Zakopane i okolice – podstawowe informacje
Zakopane leży południowej części województwa małopolskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Stanowi siedzibę władz powiatu tatrzańskiego. Prócz miasta Zakopane, do powiatu należą gminy wiejskie: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Wszystkie te miejscowości są chętnie odwiedzane przez turystów.
Liczba mieszkańców Zakopanego wynosi około 27 tys. osób. Powierzchnia miejscowości to z kolei 84,26 kilometra kwadratowego. Jest to najwyżej położone miasto w naszym kraju. Najniższy punkt Zakopanego znajduje się 750 metrów nad poziomem morza, najwyższy aż 2301 metrów nad poziomem morza (jest to szczyt Świnica w Tatrach).
Przez miasteczko przepływa kilka cieków wodnych, w tym rzeka Zakopianka.
Zakopane stanowi główny punkt wypadowy do wycieczek po Tatrzańskim Parku Narodowym. W miejscowości siedzibę mają także władze TPN.
Samo miasteczko nie ma gęstej zabudowy, jednak cały czas się rozrasta. Jego centrum stanowi skrzyżowanie ulic Krupówki i Kościuszki – to właśnie tutaj zlokalizowanych jest najwięcej lokali gastronomicznych i usługowych, obsługujących turystów.
Zakopane – komunikacja z regionem
Do Zakopanego wiedzie słynna Zakopianka, czyli trasa z Krakowa, składająca się z odcinków drogi krajowej nr 7 i drogi krajowej nr 47. Łączna długość trasy wynosi 102 kilometry. Ponadto komunikację z regionem zapewniają pobliskie drogi wojewódzkie nr 958 i 961 oraz drogi lokalne.
Do Zakopanego można przyjechać pociągiem – w sezonach turystycznych liczba połączeń jest zwiększana – a także autobusem lub busem. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Krakowie-Balicach.
Profil gospodarczy miasta
Miasto rozwija się jako ważne centrum gospodarcze w regionie. Zgodnie z rejestrem REGON funkcjonują tu 6204 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
- 1 jednostka z sektora państwowego, zatrudnia od 250 do 999 osób,
- 22 podmioty średniej wielkości (14 państwowych, 8 prywatnych) o kadrze rzędu 50-249 osób,
- 157 małych jednostek (30 państwowych, 127 prywatnych) obejmujących od 10 do 49 pracowników.
Pozostałe podmioty to mikrojednostki do 9 zatrudnionych.
Turystyka stanowi główny filar i kierunek rozwoju Zakopanego. Ponad jedna czwarta podmiotów gospodarki narodowej prowadzi działalność związaną z zakwaterowaniem i gastronomią – łącznie 1578 jednostek. Na drugim miejscu pod względem liczby firm jest handel i naprawa pojazdów (939 podmiotów). W Zakopanem rozwija się też między innymi budownictwo (443 firmy), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (417 przedsiębiorstw) czy działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (408 jednostek). Pozostałą działalność usługową zadeklarowało 386 podmiotów gospodarki narodowej.
Zakopane – praca od zaraz
Wielu chętnych każdego roku poszukuje w Zakopanem pracy z zakwaterowaniem. Rosnąca liczba szukających zatrudnienia zimą i latem nie dziwi – w tych sezonach brakuje osób do pomocy w szczególności przy obsłudze ruchu turystycznego, w gastronomii, zakwaterowaniu, transporcie, usługach, handlu np. pamiątkami.
Niemniej badanie Barometr zawodów wykonywane na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazuje, że w powiecie tatrzańskim notuje się deficyt pracowników z różnych dziedzin działalności gospodarczej.
W 2020 r. w grupie zawodów deficytowych znajdują się profesje:
- z branży budowlanej – cieśli i stolarza budowlanego, operatora i mechanika sprzętu do robót ziemnych, pracownika robót wykończeniowych w budownictwie, robotnika budowlanego;
- z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- z branż związanych z obsługą turystyczną – kelnera i barmana, kucharza, recepcjonisty i rejestratora, sprzątaczki i pokojowej, kierownika ds. usług,
- z opieki zdrowotnej – fizjoterapeuty i masażysty, opiekuna osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położnej, pracownika ds. techniki dentystycznej, psychologa i psychoterapeuty.
Z drugiej strony w powiecie zanotowano kilka zawodów nadwyżkowych. Ze znalezieniem posady mogą mieć kłopot:
- gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy;
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży;
- mechanicy pojazdów samochodowych;
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków;
- ślusarze.
Bezrobocie w powiecie tatrzańskim utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia krajowa. Wg GUS w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła w powiecie 8,2% – dla porównania, wskaźnik dla Polski przybrał w tym czasie wartość 6,1%.
Bezrobotnym w znalezieniu pracy w Zakopanem i okolicy pomaga tutejszy PUP:
Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem
Adres: ul, Księdza Józefa Stolarczyka 14, 34-500 Zakopane
Telefon: 18 201 54 79