Praca Serock

Praca w Serocku

Serock to niewielkie miasto leżące w województwie mazowieckim. Administracyjnie stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Serock w powiecie legionowskim.

Kod pocztowy obowiązujący w mieście to 05-140. Tablice zarejestrowanych w powiecie pojazdów rozpoznać można po literach WL.

Miasto rozciąga się na pograniczu Kotliny Warszawskiej z Wysoczyzną Ciechanowską. Położone jest malowniczo – przy ujściu Bugu do Narwi, nad Jeziorem Zegrzyńskim, utworzonym w 1963 r.

Serock ma wielowiekową historię – pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XI w. To jeden z najstarszych grodów Mazowsza. Miejscowość prawa miejskie uzyskała po raz pierwszy w 1417 r. i ponownie w 1923 r.

Serock w Mazowieckiem

Jak wygląda rynek pracy w Serocku? Czy bezrobocie w powiecie daje się we znaki lokalnej społeczności i w jakich branżach najłatwiej można znaleźć tu zatrudnienie? Oto charakterystyka miasta, zawierająca odpowiedzi na te pytania.

Serock – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Serocku (woj. mazowieckie) mieszka prawie 4,6 tys. osób.

W granicach Serocka znajduje się 13,43 kilometra kwadratowego terenu. Miasto jest dobrze skomunikowane z Warszawą. Krzyżują się w nim dwie drogi krajowe – nr 61 (z Warszawy do Augustowa) i nr 62 (ze Strzelna do Anusina). W granicach gminy biegną drogi wojewódzkie: nr 632 (łącząca Marki i Płońsk) oraz nr 622 (relacji Chrcynno – Szadki).

Serock jest ośrodkiem administracyjnym dla mieszkańców miejsko-wiejskiej gminy, którą zamieszkuje ponad 15 tys. osób. Jej powierzchnia to 110 kilometrów kwadratowych, co stanowi 27,95% powierzchni powiatu legionowskiego. Do gminy należą miasto Serock, Osiedle Zegrze oraz 28 sołectw.

Serock jest ośrodkiem wypoczynkowym, z którego korzystają mieszkańcy Warszawy i przyległych do niej miejscowości. Ma do zaoferowania wiele atrakcji, skupiających się głównie przy Jeziorze Zegrzyńskim. Serock i okolice to przystań żeglugi pasażerskiej, plaże, kąpielisko, rezerwaty przyrody, ale też średniowieczny rynek, zabytki i świetnie rozwinięte zaplecze noclegowo-gastronomiczne – z ośrodkami wypoczynkowymi i hotelami.

Powiat legionowski sąsiaduje z Warszawą. Siedzibą jego władz i głównym ośrodkiem jest oddalone od Serocka o 15,5 km Legionowo. Gmina Serock należy do Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Odległość z Serocka do centrum stolicy wynosi 42 km, a dojazd zajmuje niecałą godzinę. Położenie Serocka koło Warszawy ma wpływ na rozwój miasta, nie tylko jako ośrodka wypoczynkowego. Serock leży blisko dwóch międzynarodowych portów lotniczych (w Warszawie i Modlinie), niedaleko stacji kolejowych w Wieliszewie i Legionowie. Jest atrakcyjnym miejscem do życia, m.in. ze względu na niższe koszty nieruchomości i utrzymania się niż w Warszawie, dostępną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ofertę kulturalną czy edukacyjną. Za atrakcyjny dodatek można uznać plażę w Serocki – z zapleczem sanitarnym oraz przystanią.

Rynek pracy, oferty pracy – Serock

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie legionowskim przyjmuje wartość wyższą zarówno niż ta wyliczona dla kraju, jak i dla województwa.

Wg danych GUS w listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia była równa:

 • 6,1% dla Polski,
 • 5,1% dla woj. mazowieckiego,
 • 8,3% dla powiatu legionowskiego.

W obrębie gminy najwięcej firm działa na terenach wiejskich. Zgodnie ze stanem REGON w końcówce listopada 2020 r.:

 • w mieście siedzibę ma 675 podmiotów gospodarki narodowej:
  • 654 mikropodmioty, z czego 7 z sektora publicznego (0-9 pracujących),
  • 19 małych podmiotów, w tym 7 jednostek budżetowych (10-49 pracujących),
  • 2 średnie podmioty z sektora publicznego (50-249 pracujących);
 • na obszarze wiejskim gminy Serock podmiotów jest natomiast 1421:    • 1393 mikro-, 21 z nich to jednostki budżetowe,
  • 26 małych, w tym 5 podmiotów z sektora publicznego,
  • 1 średnie przedsiębiorstwo prywatne,
  • 1 duży podmiot publiczny zatrudniający między 250 a 999 osób. 

Analizując najliczniej reprezentowane w mieście i gminie sekcje PKD, dostrzec można przewagę handlu, naprawy pojazdów – zajmuje się nimi 20,8% ogółu podmiotów. Budownictwo jest przedmiotem działalności 305 podmiotów, a działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 264.