Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

 
Konto firmowe - czy jest obowiązkowe?

Obowiązek posiadania konta firmowego - kogo dotyczy?

 

O tym, kto powinien posiadać firmowy rachunek płatniczy mówi Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Według Art.19. „Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:
1)stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2)jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji”.

 

Czy prowadząc działalność gospodarczą, trzeba mieć konto firmowe

 

Konto firmowe służy do przeprowadzania najróżniejszych transakcji. W tym opłat do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje jednak grupa przedsiębiorców, która nie ma obowiązku regulowania wspomnianych transakcji poprzez rachunek bankowy. Otóż możliwość opłacania składek ZUS i podatków za pośrednictwem poczty mają mikroprzedsiębiorstwa.

 

Kogo zalicza się do tej grupy? Mikroprzedsiębiorcą jest ten, kto w minimum jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych miał u siebie średniorocznie zatrudnionych mniej niż 10 pracowników oraz którego roczny obrót netto nie przekroczył 2 mln euro.

 

Konto osobiste jako firmowe

 

Zdecydowana większość będzie więc zobowiązana do tego, by założyć rachunek firmowy. Dla wielu niejasna jest jednak kwestia, czy może w tym celu wykorzystać konto, które prowadzi na prywatne potrzeby. Jak informuje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy, nie ma w przepisach przeciwwskazań do połączenia funkcji prywatnych ze służbowymi posiadanego konta. Ważne jest jednak, by ów rachunek miał tylko jednego posiadacza (żeby nie był np. wspólnym rachunkiem małżeńskim).

 

Do rozważenia pozostaje kwestia tego, co jest bardziej korzystne: osobny rachunek firmowy czy konto osobiste jako firmowe.

 

Za pierwszą opcją przemawia fakt segregacji płatności. Nie mieszają się wydatki służbowe z domowymi. Prowadzenie osobnych transakcji daje nad nimi większą kontrolę i przejrzystość. Czasem same banki narzucają konieczność rozdzielenia kont, ponieważ regulaminowo zabraniają wykorzystania konta osobistego w celach firmowych.

 

Co przemawia za tym, by jednak połączyć rachunki? Najczęściej o takim wyborze decydują koszty prowadzenia konta. Często te o charakterze osobowym są tańsze. Obowiązują przy nich mniejsze opłaty i prowizje.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pitch Analyst with French

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Gdańsk    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Work model: Hybrid (3 days from the office) What we do As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. Cognizant Poland offices are located in Gdansk, Wroclaw, and Kraków. With the capacity...
  • Video Content Moderator with Slovenian

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp z o o   Kraków    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Shift: 8/7 WORK FROM THE OFFICE* Are you a fan of vlogging or constantly looking for videos to help solve your challenges? Do you want to learn more about social media regulation, online free speech, internal controls or maybe even learn about EU policymaking? If the answer is yes, then we have an...
  • Pracownik produkcji / operator maszyn (m/k)

    Trenkwalder   Duchnice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: obsługa maszyn, kontrola jakości gotowego wyrobu, uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej, pakowanie i etykietowanie towaru.
  • Ślusarz / Blacharz (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: wykonywanie prac montażowych, wykonywanie czynności: cięcie, szlifowanie, klejenie, nitowanie, skręcanie itp., obsługiwanie elektronarzędzi.
  • Pracownik Działu Personalnego

    Transgourmet Polska Sp. z o.o. / Selgros Cash&Carry   Gliwice, ul. Generała Władysława Sikorskiego 122    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: samodzielna obsługa kadrowa pracowników, rozliczanie czasu pracy (systemy: zmianowy/równoważny/podstawowy/zadaniowy), obsługa procesów HR (rekrutacje, wdrożenie, szkolenia, rozwój), sporządzanie dokumentów związanych z przebiegiem zatrudnienia...
  • Doradca Klienta ds. Gastronomii

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: budowanie trwałych relacji biznesowych z Klientami, aktywne pozyskiwanie Klientów, realizacja celów sprzedażowych, rozwijanie sprzedaży na wyznaczonym obszarze, rozpoznawanie potrzeb Klientów i profesjonalne doradztwo, prezentacja i wprowadzanie...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.