Praca Środa Wielkopolska

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 369

 • Kierowca międzynarodowy

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 500 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Duty Manager

  ManpowerGroup   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Katar
  kierownik/koordynator / menedżer  aplikuj szybko
  4 godz.

Praca w Środzie Wielkopolskiej

Środa Wielkopolska jest jednym z miast województwa wielkopolskiego. Leży na Równinie Wrzesińskiej, u ujścia rzeki Średzkiej Strugi do Moskawy.

Środa Wielkopolska ma status gminy miejskiej i to jedyny ośrodek miejski w powiecie średzkim – stanowi zarazem siedzibę jego władz, w której zlokalizowane są także urzędy, instytucje pożytku publicznego, placówki edukacyjne, ochrony zdrowia.

Ciekawy zabytek w Środzie Wielkopolskiej

To korzystnie położony względem dużych ośrodków gospodarczych węzeł komunikacyjny i ośrodek usługowo-przemysłowy. Działa tu ponad 3 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Czym się charakteryzują? Jakie branże stwarzają największe możliwości pracy w Środzie Wielkopolskiej?

Środa Wielkopolska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Środa Wielkopolska leży w centrum województwa wielkopolskiego, w odległości 35 kilometrów od centrum Poznania i najbliższego międzynarodowego portu lotniczego – Poznań – Ławica. Na układ komunikacyjny miasta składa się sieć połączeń lokalnych, dróg powiatowych i gminnych, a także droga krajowa nr 11 i droga wojewódzka nr 432 oraz magistrala kolejowa. Ok. 25 km od miasta znajduje się wjazd na autostradę A2, będącej częścią europejskiej trasy E30. Najbliższe od Środy Wlkp. miasta to Kórnik, Miłosław, Nekla, Książ Wielkopolski, Kostrzyn, Września, Śrem i Swarzędz. 

Gmina Środa Wielkopolska jest największą jednostką terytorialną w powiecie i zajmuje 21. miejsce pod względem powierzchni w województwie. Obszar gminy to 207 kilometrów kwadratowych i liczy 32,6 tys. mieszkańców. Gminę tworzy miasto i 38 sołectw.

Powierzchnia miasta równa jest 18 kilometrom kwadratowym, a liczba jego ludności to 23,5 tys. osób.

Powiat średzki tworzy 5 gmin. Poza gminą miejską Środą Wielkopolską są to gminy wiejskie: Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska i Zaniemyśl. Liczba mieszkańców powiatu wynosi ok. 58,9 tys., a jego powierzchnia – 624 kilometry kwadratowe.

Środa Wielkopolska jest centrum życia kulturalnego regionu i miastem, w którym można odpocząć, także aktywnie. W Środzie Wielkopolskiej znaleźć można zabytki. Warto przejść się ulicami Starego Miasta. Do atrakcji okolicy należą m.in. Zalew Średzki i Bagna Średzkie czy Powiatowa Kolej Wąskotorowa. 

Rynek pracy, oferty pracy – Środa Wielkopolska

W Środzie Wielkopolskiej swoją siedzibę mają 3044 podmioty gospodarki narodowej (zgodnie ze stanem REGON na styczeń 2021 r.). Najwięcej spośród nich jest mikrojednostek – w 2911 pracuje do 9 osób. Poza tym w mieście działa 106 małych jednostek, liczących od 10 do 49 pracowników, 24 średnie – ze stanem kadry rzędu 50-249 osób. Trzy największe przedsiębiorstwa zatrudniają od 250 do 999 pracowników. Zdecydowana większość podmiotów to własności prywatne, 72 to jednostki budżetowe.

5 sekcji PKD wg REGON, w których działa najwięcej podmiotów zarejestrowanych w Środzie Wielkopolskiej to:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 619 podmiotów,
 • budownictwo – 380 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 350 podmiotów,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 308 podmiotów,
 • pozostała działalność usługowa – 206 podmiotów.

Jak widać, na lokalnym rynku pracy znaleźć można i mikrofirmy, często prowadzone rodzinnie, i duże zakłady, które generują setki miejsc pracy. Średzka przedsiębiorczość jest różnorodna, niemniej w przekroju branżowym działalności wyróżnia się kilka obszarów. Jako kluczowe należy wskazać przetwórstwo rolno-spożywcze (głównie mleka, mięsa, owocowo-warzywne), a także produkcję przemysłową. Mające siedzibę w Środzie Wielkopolskiej firmy produkcyjne reprezentują motoryzację, stolarstwo, obróbkę metali, przemysł konfekcyjny, chemiczny i budowlany.

Ponad 30 spółek posiada kapitał zagraniczny. Wśród nich wymienić trzeba inwestorów z Niemiec, Francji i USA; cukrownię, producentów chemii budowlanej, narzędzi i sprzętu warsztatowego, przyczep.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w porównaniu do średniej stopy bezrobocia na rynku pracy w Wielkopolsce powiat średzki wypada dość niekorzystnie. Na koniec stycznia 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła 7,4% w powiecie, 3,9% w województwie wielkopolskim. Dla porównania – średnia krajowa także była niższa od wartości dla powiatu – wynosiła 6,5%.

Mimo tego na lokalnym rynku pracy są obszary, w których pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Jak wynika z badania Barometr zawodów 2021, w najlepszej sytuacji są poszukujący zatrudnienia w zakładach produkcyjnych, zwłaszcza operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, a także pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych. Zawody deficytowe znaleźć można jednak także w innych branżach. Trudności ze znalezieniem posady mogą mieć z kolei rolnicy i hodowcy oraz specjaliści technologii żywności i żywienia – te dwie grupy zawodowe są w powiecie średzkim w nadwyżce.

PUP Środa Wielkopolska

Osoby potrzebujące wsparcia w aktywizacji zawodowej mogą je uzyskać u doradców zawodowych urzędu pracy, który obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie.

PUP Środa Wielkopolska:
Adres: ul. Kosynierów 46, 63-000 Środa Wielkopolska
E-mail: posr@praca.gov.pl
Telefon: 61 285-80-31; 285-80-32; 285-63-83.

Szukaj pracy w mieście