Praca Maków Podhalański Najnowsze oferty pracy

Nie znaleźliśmy ofert pracy spełniających wybrane kryteria.
Sprawdź, czy nie ma literówek we wpisanych frazach lub spróbuj bardziej ogólnego zapytania.

Praca MAŁOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Makowie Podhalańskim

Maków Podhalański – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Maków Podhalański to mała miejscowość znajdująca się w południowej Polsce, w powiecie suskim (województwo małopolskie). Miasteczko stanowi ośrodek administracyjny – siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Maków Podhalański. To okolica wyjątkowo atrakcyjna przyrodniczo, przyciągająca amatorów górskich wycieczek i wypoczynku na łonie natury. Jak wygląda tutejsza gospodarka i kto ma największe szanse na znalezienie w Makowie Podhalańskim pracy? Oto najważniejsze informacje na temat miasta i gminy.

Liczba mieszkańców Makowa Podhalańskiego wynosi około 5,8 tys. osób, gminy – 16,3 tys. Powierzchnia miejscowości wynosi 20,12 kilometrów kwadratowych, z kolei gminy – 108,94 kilometrów kwadratowych. Żeby dodzwonić się do Makowa Podhalańskiego należy wybrać numer kierunkowy (+48) 33. W miasteczku obowiązuje kod pocztowy 34-220 oraz oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów: KSU.

Dzieje miejscowości sięgają wieków średnich – około XIV wieku, niemniej Maków Podhalański uzyskał prawa miejskie dopiero w 1840 roku. Warto zwrócić uwagę na herb miasta. Widnieją na nim trzy makówki, nad którymi znajduje się złota korona – symbolizująca, że była to w dawnych czasach wieś królewska.

Rynek pracy, oferty pracy – Maków Podhalański

W samym mieście funkcjonuje 819 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie wiejsko-miejskiej natomiast 1933 (zgodnie z rejestrem REGON – stan w końcu lipca 2020 r.). Na terenie gminy funkcjonuje jedno duże przedsiębiorstwo zatrudniające od 250 do 999 pracowników (w samym mieście nie ma ani jednego dużego podmiotu). 6 firm w mieście i 10 w gminie deklaruje zatrudnienie od 50 do 249 pracowników. Z kolei 21 jednostek w gminie oraz 48 na terenie miasta to małe jednostki (kadra 10-49 osób). Pozostałe podmioty to mikrojednostki.

Najważniejsze sektory działalności to handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów, a także budownictwo. Znacznie reprezentowany jest też przemysł – przetwórstwem przemysłowym zajmuje się 127 makowskich firm w mieście i aż 563 w gminie. Sytuacja na rynku pracy w całym powiecie suskim jest korzystna – świadczy o tym chociażby niskie bezrobocie na tle kraju. W lipcu 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2 tys. osób. Stopa bezrobocia wynosiła 5,9%, a więc mniej niż średnia dla Polski w tym samym okresie – 6,1%.

Do kogo kierowane są w Makowie Podhalańskim oferty pracy? W czasie szukania zatrudnienia warto brać pod uwagę wyniki przeprowadzanego każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badania Barometr zawodów. Ukazuje ono zapotrzebowanie pracodawców? na osoby o określonych kwalifikacjach w każdym powiecie. W 2020 r. w powiecie suskim notuje się bardzo dużą grupę profesji deficytowych. Tutejsze firmy mają największy problem ze znalezieniem gotowych do podjęcia się zadań i zarazem spełniających wymagania kierowców ciężarówek – problemem jest brak kadry z uprawnieniami do prowadzenia tego typu pojazdów.

Kto jeszcze ma dużą szansę na znalezienie w Makowie Podhalańskim i okolicy pracy? Spore są potrzeby branży technologicznej. Oferty czekają na przykład na administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów. Luki kadrowe widać w produkcji przemysłowej oraz motoryzacji. Z zatrudnieniem nie powinni mieć problemu na przykład diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie chemicy i chemicy, mechanicy pojazdów samochodowych operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, krawcy i pracownicy produkcji odzieży robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

Jak w wielu miejscach w Polsce, także tutaj za mało jest wykwalifikowanych pracowników budowlanych, księgowości, oświaty oraz pracowników opieki zdrowotnej (w tym operatorów aparatury medycznej, ratowników medycznych i pracowników ds. techniki dentystycznej). Warto zwrócić również uwagę na propozycje zatrudnienia w handlu – dotyczą często stanowisk sprzedawcy internetowego, przedstawiciela handlowego, magazyniera, sprzedawcy, kasjera czy florysty.

Lista zawodów deficytowych jest długa i różnorodna. Niemniej w powiecie suskim zanotowano też kilka zawodów nadwyżkowych. Z wysoką konkurencją na rynku pracy w Makowie Podhalańskim mogą się mierzyć w szczególności ekonomiści, a także pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej – wszyscy ci specjaliści to często absolwenci tutejszych uczelni. Z trudnościami na rynku pracy mogą ponadto zmagać się socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych. Osoby z tym wykształceniem często szukają pracy w innych powiatach.

Szukaj pracy w mieście