Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

 
Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (liczonych według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego) tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W przypadku, gdy zdecydują się nie powołać ZFŚS, informację o tym muszą zawrzeć w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

 

Przedawnienie pożyczki pracowniczej

 

Jeśli jednak został on utworzony, zgromadzone na jego koncie środki przeznacza się na działalność socjalną, która obejmuje usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielania pomocy rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

 

I właśnie ta ostatnia forma działalności socjalnej, obejmująca udzielanie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe, niekiedy wywołuje wątpliwości.

 

Zgodnie z art. 291. Kodeksu pracy: „Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”. Niemniej powstaje pytanie, czy termin ten obowiązuje również w przypadku pożyczki z ZFŚS, skoro nie jest ona bezpośrednio związana ze stosunkiem pracy.

 

Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

 

Rozstrzygnięcia kwestii przedawnienia pożyczki pracowniczej podjął się w 2014 r. Departament Prawa Pracy MPiPS. W wydanym stanowisku Urząd przypomniał, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, w tym udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe, winien określić pracodawca w regulaminie ZFŚS, uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

 

Ponieważ jednak przepisy ustawy o ZFŚŚ (Dz. U. 1994 Nr 43 poz. 163) nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących zasad udzielania zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe, wskazując na konieczność uregulowania warunków jej udzielenia w umowie, zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS, udzielenie przez pracodawcę pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚŚ należałoby uznać za czynność z zakresu prawa cywilnego, co skutkuje 10-letnim okresem przedawnienia.

 

Pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS – o czym warto wiedzieć

 

Przede wszystkim z funduszu nie może być udzielona pożyczka na inne cele niż na mieszkanie.

 

W przypadku zakończenia stosunku pracy – nawet jeśli winę za to ponosi pracodawca – podwładny wciąż jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy (chyba że np. w regulaminie pracy został zawarty zapis o tym, że zwalniany pracownik nie musi tego robić).

 

Warto również pamiętać, że pożyczka ta może podlegać w całości zajęciu komorniczemu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Starszy referent w Sekcji Rekrutacji i Rozwoju Pracowników

    Uniwersytet Wrocławski   Wrocław, plac Uniwersytecki 1    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Nazwa stanowiska: starszy referent Liczba etatów: 1 Wymiar etatu: pełny Główne obowiązki: Kompleksowa realizacja procesów rekrutacyjnych pracowników tj. nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Telefonicznej Sprzedaży Indywidualnej

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Postępu 21C    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie
    1 godz.
    Praca w Centrali Grupy LUX MED przy ul. Postępu 21C w Warszawie. Twoją rolą będzie: telefoniczna sprzedaż produktów Grupy LUX MED Klientom indywidualnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom, praca na gotowym portfelu Klientów, dopasowanie oferty do potrzeb Klientów, obsługa...
  • Kierownik Księgarni

    POLANGLO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doświadczenie na stanowisku kierowniczym; Doświadczenie w branży księgarskiej lub pokrewnej (papiernicza, zabawkarska) Łatwość nawiązywania kontaktów z klientami; Doświadczenie w handlu i zdobywaniu klienta; Znajomość technik sprzedażowych; Biegła znajomość programów Microsoft;...
  • Pracownik Hali (działy zimne)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta (informacja – reklamacje)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: prowadzenie bazy danych – rejestracja nowych klientów, aktualizacja danych, profesjonalna obsługa klienta, obsługa programu lojalnościowego oraz reklamacji.
  • Pracownik Działu Przyjęcie Towaru

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, rozładunek i załadunek towaru, składowanie i magazynowanie towaru, przemieszczanie towaru ręcznie oraz za pomocą wózków jezdniowych.

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.