Praca Maków Podhalański

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 242

Praca w Makowie Podhalańskim

Maków Podhalański – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Maków Podhalański to mała miejscowość znajdująca się w południowej Polsce, w powiecie suskim (województwo małopolskie). Miasteczko stanowi ośrodek administracyjny – siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Maków Podhalański. To okolica wyjątkowo atrakcyjna przyrodniczo, przyciągająca amatorów górskich wycieczek i wypoczynku na łonie natury. Jak wygląda tutejsza gospodarka i kto ma największe szanse na znalezienie w Makowie Podhalańskim pracy? Oto najważniejsze informacje na temat miasta i gminy.

Liczba mieszkańców Makowa Podhalańskiego wynosi około 5,8 tys. osób, gminy – 16,3 tys. Powierzchnia miejscowości wynosi 20,12 kilometrów kwadratowych, z kolei gminy – 108,94 kilometrów kwadratowych. Żeby dodzwonić się do Makowa Podhalańskiego należy wybrać numer kierunkowy (+48) 33. W miasteczku obowiązuje kod pocztowy 34-220 oraz oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów: KSU.

Dzieje miejscowości sięgają wieków średnich – około XIV wieku, niemniej Maków Podhalański uzyskał prawa miejskie dopiero w 1840 roku. Warto zwrócić uwagę na herb miasta. Widnieją na nim trzy makówki, nad którymi znajduje się złota korona – symbolizująca, że była to w dawnych czasach wieś królewska.

Rynek pracy, oferty pracy – Maków Podhalański

W samym mieście funkcjonuje 819 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie wiejsko-miejskiej natomiast 1933 (zgodnie z rejestrem REGON – stan w końcu lipca 2020 r.). Na terenie gminy funkcjonuje jedno duże przedsiębiorstwo zatrudniające od 250 do 999 pracowników (w samym mieście nie ma ani jednego dużego podmiotu). 6 firm w mieście i 10 w gminie deklaruje zatrudnienie od 50 do 249 pracowników. Z kolei 21 jednostek w gminie oraz 48 na terenie miasta to małe jednostki (kadra 10-49 osób). Pozostałe podmioty to mikrojednostki.

Najważniejsze sektory działalności to handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów, a także budownictwo. Znacznie reprezentowany jest też przemysł – przetwórstwem przemysłowym zajmuje się 127 makowskich firm w mieście i aż 563 w gminie. Sytuacja na rynku pracy w całym powiecie suskim jest korzystna – świadczy o tym chociażby niskie bezrobocie na tle kraju. W lipcu 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2 tys. osób. Stopa bezrobocia wynosiła 5,9%, a więc mniej niż średnia dla Polski w tym samym okresie – 6,1%.

Do kogo kierowane są w Makowie Podhalańskim oferty pracy? W czasie szukania zatrudnienia warto brać pod uwagę wyniki przeprowadzanego każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badania Barometr zawodów. Ukazuje ono zapotrzebowanie pracodawców? na osoby o określonych kwalifikacjach w każdym powiecie. W 2020 r. w powiecie suskim notuje się bardzo dużą grupę profesji deficytowych. Tutejsze firmy mają największy problem ze znalezieniem gotowych do podjęcia się zadań i zarazem spełniających wymagania kierowców ciężarówek – problemem jest brak kadry z uprawnieniami do prowadzenia tego typu pojazdów.

Kto jeszcze ma dużą szansę na znalezienie w Makowie Podhalańskim i okolicy pracy? Spore są potrzeby branży technologicznej. Oferty czekają na przykład na administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów. Luki kadrowe widać w produkcji przemysłowej oraz motoryzacji. Z zatrudnieniem nie powinni mieć problemu na przykład diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie chemicy i chemicy, mechanicy pojazdów samochodowych operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, krawcy i pracownicy produkcji odzieży robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze czy specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki.

Jak w wielu miejscach w Polsce, także tutaj za mało jest wykwalifikowanych pracowników budowlanych, księgowości, oświaty oraz pracowników opieki zdrowotnej (w tym operatorów aparatury medycznej, ratowników medycznych i pracowników ds. techniki dentystycznej). Warto zwrócić również uwagę na propozycje zatrudnienia w handlu – dotyczą często stanowisk sprzedawcy internetowego, przedstawiciela handlowego, magazyniera, sprzedawcy, kasjera czy florysty.

Lista zawodów deficytowych jest długa i różnorodna. Niemniej w powiecie suskim zanotowano też kilka zawodów nadwyżkowych. Z wysoką konkurencją na rynku pracy w Makowie Podhalańskim mogą się mierzyć w szczególności ekonomiści, a także pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej – wszyscy ci specjaliści to często absolwenci tutejszych uczelni. Z trudnościami na rynku pracy mogą ponadto zmagać się socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych. Osoby z tym wykształceniem często szukają pracy w innych powiatach.