Praca Wadowice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 359

Praca w Wadowicach

Wadowice to miasteczko znajdujące się w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Słynie jako miejsce narodzin papieża Jana Pawła II i miejsce pielgrzymek. Z uwagi na malowniczą okolicę i kilka interesujących zabytków może być atrakcyjnym celem turystycznym. 

Wadowice, województwo małopolskie

Wadowice to zarazem ośrodek gospodarczy o znaczeniu przede wszystkim regionalnym, a także centrum administracyjne. Stanowi stolicę powiatu wadowickiego, swoje siedziby mają tu również władze gminy Wadowice. 

Czy warto brać pod uwagę to miasto, przeglądając małopolskie oferty pracy? Zapoznaj się z krótką charakterystyką tych okolic i zdecyduj, czy związać się zawodowo z Wadowicami. 

Wadowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Wadowic wynosi około 18,7 tys. osób. Miasteczko zajmuje powierzchnię 10,54 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest więc dość wysoka, wynosi ponad 1773 osoby na metr kilometr kwadratowy.

Z kolei liczba mieszkańców gminy to ponad 38 tys. osób. W jej obrębie, na powierzchni 113 kilometrów kwadratowych, mieszczą się wsie: Babica, Barwałd Dolny, Chobot, Chocznia, Gorzeń Dolny, Gorzeń Górny, Jaroszowice, Kaczyna, Klecza Dolna, Klecza Górna, Ponikiew, Roków, Stanisław Górny, Wysoka, Zawadka.

Powiat wadowicki zamieszkuje ponad 160 tys. mieszkańców. Rozciąga się na powierzchni 645 kilometrów kwadratowych. Prócz licznych wsi, należą do niego trzy miasta: Wadowice jako siedziba władz powiatowych, a także Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska. 

Niewielkie odległości między poszczególnymi miejscowościami na tym terenie to ważny atut lokalnego rynku pracy. Umożliwia podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania bez obaw, że dojazdy do pracy będą zbyt długotrwałe. Przykładowo, dystans między Wadowicami a Andrychowem wynosi 14 kilometrów, mniej więcej tyle samo jest do Kalwarii Zebrzydowskiej. Żeby dostać się z Wadowic do Suchej Beskidzkiej, wystarczy pokonać 24-kilometrową trasę. Podobnej długości jest trasa do Zatoru. Skawina jest oddalona od Wadowic o 33 kilometry, krakowski rynek o 52 kilometry, a centrum Bielska-Białej o 38 kilometrów. 

W Wadowicach warto zwiedzić zabytkowe kościoły i klasztory. Wrażenie robi chociażby Bazylika Ofiarowania NMP. Miasto stanowi również cel pielgrzymek.

Same Wadowice stanowią węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu dwie drogi krajowe – nr 52 i nr 28. Dość gęsta jest także siatka dróg powiatowych i gminnych. 

Żeby dodzwonić się do Wadowic, trzeba wybrać numer kierunkowy (+48) 33. Przesyłki do miejscowości należy natomiast adresować z kodem 34-100. 

Rynek pracy, oferty pracy – Wadowice

Sytuację na rynku pracy w Wadowicach i powiecie wadowickim monitoruje tutejszy PUP.

Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach
Adres: Mickiewicza 27, 34-100 Wadowice
Tel.: (+48) 33 873 71 00
E-mail:  pup@wadowice.praca.gov.pl

Stopa bezrobocia w powiecie wadowickim utrzymuje się na nieco wyższym poziomie niż średnia krajowa. W lipcu 2020 r. wynosiła 7,0%, a w urzędzie pracy zarejestrowanych było 4,3 tys. bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik bezrobocia dla kraju znalazł się na poziomie 6,1%. 

Gdzie zatem szukać w Wadowicach pracy? W ocenie szansy na etat czy pracę dorywczą może pomóc Barometr zawodów, prognoza wykonywana każdego roku na zlecenie resortu pracy, ukazująca zapotrzebowanie na pracowników określonych profesji we wszystkich częściach Polski. W powiecie wadowickim w 2020 r. wskazano aż 52 grup zawodów deficytowych z różnych branż. 

Brakuje na przykład pracowników motoryzacji i produkcji przemysłowej: blacharzy i lakierników, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników maszyn i urządzeń, mechaników samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników przetwórstwa spożywczego, projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD, robotników obróbki skóry, spawaczy, robotników obróbki drewna i stolarzy, ślusarzy i innych specjalistów. 

Braki kadrowe dotyczą też na przykład oświaty – za mało jest nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, przedmiotów ogólnokształcących, a także nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych oraz pedagogów. 

Warto sprawdzić pozostałe pozycje na liście zawodów deficytowych. W powiecie wadowickim zanotowano także kilka profesji nadwyżkowych. Z trudnościami w znalezieniu posady mogą mierzyć się ekonomiści, operatorzy maszyn włókienniczych, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej oraz pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp. 

PUP Wadowice

Adres: ul. Adama Mickiewicza 27, 34-100 Wadowice
E-mail: pup@wadowice.praca.gov.pl
Telefon: (33) 873-71-00, (33) 873-50-20, (33) 873-50-21, (33) 823-22-32

Szukaj pracy w mieście