– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze artykuły - Rozmowa kwalifikacyjna
Solidne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej ogranicza stres, pozwala zrobić dobre wrażenie i pokazać się z jak najlepszej strony. Poznaj zasady obowiązujące na rozmowie rekrutacyjnej, dowiedz się, jak ją prowadzić oraz czego nie robić, aby dobrze wypaść i znaleźć wymarzoną pracę.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Rozmowa o pracę a przesądy – jakie są? Czy się sprawdzają?
Czy piątek trzynastego to odpowiedni dzień na rozmowę kwalifikacyjną, szczególnie jeśli wstało się lewą nogą, drogę na spotkanie przebiegł nam czarny kot, a na dodatek zapomnieliśmy zabrać ze sobą „szczęśliwy" długopis? Choć mało kto przyznaje się do wiary w przesądy, wielu woli nie kusić losu. Jakie są rytuały związane z pracą i rekrutacją, które mają przynieść nam szczęście?

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – rola komunikacji niewerbalnej
Podczas prowadzonych rozmów rekrutacyjnych zdarzało się, że ciało kandydata dobitnie ujawniało, jak puste są jego deklaracje – przyznaje doradca zawodowy Anna D. Nowicka. Szacuje się, że aż 93% komunikacji zachodzi bez użycia słów! Rekruter zawsze intuicyjnie zaufa przede wszystkim temu, co widzi, a nie wypowiedzi. A zatem jak siedzieć, gdzie patrzeć, jak układać ręce na rozmowie o pracę?

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą
Czy chwalenie się wiedzą i osiągnięciami to próżność i egoizm? Absolutnie nie! Jeśli czujesz się niezręcznie, gdy ktoś Cię komplementuje, nie umiesz mówić o swoich zaletach, sprawdź, co Ola Gościniak, ekspertka w dziedzinie prowadzenia biznesu online, radzi wszystkim osobom wybierającym się na rozmowę o pracę. Liczy się nie tylko to, co mówisz o sobie, ale też jak to mówisz.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi
Dlaczego włazy studzienek są okrągłe i ile piłek tenisowych zmieści się w autobusie? Niektóre pytania rekrutacyjne wywołują niemałą konsternację. Na szczęście jednak zazwyczaj rekruter zada Ci któreś z listy 8 najpopularniejszych pytań kwalifikacyjnych. Przygotuj się do nich i przećwicz odpowiedzi przed lustrem! Krótki trening wystarczy, by w czasie rozmowy o pracę wypaść znacznie lepiej.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi
Możesz być pewien, że to pytanie pojawi się na Twojej rozmowie kwalifkacyjnej. Wydaje się proste, ale dzięki niemu rekruter sprawdza kilka rzeczy: Twoją zawodową motywację, ważne dla Ciebie wartości, znajomość firmy, a także to, czy znasz swoje mocne strony i sprostałbyś wymaganiom stanowiska, o jakie się ubiegasz. Jest kilka sposobów na odpowiedź na to pytanie – omawiamy te najlepsze.

Model STAR, czyli jak uzasadnić kompetencje miękkie na rozmowie o pracę?
Jak pokazać, że jesteśmy komunikatywni, odpowiedzialni, entuzjastyczni? Oto prosta metoda prezentacji kompetencji miękkich, wykorzystująca wypowiedzi behawioralne. Jej nauka trwa 2 minuty, a może całkowicie odmienic Twoją rozmowę kwalifikacyjną.
Polecane oferty
-
Agent Działu Retencji
GCC7 Services Ltd Malta, St. Juliansspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat 6 500 - 20 000 zł brutto/mies. rekrutacja online -
Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta
młodszy specjalista (junior) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Operator bioreaktorów
InventionBio S. A. Bydgoszcz praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Technik laboratoryjny - usługi weterynaryjne
Vetlab Sp. z o.o. Wrocław, ul. Wodzisławska 6 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Inżynier Robót Elektrycznych
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne
Vetlab Sp. z o.o. Warszawa, al. Krakowska 110 praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?
Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?
Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?
Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.