Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

 
Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Jesteś zmęczony  i osłabiony od tak dawna, że już właściwie nie pamiętasz, jak to jest być wypoczętym, nie mówiąc o tryskaniu energią i jakimkolwiek zapale do działania? Być może cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Co to za dolegliwość i jak rozpoznać u siebie objawy przemęczenia? Sprawdź, jak poradzić sobie z chronicznym wyczerpaniem i kiedy zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.

 

Spis treści

Zespół chronicznego zmęczenia – co to? Objawy przemęczenia

 

Chroniczne zmęczenie (ang. chronic fatigue syndrome, CFS) objawia się, jak sama nazwa wskazuje, uczuciem zmęczenia utrzymującym się stale przez co najmniej pół roku u osób, które wcześniej nie skarżyły się na tego typu dyskomfort. Uważa się, że w czasie chronicznego zmęczenia występuje jednocześnie kilka z poniższych symptomów:

 

  • zaburzenia snu (trudności w zasypianiu, brak uczucia wypoczęcia po przebudzeniu),

  • problemy z koncentracją i pamięcią,

  • długotrwałe złe samopoczucie po wysiłku,

  • ból głowy,

  • ból gardła,

  • ból mięśni,

  • ból stawów,

  • powiększone węzły chłonne (szyjne lub pachowe) aż do uczucia bólu.

 

Osoby dotknięte CFS mogą mieć też obniżoną odporność.

 

Co może świadczyć o zespole przewlekłego zmęczenia?

 

Nie powinno się lekceważyć objawów chronicznego zmęczenia. Kiedy doświadczamy czegoś przez długi czas, przyzwyczajamy się do tego i zaczynamy ignorować np. złe samopoczucie lub inne objawy. Niekiedy trudno sobie uświadomić, że od wielu tygodni czy nawet miesięcy doświadczamy obniżonego samopoczucia. Nasz organizm wyposażony jest bowiem w liczne mechanizmy obronne, pozwalające sprawnie funkcjonować każdego dnia. Jeśli wiele spraw zajmuje nasze myśli, nie mamy czasu, by zastanowić się nad własnym samopoczuciem, bo gonią nas obowiązki służbowe i domowe – negatywne, ale stosunkowo łagodne symptomy mogą być ignorowane nawet przez długi czas, dopóki świadomie nie zwrócimy na nie uwagi. W efekcie przewlekłe zmęczenie bywa spychane na daleki plan nawet latami. Bez właściwego zdiagnozowania chronicznego zmęczenia nie można podjąć odpowiednich kroków.

 

 

Przyczyny zespołu chroniczne zmęczenia

 

Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną CFS. Naukowcy wskazują, że do wystąpienia syndromu przyczyniają się między innymi niezdrowy tryb życia, infekcje wirusowe, przepracowanie, długotrwały stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Bardzo ważne jest zrozumienie, że wynikający z CFS brak chęci do działania nie jest oznaką lenistwa czy obojętności wobec otoczenia. 

 

Chroniczne zmęczenie – kogo dotyczy?

 

Choć syndrom ciągłego zmęczenia, fatique syndrome, dotyka częściej osoby prowadzące intensywny tryb życia, nie jest to reguła. Pojawia się także np. u emerytów. Długotrwałe wycieńczenie dotyka kobiet i mężczyzn w każdym wieku i coraz częściej bywa nazywany chorobą cywilizacyjną. 

 

Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

 

W przypadku zespołu chronicznego zmęczenia rady typu: weź wolne, wyśpij się w weekend, daj sobie czas na relaks, wyjedź na kilka dni, a na pewno wypoczniesz! – po prostu niewiele dają. Osoby z CFS nie mogą wypocząć, nawet mimo starań. Co więcej, świadomość, że powinni wypoczywać, a nie mogą, budzi napięcie, uczucie frustracji, co jeszcze potęguje stres. Pacjent odczuwa wyczerpanie nie tylko fizyczne, ale i umysłowe. 

 

Dobre rady i pobożne życzenia w tak skrajnym przypadku przemęczenia nic nie pomogą. Jak więc podjąć leczenie chronicznego zmęczenia i pokonać syndrom? Pierwszy krokiem do polepszenia własnego stanu to uświadomienie sobie, że coś jest nie tak. Zastanów się, od jak dawna czujesz się znużony, kiedy ostatnio tryskałeś energią, czułeś w sobie zapał, byłeś wypoczęty i zrelaksowany. Jeśli podejrzewasz u siebie chroniczne zmęczenie – psychotest także może być dobrym wstępem do podjęcia konkretnych działań.

