Praca Prusice

Najnowsze oferty pracy: 394

Praca w Prusicach

Prusice to malutkie miasteczko położone na północ od Trzebnicy i Wrocławia. Administracyjnie stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Prusice, należy do powiatu trzebnickiego oraz województwa dolnośląskiego. 

 

Prusice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Prusice to atrakcyjna miejscowość, w której znajdują się ciekawe zabytki (na przykład renesansowy ratusz, gotycki kościół św. Jakuba Starszego i inne). Rynek z otaczającymi je, pełnymi uroku kamienicami zachęca do spacerów. Na terenie miasta odbywają się różnego rodzaju zawody, pikniki rodzinne i koncerty, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach.

Prusice cechują się długą historią i unikatowym charakterem. Warto zwrócić na nie uwagę w czasie przeglądania ofert pracy w województwie dolnośląskim. Sprawdź poniższe informacje, by dowiedzieć się więcej na temat rynku pracy, warunków zatrudnienia, poszukiwanych zawodów i możliwych ścieżek kariery w tej niewielkiej miejscowości.

Miasto zamieszkuje około 2,2 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – stan w lipcu 2020 r. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 10,94 kilometrów kwadratowych. Obowiązuje w niej kod pocztowy 55-110, tablice rejestracyjne tutejszych aut zaczynają się od liter DTR, a chcąc się dodzwonić do Prusic, należy wybrać numer kierunkowy 71.

Prusice i okolice to teren atrakcyjny inwestycyjnie. Samo miasteczko stanowi bowiem węzeł komunikacyjny, umożliwiający szybki dojazd do pobliskich i dalszych miejscowości. Przebiegają tędy droga krajowa nr 5 i trasa ekspresowa S5 (stanowiąca zarazem część trasy europejskiej E261).

Dzięki temu połączeniu możliwy jest błyskawiczny transport z Prusic do takich miast jak Wrocław, Leszno, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz. W pobliżu miejscowości znajdują się też drogi wojewódzkie nr 339, nr 340 i nr 342. By dojechać z Prusic do centrum Trzebnicy, wystarczy pokonać trasę o długości około 10 kilometrów. Prusice i Wrocław dzielą mniej więcej 34 kilometry. Dystans pomiędzy miasteczkiem a Rawiczem wynosi niespełna 32 kilometry, między Prusicami a Lubinem – 62 kilometry.

Prusice stanowią ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. W miasteczku działa 289 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON – maj 2020 r.). W gminie jest ich kilkakrotnie więcej, bo 830. Znajdziemy tu firmy różnej wielkości – jeden podmiot w mieście (łącznie 2 w gminie) cechuje status jednostki średniej, zatrudniającej 50-249 pracowników. W Prusicach funkcjonuje też jedna duża firma (250-999 osób). Pozostałe podmioty są małe lub należą do grupy mikroprzedsiębiorców.

Siatka połączeń drogowych, a więc możliwość sprawnego dojazdu do innych ośrodków miejskich, sprawia, że wielu mieszkańców Prusic decyduje się na zatrudnienie poza tą miejscowością. Z kolei prusińscy przedsiębiorcy szukają wykwalifikowanej kadry w całym powiecie.

Rynek pracy, oferty pracy – Prusice

Jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy w Prusicach i okolicy? Zgodnie z ogólnopolskim, cyklicznym badaniem Barometr zawodów w całym powiecie trzebnickim w 2020 r. największe luki kadrowe dotyczą 4 profesji: kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, masarzy i przetwórców ryb, spawaczy oraz specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki. Niemniej tutejszy rynek pracy notuje deficyt specjalistów z różnych branż.

Oferty zatrudnienia czekają też na przykład na pracowników budowlanych (betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, kierowników budowy, monterów konstrukcji stalowych, robotników budowlanych). Niedobór kadry notuje się w produkcji przemysłowej.

Za mało jest między innymi elektryków, elektromechaników, elektromonterów, kierowników ds. produkcji, monterów i mechaników maszyn i urządzeń, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych). Kolejną branżą dotkniętą brakami kadrowymi jest transport i logistyka. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem posiadających kwalifikacje i umiejętności zaopatrzeniowców, dostawców i magazynierów. Brakuje też różnego rodzaju pracowników biurowych, na przykład specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, samodzielnych księgowych, pracowników ds. rachunkowości. Etaty czekają na nauczycieli przedszkoli oraz lektorów języków obcych.

Pracę od zaraz powinni też znaleźć pracownicy usług (kosmetyczki, krawcy, ślusarze, opiekunki dziecięce, sprzątaczki). Lista zawodów deficytowych jest długa, a zapotrzebowanie tutejszych firm różnorodne.

Luki kadrowe wynikają częściowo z niedostosowania kwalifikacji dostępnej kadry do wymagań pracodawców. Niemniej w powiecie trzebnickim stopa bezrobocia jest stosunkowo niska. Powiatowy Urząd Pracy w Trzebnicy informuje, że w marcu 2020 r. wynosiła ona 5,2% (w tym samym czasie średnia dla Polski to 5,4%). Możliwości rozwoju zawodowego w wybranej dziedzinie są tu znaczne.

Szukaj pracy w mieście