Praca Milanówek

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 472

Praca w Milanówku

Milanówek leży na południowy zachód od Warszawy, w powiecie grodziskim, stanowiącym część województwa mazowieckiego. To nieduże miasto, pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Podkową Leśną. Miejscowość zalicza się do obszaru aglomeracji warszawskiej, a bliskie sąsiedztwo prężnie działającego ośrodka gospodarczego napędza także rozwój Milanówka.

Milanówek koło Warszawy

Milanówek to okolica pełna zieleni. Razem z gminami Brwinów i Podkowa Leśna tworzy tak zwane Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Koncepcja miasta-ogrodu zakładała budowę osiedli mieszkalnych blisko dużego miasta z dobrym połączeniem komunikacyjnym, niską zabudową i rozległymi terenami zielonymi. Satelickie miasta mają rozwiązywać problem przeludnienia metropolii i stanowić przyjazne miejsce do życia. Poza Podwarszawskim Trójmiastem Ogrodów założenia takie zrealizowano też np. w innych miastach na obrzeżach Warszawy – Komorowie, części Konstancina-Jeziorny, i innych miastach – Nowej Hucie w Krakowie czy Karłowicach we Wrocławiu.

Milanówek stanowi bazę noclegową dla mieszkańców pracujących w stolicy – mówiąc potocznie, jest jedną z "sypialni Warszawy". W miasteczku działają firmy handlowe i usługowe zaspokajające potrzeby mieszkańców.

Milanówek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W mieście mieszka 15,9 tys. osób. Ponieważ powierzchnia Milanówka jest niewielka – wynosi 13,4 kilometra kwadratowego – gęstość zaludnienia przyjmuje sporą wartość, ponad 1184 osoby na kilometr kwadratowy.

Na układ komunikacyjny Milanówka składają się połączenia drogowe i kolejowe. Oś komunikacyjną miejscowości stanowi droga wojewódzka nr 719 z Warszawy do Żyrardowa. Dobry dostęp jest do autostrady A2 (wjazd z węzła Grodzisk).

Przez Milanówek prowadzi także magistrala kolejowa, która łączy Warszawę z Łodzią i z Katowicami. Umożliwia ona krajowe i międzynarodowe połączenia. Kolejka zapewnia dogodny dojazd do Grodziska Mazowieckiego i stolicy. Podróż z Milanówka do stacji Warszawa Centralna zajmuje około 40 minut.

Numer kierunkowy do miasta to (+48) 22, a obowiązujący w Milanówku kod pocztowy: 05-822. Tablice rejestracyjne tutejszych pojazdów rozpoczynają się od liter WGM.

Milanówek jest gminą miejską i jako taka pełni funkcje administracyjne – są w nim zlokalizowane Urząd Miasta Milanówka, instytucje finansowe, placówki edukacyjne i medyczne (najbliższy szpital zlokalizowany jest w Grodzisku Mazowieckim).

Milanówek uzyskał prawa miejskie w 1951 r. Historia miasta rozpoczęła się w 1899 r., kiedy na podzielonym na działki terenie folwarku milanowskiego zaczęli osiedlać się głównie dotychczasowi mieszkańcy Warszawy. Gdy w 1901 r. utworzono przystanek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, osadnictwo nabrało tempa, a do Milanówka ściągali głównie zamożniejsi mieszkańcy stolicy, artyści, przedsiębiorcy. Budowane w zakopiańskim lub dworkowym stylu wille wśród drzew nadały charakter miastu. Dzisiejszy Milanówek to pełne uroku miejsce na obrzerzach metropolii, w którym można odpocząć od zgiełku miasta.

Rynek pracy, oferty pracy – Milanówek

W Milanówku, podobnie jak w innych miastach-ogrodach, nie ma miejsca na duże dzielnice przemysłowe i zakłady przemysłu ciężkiego. Rynek pracy kształtują tu przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa.

W Milanówku siedzibę ma 3008 podmiotów gospodarki narodowej (wg REGON, stan na październik 2020 r.). Przeważają wśród nich właśnie mikrojednostki, zatrudniające do 9 osób bądź niegenerujące miejsc pracy w ogóle, jest ich 2925. W mieście działają także 64 małe podmioty, liczące między 10 a 49 pracowników i 19 średnich – z kadrą rzędu 50-249 osób. Jednostek budżetowych jest łącznie 30 (15 mikro-, 6 małych i 9 średnich).

W Milanówku oferty pracy znaleźć można przede wszystkim w handlu. Sekcja PKD handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów skupia najwięcej – 663 podmioty. Poza nią licznie reprezentowane są:

  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 464 podmioty,
  • przetwórstwo przemysłowe – 329,
  • budownictwo – 275,
  • pozostała działalność usługowa – 207 podmiotów,
  • informacja i komunikacja – 207 podmiotów.
  • Powiat grodziski – dane dotyczące bezrobocia

Rynek pracy w województwie mazowieckim jest silnie zróżnicowany. Powiat grodziski, jako część aglomeracji warszawskiej, stanowi obszar, który rozwija się gospodarczo, korzystając z sąsiedztwa i dobrych połączeń ze stolicą. Stopa bezrobocia w powiecie jest niższa niż średnia krajowa oraz średnia wojewódzka. W październiku 2020 r. wskaźnik ten wynosił dla Polski 6,1%, a dla województwa mazowieckiego – 5,1%. Dla powiatu grodziskiego stopę bezrobocia wyliczono na poziomie 3,9%. Mieszkańcy Milanówka, którzy poszukują pracy, mogą skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Mazowieckim. Urząd obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie.

Szukaj pracy w mieście