Praca Rabka-Zdrój Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 38

Praca w Rabce-Zdroju

Rozwój zawodowy w Rabce-Zdroju

Czy szukanie pracy w tym mieście województwa małopolskiego to dobry pomysł? W powiecie nowotarskim poziom bezrobocia jest zbliżony do średniej krajowej – zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 6,6% (w tym samym czasie wskaźnik dla Polski był na poziomie 6,1%). 

W Rabce-Zdroju największe jednostki prowadzą działalność związaną z obsługą kuracjuszy i turystów. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w sierpniu 2020 r.) trzy podmioty gospodarki narodowej zatrudniają kadrę rzędu 250-999 osób (w tym 2 z sektora prywatnego). Jednostek średniej wielkości (50-249 zatrudnionych) jest 10, a małych (10-49 pracowników) razem 63. Pozostałe to mikrojednostki do 9 osób – jest ich 1523. 

W Rabce-Zdroju aż 21,9% wszystkich jednostek to firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów. Na drugim miejscu pod względem liczebności są przedsiębiorstwa budowlane (12,6% podmiotów). Z kolei na trzecim (11,1%) – jednostki zajmujące się opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Spory odsetek zlokalizowanych w Rabce-Zdroju firm zadeklarował PKD: pozostała działalność usługowa (7,8%), a także działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (7,6%). 

Poszukiwani pracownicy w Rabce-Zdroju

Taki profil gospodarczy ma przełożenie na pojawiające się w Rabce-Zdroju i okolicy (w obrębie powiatu) propozycje zatrudnienia. Sytuację obrazują wyniki badania Barometr zawodów, przygotowywanego co roku na polecenie resortu pracy. W 2020 r. w całym powiecie nowotarskim zanotowano duże zapotrzebowanie na sprzedawców i kasjerów – przy jednoczesnym braku możliwości zapełnienia wakatów. 

Ponadto do zawodów deficytowych w powiecie należą między innymi te związane z budowlanką (cieśla, stolarz budowlany, dekarz, blacharz budowlany, murarz, tynkarz, operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych, robotnik budowlany). Pracodawcy nie mogą także znaleźć chętnych do pracy w handlu i transporcie: florystów, kierowników sprzedaży, magazynierów, kierowców ciężarówek. Za mało jest osób zgłaszających się do pracy w gastronomii – szefów kuchni, kucharzy, piekarzy,  kelnerów, barmanów. Na liście profesji deficytowych są też między innymi: fryzjer, kosmetyczka, krawiec, grafik komputerowy, spawacz i inne. 

Jednocześnie w powiecie odnotowano nadwyżkę określonych grup zawodów. Należą do nich: 

  • gospodarz obiektów, portier, woźny i dozorca,
  • pracownik administracyjny, biurowy,
  • pracownik biura podróży, organizator obsługi turystycznej,
  • technik mechanik. 

Rabka-Zdrój to miasto, w którym życie toczy się w aurze turystyczno-uzdrowiskowej. Napływ wczasowiczów i kuracjuszy powoduje, że miasteczko często tętni życiem. Miejscowość nosi honorowy tytuł Miasta Dzieci Świata (od 1996 roku) z uwagi na licznych małych pacjentów uzdrowiska. Znajduje się tu również Muzeum Orderu Uśmiechu (obecnie na terenie jednego z kilku tutejszych parków rozrywki).