Praca Jordanów Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 29

Praca w Jordanowie

Jordanów to niewielkie miasto znajdujące się w powiecie suskim, w województwie małopolskim. Stanowi centrum kulturowe, gospodarcze i administracyjne o zasięgu lokalnym. Jednocześnie położone jest w pobliżu ważnego węzła komunikacyjnego południowej Polski. Co miasteczko ma do zaoferowania i czymś wyróżnia się wśród miast województwa małopolskiego? Poznaj Jordanów – atrakcje, zabytki, a także sytuację demograficzną i gospodarczą.

Miasto Jordanów stanowi również siedzibę władz wiejskiej gminy Jordanów. Na terenie miasteczka mieszka około 5,4 tys. osób, w gminie wiejskiej natomiast 11 tys. osób. Warto zauważyć, że liczba mieszkańców Jordanowa stale rośnie. Przykładowo, na początku XX wieku wynosiła mniej więcej 5 tys. osób, a w 2012 r. – około 5,2 tys. mieszkańców.

Gmina miejska rozciąga się na powierzchni nieco ponad 21 kilometrów kwadratowych, z kolei gmina wiejska zajmuje niespełna 93 kilometry kwadratowe. Gęstość zaludnienia w obu jednostkach administracyjnych jest niska. Wiele okolicznych terenów poza miastem stanowią lasy oraz grunty rolne.

Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 18 i kod pocztowy 34-240. Rejestracje tutejszych samochodów można z kolei rozpoznać po początkowych literach KSU.

Miasteczko ma długą historię – prawa miejskie otrzymało w 1564 roku i rozwijało się jako ośrodek handlowy, przez który przebiegały ważne w regionie szlaki handlowe. Organizowano tu między innymi doroczne, huczne jarmarki. Miejscowość znacznie ucierpiała w czasie II wojny światowej, niemniej do dziś można podziwiać kilka ciekawych zabytków.

Do największych atrakcji Jordanowa należą pochodzący z początku XX wieku kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej i ratusz z tego samego okresu. Odwiedzając miasteczko, warto też zwrócić uwagę na posadzony w 1919 r. Dąb Wolności, upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Jak wygląda sytuacja gospodarcza tego miejsca? Jordanów nie jest dużym ośrodkiem gospodarczym, niemniej można znaleźć tu firmy różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z końca lipca 2020 r.) w gminie miejskiej funkcjonuje łącznie 690 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej jest jednostek do 9 pracowników (łącznie 659). Grupę 25 podmiotów tworzą małe przedsiębiorstwa i instytucje, czyli zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Podmiotów średnich (kadra rzędu 50-249 osób) jest 5, a jedna firma deklaruje zatrudnienie od 250 do 999 pracowników. Jeśli chodzi o profil działalności gospodarczej, panuje tu spora różnorodność.

Najwięcej jest przedsiębiorstw zajmujących się handlem hurtowym, detalicznym i naprawą pojazdów – razem 175. Ponadto działa tu 115 firm budowlanych, 79 z branży przetwórstwa przemysłowego, a 53 wybrało PKD: pozostała działalność usługowa. Niemała, obejmująca 51 jednostek, jest też grupa firm deklarujących działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Znajdziemy tu też 39 przedsiębiorstw transportowych i z branży magazynowej.

Zróżnicowanie gospodarcze przekłada się na dostępne w Jordanowie oferty pracy. Warto przede wszystkim pamiętać, że wielu mieszkańców miasteczka korzysta z poszerzonego rynku pracy i szuka zatrudnienia na terenie całego powiatu. Kto ma tutaj największe szanse na zatrudnienie? Informacji na ten temat dostarcza między innymi coroczne badanie wykonywane na polecenie MInisterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Obrazuje ono zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w każdym powiecie i województwie, a także w skali ogólnopolskiej. W 2020 r. w powiecie suskim zanotowano bardzo liczną grupę zawodów deficytowych.

Tutejsi pracodawcy mają największe trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy na stanowisku kierowcy ciężarówki – przede wszystkim z uwagi na brak osób z uprawnieniami do prowadzenia tego typu samochodów. Braki kadrowe dotyczą też branży technologicznej – za mało jest administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych oraz programistów. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć też problemu przedstawiciele opieki zdrowia: dentyści, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne. Spore możliwości stwarza też branża budowlana – oferty pracy czekają na brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, kierowników budowy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo transportowych. Miejsca pracy czekają również w handlu. Pracodawcy poszukują na przykład sprzedawców, kasjerów, przedstawicieli handlowych, pracowników sprzedaży internetowej czy zaopatrzeniowców i dostawców.