 

Pamiętaj, że warto umówić się na wizytę u lekarza internisty, psychologa lub psychiatry. Długotrwałe zmęczenie może być bowiem objawem wielu chorób, które może rozpoznać tylko specjalista. Lekarz zleca dodatkowe badania i testy, zdiagnozuje lub wyklucza choroby zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Stan skrajnego wyczerpania, podobnego do CFS, może wywoływać m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, anemia, stwardnienie rozsiane, mononukleoza, depresja, choroba dwubiegunowa i inne choroby przewlekłe. Właściwa diagnostyka, nierzadko drogą eliminacji, jest więc kluczowa. Skuteczne leczenie musi być dostosowane do indywidualnych okoliczności i stanu osoby dotkniętej CFS. Często niezbędne jest leczenie farmakologiczne i psychoterapia.

 

Choć do wyleczenia syndromu to może być za mało, warto pamiętać także o wyrobieniu zdrowych nawyków związanych z higieną snu (np. unikaniu ekranów przed snem), uprawianiu sportu, aktywnym wypoczynkiem i zbilansowanej diecie. Kolejną kwestią jest dbanie o relacje z bliskimi – spotkania z przyjaciółmi i rodziną obniżają stres, niwelują poczucie izolacji. Bliscy mogą też ułatwić rekonwalescencję, jeśli okażą zrozumienie, nie będą oceniać czy stawiać bezpodstawnych diagnoz, dając tzw. dobre rady. 

 

Jeśli sądzisz, że masz objawy chronicznego zmęczenia, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie warto odkładać swojego zdrowia na później.

 

Jest to artykuł poglądowy i nie ma charakteru porady medycznej. W przypadku zauważenia niepokojących objawów dotyczących zdrowia psychicznego bądź fizycznego należy zwrócić się do specjalisty np. lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

 

Czytaj takżeOsoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. formulacji kosmetyków kolorowych

    ONLYBIO.LIFE S.A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Harmonogram pracy: Pierwsza zmiana: 6:00 - 14:00; Druga zmiana: 14:00 - 22:00; Zadania: Rozwój i testowanie formuł kosmetyków kolorowych; Tworzenie nowych produktów oraz selekcja pigmentów; Dokumentacja procesów laboratoryjnych; Kooperacja z działami produkcji i kontroli jakości;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: przyjmowanie materiału do badań, wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, telefoniczna i osobista obsługa klientów, zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, prowadzenie spraw biurowych.
  • Vetlab Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Technik procesów biotechnologicznych

    InventionBio S. A.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zadania na stanowisku: Obsługa zaawansowanych urządzeń, w tym bioreaktorów, Kontrola stanu technicznego maszyn, Produkcja niezbędnych substancji, Analiza wyników, Praca trzyzmianowa.
  • Taksówkarz

    DRIVE CLUB Sp z.o.o.   Warszawa, Wola    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   8 000 - 13 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zadania: Transport pasażerów; Obsługa aplikacji Uber, Bolt, FreeNow;

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Praca opiekun zwierząt dzikich – predyspozycje zawodowe, zarobki

Dzikie zwierzęta zwykle starają się trzymać z dala od ludzi, zdarza się jednak, że ranne bądź chore mogą potrzebować naszej pomocy. Kontakt z nieudomowionymi zwierzętami może być jednak bardzo niebezpieczny – dla obu stron – dlatego pomocy dzikim podopiecznym powinni udzielać profesjonaliści. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem dzikich zwierząt i gdzie czeka praca w tym zawodzie.

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca

Od 1 października 2024 roku ulegają zmianie kryteria dochodowe, od których zależy wysokość stypendium socjalnego. Podwyższone progi dochodu na osobę w rodzinie to ważna informacja dla tysięcy studentów w trudnej sytuacji materialnej, którzy bez wsparcia socjalnego mogą nie mieć szansy na naukę. Sprawdź, jakie są nowe wymagania i kto może otrzymać pomoc pieniężną na studiach.