Zobacz więcej ofert pracy

Starszy specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Warszawa
starszy specjalista (senior)
praca stacjonarna
38 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 135340

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • praca administracyjno-biurowa
  • obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie

Zakres zadań

  • Sporządza zestawienia, dokonuje analiz z zakresu wynagrodzeń oraz weryfikuje dane w celu udzielenia odpowiedzi na interpelacje poselskie, wnioski o dostęp do informacji publicznej, zapytania dziennikarzy w zakresie wynagrodzeń.
  • Nalicza i sporządza listy płac wynagrodzeń, uposażeń, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz należnych świadczeń dla pracowników i funkcjonariuszy takich jak: nagrody, premie, nagrody jubileuszowe, odprawy, ekwiwalenty za urlop, dodatkowe wynagrodzenie roczne, z uwzględnieniem potrąceń ustawowych i dobrowolnych pracownika. Sporządza listy płac z tytułu umów cywilno-prawnych oraz wynagrodzeń dla członków powołanych komisji.
  • Sporządza comiesięczne zestawienia wypłaconych kwot z uwzględnieniem stopnia zaangażowania w projekt, w rozbiciu na paragrafy dla poszczególnych projektów unijnych oraz rezerw celowych, sporządza oraz weryfikuje wnioski płatnicze z zakresu naliczonych wynagrodzeń i uposażeń.
  • Nalicza comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od zrealizowanych wypłat, sporządza roczne informacje o dochodach osiąganych w danym roku przez pracownika MF oraz przez osoby obce wykonujące umowy zlecenia, o dzieło, członków powołanych komisji, sporządza roczne deklaracje o podatku dochodowym do urzędu skarbowego oraz przekazuje do właściwych urzędów skarbowych i osób zainteresowanych.
  • Nalicza od zrealizowanych wypłat składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i składki Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na bazie systemu „PŁATNIK” oraz prowadzi bieżące rozliczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
  • Obsługuje zwolnienia lekarskie w portalu ZUS, wprowadza dane do systemu kadrowo-płacowego, rozlicza oraz nalicza świadczenia pracownicze ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).
  • Opracowuje opinie i wyjaśnienia, na potrzeby wydziału, dotyczące stosowania przepisów prawa, w szczególności z zakresu wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych, podatku dochodowego, służby cywilnej, prawa pracy, ZFŚS.
  • Projektuje wzory raportów i szablonów dokumentów na potrzeby wydziału niezbędnych przy naliczaniu wynagrodzeń, rozliczeniu składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w systemie kadrowo-płacowym, w tym finansowanych z Funduszy Strukturalnych.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego w pracy w komórce płacowej
  • Znajomość organizacji i zasad funkcjonowania administracji publicznej
  • Znajomość ustawy o dostępie do informacji publicznej
  • Znajomość ustawy o służbie cywilnej i aktów wykonawczych
  • Znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego
  • Znajomość ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
  • Znajomość ustawy o podatku dochodowym
  • Znajomość ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
  • Znajomość Kodeksu Pracy oraz przepisów wykonawczych
  • Umiejętność stosowania i interpretowania przepisów prawa
  • Umiejętność skutecznej komunikacji
  • Umiejętność formułowania ustnych i pisemnych wypowiedzi
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2024 r. poz. 273), ani niebycie ich współpracownikiem – dotyczy kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Wykształcenie: wyższe na kierunku prawo lub ekonomia lub finanse
  • Doświadczenie zawodowe: 1 rok w obszarze związanym z udzielaniem informacji publicznej
  • Znajomość programów Lex, Legalis
  • Znajomość zaawansowana arkusza kalkulacyjnego MS Excel