka, kluby i stowarzyszenia.

Rynek pracy, oferty pracy – Twardogóra

Jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Przede wszystkim w miasteczku znajdziemy firmy różnej wielkości, pozwalające na rozwijanie ścieżki kariery zawodowej w rozbudowanych strukturach, jak i podnoszenie kompetencji zawodowych w średnich i mniejszych jednostkach.

Zgodnie z rejestrem REGON (czerwiec 2020 r.) w całej gminie funkcjonuje 1120 podmiotów gospodarki narodowej. Dwa przedsiębiorstwa deklarują zatrudnienie rzędu 250-999 osób, a 5 – od 50 do 249 osób. Małych firm jest 36 (liczba pracowników wynosi w nich od 10 do 49 osób). Pozostałe podmioty to samozatrudnieni oraz firmy do 9 osób.

Wielu mieszkańców Twardogóry decyduje się na szukanie etatu w obrębie całego powiatu i w okolicznych miastach, co znacznie ułatwia znalezienie zatrudnienia w interesującej kandydata dziedzinie. W całym powiecie oleśnickim sytuacja na rynku pracy nieznacznie odbiega od średniej krajowej.

Zgodnie z informacją GUS-u w czerwcu 2020 r. w powiecie mieszkało 2,4 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia była na poziomie 6,4%. Dla porównania, bezrobocie dla całej Polski w tym samym okresie wynosiło 6,0%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,5%.

Zapotrzebowanie na rynku pracy jest różnorodne, o czym świadczą chociażby wyniki prognozy Barometr zawodów dla powiatu oleśnickiego w 2020 r. Największe braki kadrowe dotyczą profesji: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazyniera oraz robotnika obróbki drewna i stolarza. Niemniej pracodawcy mają problem z zapełnieniem etatów w wielu branżach.

Praca w Twardogórze i okolicy (powiecie oleśnickim) czeka na przykład na elektryków, elektromechaników, elektromonterów, murarzy, tynkarzy, kierowników budowy, nauczycieli, pracowników przetwórstwa metali, specjalistów ds. jakości, pracowników socjalnych, pracowników służb mundurowych, samodzielnych księgowych, zaopatrzeniowców, dostawców i innych.

Notuje się też zapotrzebowanie na recepcjonistów i rejestratorów znających języki obce. Warto również zwrócić uwagę na różnorodne oferty płynące od firm zajmujących się produkcją przemysłową. Propozycje zatrudnienia dotyczą na przykład stanowisk projektanta wzornictwa przemysłowego i operatora CAD, operatora maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownika przetwórstwa spożywczego. Brakuje też chętnych do wykonywania prac prostych przy produkcji.

PUP Twardogóra

Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy, Punkt w Twardogórze
Adres: ul. Wielkopolska 11, 56 - 416 Twardogóra
E-mail: wroltw@praca.gov.pl
Telefon: 71 315 90 80