Praca Bogatynia Najnowsze oferty pracy: 2

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Bogatyni

Bogatynia – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bogatynia to małe miasteczko leżące w powiecie zgorzeleckim (województwo dolnośląskie), nad potokiem Miedzianka. Jest to jedna z najbogatszych gmin w kraju. Tutejsze złoża węgla kamiennego przyciągają inwestorów i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego zarówno samej miejscowości oraz gminy Bogatynia, jak i całego regionu. Miasto bez wątpienia ma wiele zalet i może być dobrym wyborem dla osób szukających pracy w województwie dolnośląskim.

Liczba mieszkańców Bogatyni wynosi około 17,3 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – czerwiec 2020 r.). Miejscowość rozciąga się na powierzchni 59,88 kilometrów kwadratowych. Strefa numeracyjna obejmująca Bogatynię to 75, a tablice rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od DZG.

Bogatynia stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Jej położenie jest szczególnie atrakcyjne inwestycyjnie, gdyż leży w bezpośrednim sąsiedztwie zarówno z Niemcami, jak i Czechami. W samej Bogatyni znajduje się aż 6 przejść granicznych. Władze miasta wykorzystują ten potencjał. Razem z niemieckimi i czeskimi miejscowościami (Hrádek nad Nisou, Zittau) utworzono związek miast „Mały Trójkąt”, w celu zapewnienia lepszej współpracy gospodarczej i kulturalnej regionu.

Bogatynia znajduje się w najbardziej wysuniętym na południowy-zachód regionie Polski. Bywa nazywana miejscowością na styku Europy Wschodniej i Zachodniej. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie nr 352 i 354. Bogatynię dzieli od Zgorzelca odległość około 31 kilometrów. W około 1 godz. 40 min. można dostać się autem Bogatyni do Drezna, a w niespełna 2 godziny – do Pragi.

Historia miejscowości sięga średniowiecza. Przez wieki burzliwej historii ścierały się tu wpływy niemieckie, czeskie i oczywiście polskie, decydując o różnorodności kulturowej i napędzając rozwój Bogatyni. W miejscowości prowadzono zakłady rzemieślnicze, a około XIX rozwinął się przemysł związany z wydobyciem węgla kamiennego. Bogatynia otrzymała prawa miejskie po II wojnie światowej, w 1945 roku.

Miasto Bogatynia to kina, obiekty sportowe, urokliwe knajpki, restauracje i wiele ciekawych zabytków, które warto zwiedzić, by jeszcze lepiej poznać ducha tej unikatowej miejscowości. Wśród tych trzeba wymienić charakterystyczne dla okolicy drewniane domy przysłupowo-zrębowe (w szczególności zabudowa istniejącej niegdyś wsi Markocice wraz z Domem Ludowym w Markocicach), pałac w Bogatyni (również w dawnej wsi Markocice), a także Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni i inne budowle sakralne.

Rynek pracy, oferty pracy – Bogatynia 

Bogactwo naturalne zadecydowało o profilu gospodarczym tych okolic. Największym podmiotem gospodarczym i zarazem najważniejszymi pracodawcami są Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów. Elektrownia cieplna w Bogatyni jest czwartą co do wielkości elektrownią wykorzystującą węgiel kamienny w Polsce. Łącznie te należące do grupy PGE podmioty dają zatrudnienie kilku tysiącom osób.

Zgodnie z rejestrem REGON w samym mieście działa 1559 podmiotów gospodarki narodowej (w całej gminie miejsko-wiejskiej jest ich 1905). Z powodzeniem funkcjonują tu nie tylko mikro– i małe firmy, ale też większe jednostki. Tych średnich jest w miasteczku 13 (w gminie – 15), a dużych łącznie 3 (wszystkie w obrębie miasta). Początkujący przedsiębiorcy, jak i inwestorzy o ugruntowanej pozycji na rynku, mogą liczyć na szybką obsługę i wsparcie ze strony Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Warunki dla prowadzenia biznesu są tu bardzo korzystne.

Bogatynia jest objęta Kamiennogórską Specjalną Strefą Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości. W związku z tym podmiotom prowadzącym biznes oferuje się ulgi podatkowe, preferencyjne zasady najmu/kupna nieruchomości i inne udogodnienia. Miejscowość oferuje korzystne warunki mieszkaniowe, dobrą atmosferę do rozwoju zawodowego, wychowywania dzieci, odpoczynku po pracy czy rozwijania pasji. Samo miasto dzieli się na 7 osiedli. Transport publiczny opiera się na jednej linii autobusowej, działają tu również prywatni przewoźnicy. Młodzi mieszkańcy uczęszczają do szkół na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.

Miasto dokłada starań, by oświata opierała się na wymianie doświadczeń między tutejszymi szkołami polskimi i okolicznymi zagranicznymi, promując tym samym u młodzieży postawę otwartości oraz podwyższając poziom kształcenia. Bogatyńskie liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie od lat współpracuje z Gymnasium w Herrnhut (Niemcy).

Zetknięcie się kultur trzech narodów, polskiego, niemieckiego i czeskiego, prowadzi do ożywionego życia kulturalnego. Główną instytucją zajmującą się organizowaniem różnego rodzaju imprez kulturalnych jest Bogatyński Ośrodek Kultury (BOK). Znajduje się w nim kilka pracowni, np. teatralna, muzyczna, plastyczno-ceramiczna, Sala Doświadczania Światła. BOK prowadzi również zajęcia integracyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, na przykład w ramach koła Integracja bez Barier.

Ta unikatowa miejscowość oferuje spore możliwości zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób szukających zatrudnienia. Jednocześnie to niewielkie miasteczko, dzięki czemu tempo życia nie jest zbyt szybkie. Warto wziąć pod uwagę Bogatynię w swoich planach zawodowych.