Praca Raciąż Najnowsze oferty pracy: 2

 • PZU Życie S.A.
  Płock, Ostrołęka, Przasnysz, Chorzele, Wyszków, Pułtusk, Siedlce, Mordy, Węgrów, Legionowo, Nieporęt, Serock, Mława, Czerwińsk nad Wisłą, Płońsk, Raciąż, Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Radom, Pionki, Iłża, Skaryszew, Białobrzegi, Wyśmierzyce
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  umowa agencyjna
  3 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku
  Raciąż
  5 dni
  Obserwuj

Praca MAZOWIECKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Raciążu

Raciąż – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Raciążu mieszka ok. 4,4 tys. osób. Powierzchnia miasta to 8,4 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców otaczającej miasto gminy wiejskiej Raciąż wynosi z kolei 8,3 tys., a obszar gminy równy jest 242,9 kilometra kwadratowego.

Raciąż jest jednym z trzech miast i jedną z dwóch gmin miejskich w powiecie płońskim. Siedziba władz powiatu – Płońsk – to położony najbliżej Raciąża ośrodek miejski – centra miejscowości dzieli ok. 25 km. Nieco dalej znajdują się Sierpc (35 km), Ciechanów (38 km) oraz Płock (44 km).

Miejscowość i jej okolica nie są uznawane za obszary turystyczne, a zaplecze gastronomiczno-noclegowe nie jest rozbudowane. Niemniej znaleźć można w Raciążu atrakcje: kilka zabytkowych obiektów, historyczny układ centralnej części miasta, infrastrukturę sportowo-rekreacyjną (stadion, halę sportową, Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji). Miejscowość odznacza się też ciekawą historią – jest jednym z najstarszych grodów na północnym Mazowszu, a pierwsze odkryte ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z X wieku. 

Rynek pracy, oferty pracy – Raciąż

Możliwości podjęcia pracy w Raciążu są ograniczone ze względu na niewielką liczbę działających tu zakładów pracy. Część mieszkańców decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia w sąsiednich miejscowościach powiatu, Płocku czy Ciechanowie. W samym Raciążu działają łącznie 403 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON w końcówce września 2020 r.). Największy z nich to prywatny pracodawca, zatrudniający 250-999 osób. 2 podmioty z sektora publicznego generują między 50 a 249 miejsc pracy, a 22 jednostki prywatne i 6 budżetowych – między 10 a 49 miejsc. Najwięcej jest mikropodmiotów – 16 z sektora publicznego i 353 prywatne.

W całym powiecie płońskim zarejestrowanych jest 6918 podmiotów, w tym 4 duże i 31 średnich. W Ciechanowie na 4653 podmioty 3 to duże zakłady pracy (1 zatrudnia 1000 lub więcej osób), a 35 – średnie. Wiele do zaoferowania ma również płocki rynek pracy. W tym mieście działa 12 249 podmiotów – 24 duże i 137 średnich.

Dla osób, które poszukują jedynie na terenie Raciąża ofert pracy, istotne są dane dotyczące przekroju branżowego tutejszych firm. Najwięcej z nich zajmuje się handlem i naprawą pojazdów, budownictwem i usługami. W mieście działają także 33 zakłady przetwórstwa przemysłowego, w tym wytwórnia pasz, zakłady mleczarskie, mięsne, producent granulowanych mieszanek z PCV.

Przemysł rolno-spożywczy ma w Raciążu bardzo dobre warunki do rozwoju – miasto leży w środku wiejskiej gminy, w której przeważa działalność rolnicza. Także w samym Raciążu ok. 70% powierzchni zajmują użytki rolne. 

Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy w województwie mazowieckim jest w dobrej kondycji, niemniej cechuje się sporym zróżnicowaniem. Świetnie rozwinięta gospodarczo metropolia warszawska stoi w opozycji do oddalonych od centralnego ośrodka województwa powiatów z dużym bezrobociem i małą liczbą pracodawców. Różnice widać m.in. w poziomie bezrobocia rejestrowanego.

Stopa bezrobocia wg GUS na koniec września 2020 r.:

 • Polska – 6,1%,
 • woj. mazowieckie – 5,1%,
 • Warszawa – 1,8% (najniższa wartość w województwie),
 • powiat szydłowiecki – 24,1% (najwyższa wartość w województwie).

W powiecie płońskim stopa bezrobocia miała we wrześniu wartość 10,4%. W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku figurowało 3628 osób bezrobotnych. 53,9% to osoby dotknięte długotrwałym bezrobociem – pozostające bez pracy rok lub dłużej. Trudności z aktywizacją zawodową mają także młodzi mieszkańcy powiatu. 32,7% bezrobotnych to osoby przed 30. rokiem życia. 

PUP Raciąż:

Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku, Jednoosobowe Zamiejscowe Stanowisko Pracy w Raciążu
Adres: ul. J. Kilińskiego 64, 09-140 Raciąż
E-mail: wapora@praca.gov.pl
Telefon: (23) 679 27 73