Praca Rydzyna Najnowsze oferty pracy: 5

 • PZU Życie S.A.
  Ostrów Wielkopolski, Kępno, Konin, Ślesin, Kramsk, Turek, Dobra, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Rawicz, Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Jarocin, Jaraczewo, Pleszew, Gołuchów, Środa Wielkopolska, Dolsk, Śrem, Września
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  10 godz.
  Obserwuj
 • Agro Rydzyna
  Rydzyna
  kierownik/koordynator
  2 dni
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Ostrów Wielkopolski, Kępno, Konin, Ślesin, Kramsk, Turek, Dobra, Leszno, Osieczna, Rydzyna, Gostyń, Borek Wielkopolski, Krobia, Rawicz, Krotoszyn, Koźmin Wielkopolski, Jarocin, Jaraczewo, Pleszew, Gołuchów, Środa Wielkopolska, Dolsk, Śrem, Września
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  5 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
  Rydzyna
  2 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie
  Rydzyna
  9 dni
  Obserwuj

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Rydzynie

Podstawowe dane o Rydzynie: wielkość, położenie, ludność

Rydzyna leży w zachodnio-południowej części województwa wielkopolskiego, niedaleko jego granicy z województwem dolnośląskim, na Wysoczyźnie Leszczyńskiej. Przez miasto przepływa rzeka Kopanica.

Miasto jest nieduże – liczy 2,9 tys. mieszkańców, zajmuje 2,2 kilometry kwadratowe powierzchni. To centralny ośrodek gminy, w którym mieszczą się Urząd Miasta i Gminy Rydzyna i inne instytucje publiczne.

Gmina Rydzyna zajmuje obszar 136 kilometrów kwadratowych. Mieszka w niej prawie 9 tys. osób. 

Gmina jest jedną z siedmiu gmin w powiecie leszczyńskim. Poza nią do powiatu należą gmina miejsko-wiejska Osieczna oraz gminy wiejskie Krzemieniewo, Lipno, Święciechowa, Wijewo i Włoszakowice.

Rydzyna leży blisko powiatowego ośrodka – Leszna, przy trasie S5 łączącej Poznań i Wrocław. Odległość od tych miast wynosi odpowiednio 95 km i 89 km. układ komunikacyjny Rydzyny tworzą drogi powiatowe i gminne oraz jedna droga wojewódzka – DW nr 309.

Praca w Rydzynie: profil pracodawców

Rynek pracy w Rydzynie kształtują przede wszystkim małe i mikrofirmy. W mieście działa 441 podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON (stan na koniec grudnia 2020 r. wg GUS). Najwięcej jest mikrojednostek (nastawionych na samozatrudnienie bądź generujących do 9 miejsc pracy) – 416. Liczba podmiotów małych, z kadrą rzędu 10-49 osób wynosi 21, średnich – zatrudniających 50-249 osób – 3. Największy pracodawca generuje od 250 do 999 miejsc pracy.

Najwięcej lokalnych firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów oraz budownictwem. Sporo jest także punktów usługowych, działalności profesjonalnych, naukowych i technicznych oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego. 

W gminie dobrze rozwija się rolnictwo, a co się z tym wiąże, także przetwórstwo rolno-spożywcze. Rydzyńscy rolnicy uprawiają zboża, buraki cukrowe, rzepak i kukurydzę. W produkcji zwierzęcej dominuje natomiast trzoda chlewna. W Rydzynie działają zamrażalnia owoców i warzyw, rozlewnia oleju.

Mimo dominującej roli rolnictwa, w profilu branżowym także przemysł ma swoje ważne miejsce. Do największych zakładów w gminie należą m.in. producent okuć do okien z drewna i PCW, producent rur stalowych, przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką stopów miedzi, mosiądzu i aluminium oraz firma z branży antykorozji konstrukcji stalowych.

Statystyki rynku pracy w Wielkopolsce i powiecie leszczyńskim – porównanie

Praca w Wielkopolsce jest możliwa do zdobycia w wielu branżach. Województwo utrzymuje się w czołówce najbardziej rozwiniętych w kraju i odznacza się niską stopą bezrobocia, wg danych GUS na koniec 2020 r. wynoszącą 3,7% (najmniej spośród wszystkich województw). Region nie jest silnie zróżnicowany pod względem wskaźnika bezrobocia, który w powiecie leszczyńskim w omawianym okresie wyniósł 2,9%. Niższe wartości odnotowano jedynie w 5 powiatach, w tym w mieście Poznań – 2,0%.

Na koniec 2020 r. w powiecie leszczyńskim zarejestrowanych było ok. 700 osób, w stolicy powiatu – Lesznie – 1,1 tys. (stopa bezrobocia w Lesznie była nieco wyższa, wynosiła 3,5%). 

Rydzyna – zamek i inne atrakcje turystyczne

Miasteczko ma długie dzieje, po których zachowało się wiele zabytków. Rydzyna otrzymała prawa miejskie w 1407 r. od rycerza Jana z Czerniny. Rozwijała się jako ośrodek handlu, rzemiosła, potem piwowarstwa. W XVII-XVIII w. mieściła się tu rezydencja Leszczyńskich. Barokowy zamek w Rydzynie, projektu Włochów Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego, wraz z parkiem powstał w końcówce XVII wieku na murach gotyckiej budowli z początku XV w. Pełnił funkcję rezydencji króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, a następnie książąt Sułkowskich. Pałac w Rydzynie to pierwszy punkt na długiej liście obowiązkowych do zobaczenia dla każdego miłośnika zabytków. Warto też zobaczyć m.in. rynek z XVIII-wiecznymi kamieniczkami, zbór poewangelicki i kościół św. Stanisława Biskupa w Rydzynie. Do atrakcji turystycznych zaliczają się także zalew, szlaki turystyczne, na których