Praca Morąg

Praca w Morągu

Morąg leży w powiecie ostródzkim, w województwie warmińsko-mazurskim, między Olsztynem a Elblągiem.

Jest lokalnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym. Dobre warunki do rozwoju ma także turystyka i związane z nią usługi.

Ratusz miasta Morąg

W mieście rozwijają się ponadto przemysł drzewny, maszynowy, odzieżowy oraz przetwórstwo spożywcze. Wskaźnik bezrobocia w powiecie nie odbiega od wojewódzkiej średniej. Kto bez trudu znajdzie oferty pracy w Morągu? Jak wygląda przekrój branżowy lokalnych firm?

Morąg – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

 • liczba mieszkańców i powierzchnia

W Morągu mieszka 13,7 tys. osób. Powierzchnia miasta wynosi 6 kilometrów kwadratowych. 

 • położenie geograficzne i administracyjne

Morąg rozciąga się w północno-wschodniej części Pojezierza Iławskiego, nad jeziorem Skiertąg.

Miasto pełni szereg funkcji administracyjnych – jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. W Morągu działa także filia Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie.

Miejsko-wiejska gmina Morąg jest jedną z trzech jednostek o takim statusie administracyjnym w powiecie ostródzkim. Pozostałe miejsko-wiejskie gminy w powiecie to Miłomłyn i Miłakowo. Powiat tworzą także miejska gmina Ostróda oraz gminy wiejskie: Dąbrówno, Grunwald, Łukta, Małdyty i Ostróda.

 • infrastruktura komunikacyjna

W Morągu krzyżują się trzy drogi wojewódzkie: nr 527, 528 i 510. Zapewniają one dogodny dojazd m.in. do Olsztyna, Pasłęka, Ornety. Niedaleko od granic miasta wiedzie trasa szybkiego ruchu S7, łącząca Gdańsk z Warszawą. W Morągu znajduje się także dworzec kolejowy. Pociągiem dostać się można bezpośrednio m.in. do Trójmiasta, Warszawy czy Białegostoku.

 • atrakcje

W Morągu znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wczasowe nad jeziorem, wiele atrakcji, m.in. zabytki: krzyżacki zamek w Morągu, renesansowy pałac Dohnów, fragmenty pochodzących z XIV w. murów obronnych i baszt.

Rynek pracy, oferty pracy – Morąg

W jakich firmach można podjąć pracę? Morąg wybierają głównie mikroprzedsiębiorcy. W mieście jest 1346 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 1296 zatrudniających do 9 osób i opartych na samozatrudnieniu. Ponadto działa tu 36 małych zakładów pracy (10-49 pracujących), 12 średnich (50-249 pracujących) i 2 duże (250-999 pracujących).

Dominujące branże to handel, naprawa pojazdów, budownictwo i działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, przetwórstwo przemysłowe, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność usługowa, w tym profesjonalna, naukowa i techniczna.

Do największych pracodawców zaliczają się zakłady przetwórstwa mlecznego, producent arkuszy fornirowych, sklejek, płyt laminowanych, fabryka mebli. 

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim walczą z problemem bezrobocia. W większości powiatów stopa bezrobocia przekracza poziom krajowy. To region turystyczno-rolniczy, z dość ograniczonym rynkiem pracy. W powiecie ostródzkim wskaźnik bezrobocia rejestrowanego oscyluje wokół średniej wojewódzkiej.

Stopa bezrobocia:

 • powiat ostródzki – 11%,
 • województwo warmińsko-mazurskie – 10,5%,
 • Polska – 6,4% (dane GUS, stan na marzec 2021 r.).

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy pomoc uzyskają w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostródzie. Część gmin obsługuje filia w Morągu:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie
  ul. Jana III Sobieskiego 5
  14-100 Ostróda
  Tel. 89 642-95-10
 • Filia Powiatowego Urzędu Pracy – Morąg
  ul. Dąbrowskiego 8
  14-300 Morąg
  Tel. 89 757-91-00

Jakich pracowników potrzebują tutejsze firmy? W jakich branżach brakuje kandydatów? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. Przygotowana przez ekspertów rynku pracy prognoza zawiera listę grup zawodów deficytowych, będących w równowadze względem ofert pracy dostępnych w PUP oraz nadwyżkowych. Zgodnie z wynikami dla powiatu ostródzkiego deficyt poszukujących pracy dotyczy:

 • branży budowlanej – brakuje chętnych do pracy jako betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • branży produkcyjnej – w deficycie są kandydaci do pracy jako krawcy i pracownicy produkcji odzieży, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa spożywczego, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • branży usług medycznych i opiekuńczych – poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
 • nauczycieli – języków obcych i lektorów, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli,
 • branży gastronomicznej – na pracę od zaraz mogą liczyć kucharze, piekarze, pomoce kuchenne,
 • firm transportowych i w branży motoryzacyjnej – poszukuje się kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, mechaników pojazdów samochodowych,
 • grup zawodów w innych branżach: samodzielnych księgowych, spawaczy, ślusarzy i lakierników oraz sprzedawców i kasjerów.

Dużo mniejsza jest liczba profesji nadwyżkowych. W powiecie ostródzkim należą do nich: ekonomista, filozof, historyk, politolog i kulturoznawca oraz pracownik biura podróży i organizator obsługi turystycznej.