Wybrana kategoria

Jakie wybrać rośliny do biura?

2019-11-19

Rzędy biurek, komputery, drukarki i jarzeniówki – z tym większości z nas kojarzą się biura, nie natomiast z kaskadą zieleni i kwiatami. To duży błąd, ponieważ rośliny w biurze mogą zdziałać cuda. Nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i działają pozytywnie na jakość wykonywanej pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie kwiaty doniczkowe wybrać oraz jakie aranżacje wnętrz z wykorzystaniem zieleni najlepiej wpłyną na pracowników.

 

Zalety zieleni w biurze

 

Dlaczego kwiaty w biurze to dobry pomysł? Liczne badania (np. prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter, Uniwersytetu Groningen, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Uniwersytetu w Sydney i in.) potwierdzają, że rośliny doniczkowe pozytywnie wpływają na pracowników.

 

Zieleń w biurze między innymi:

• oczyszcza powietrze. Niektóre gatunki roślin robią to skuteczniej i szybciej, np. paprotkowate;
• redukuje stres. Otoczenie zieleni łagodzi nerwy, studzi emocje i poprawia ogólne samopoczucie. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney wykazało, że kiedy przyniesiono rośliny do biura, połowa pracowników zaczęła odczuwać poprawę nastroju, co trzeci zatrudniony zauważył, że odczuwa mniejszy stres i zmęczenie, a 40% rzadziej reagowało agresją;
• zwiększa produktywność. Wg naukowców z Exeter pracownicy wypełniający swoje obowiązki w otoczeniu kompozycji kwiatowych są aż o 15% bardziej wydajni. Jest tak, ponieważ rośliny korzystnie wpływają na koncentrację, pomagają skupić się na obowiązkach;
• zmniejsza liczbę L4. Z kolei naukowcy z Harvardu oszacowali, że liczba zwolnień lekarskich w przedsiębiorstwach, w których zadbano o rośliny do biura, jest mniejsza o 10% w porównaniu do tych firm, w których nie ma zieleni;
• pozytywnie wpływa na mikroklimat, nawilżając powietrze, często przesuszone w biurach z uwagi na działanie klimatyzacji.

• poprawia relacje między podwładnymi a pracodawcą. Zieleń biurowa to ważny element strategii zwanej employer branding, polegającej na kreowaniu dobrego wizerunku firmy poprzez stwarzanie przyjaznego otoczenia i wychodzenie naprzeciw różnorodnym potrzebom zatrudnionych.

 

Żywe a sztuczne rośliny do biura – jakie wybrać?

 

Pozytywny wpływ na samopoczucie ma już sam kolor zielony, dlatego sztuczne rośliny do biura będą lepsze niż ich całkowity brak. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto przynajmniej zadbać o to, by było ich dużo.

 

Zielone kompozycje ze sztucznych kwiatów są łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż wymagają jedynie oczyszczania z kurzu (co trzeba robić regularnie, by jego nagromadzenie nie działało z kolei drażniąco i alergicznie). Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty prozdrowotne przynosi otoczenie żywymi kwiatami.

 

Najlepsze rośliny do biura

 

Jakie rośliny do biur wybrać? Powinny być to kwiaty wytrzymujące specyficzne warunki, panujące w większości biur, a więc suche powietrze, słabe i sztuczne oświetlenie, stosunkowo niską temperaturę powietrza, regulowaną klimatyzacją. Dodatkowo warto postawić na gatunki o zwiększonych właściwościach oczyszczających powietrze. Biorąc pod uwagę oba te aspekty, w biurach świetnie sprawdzą się na przykład:
• paprotka,
• filodendron,
• palma koralowa,
• wężownica,
• zielistka,
• fikus,
• szeflera,
• skrzydłokwiat.

 

Jak zaaranżować kompozycje kwiatowe, by jak najlepiej wpływały na pracowników? Przede wszystkim kwiaty niekoniecznie muszą stać przy oknie – wiele gatunków doskonale radzi sobie w cieniu i półcieniu. Należy też zadbać o to, by kwiaty nie znajdowały się bezpośrednio pod strumieniem powietrza z klimatyzacji.

 

Dobrym pomysłem są tzw. zielone wyspy, tj. ustawienie doniczek w kilku miejscach w biurze, tak by znajdowały się w zasięgu wzroku jak największej liczby osób. Jednym z rozwiązań jest zaaranżowanie zieleni w wolnej przestrzeni lub na boksach działowych między biurkami. Jeśli nie mamy możliwości równomiernego porozstawiania roślin i będą się znajdować tylko w jednym miejscu w pomieszczeniu, niech zajmują jak największą dostępną powierzchnię – popularnym rozwiązaniem są np. ściany zieleni.

 

Należy pamiętać, że ustawienie kwiatów to nie wszystko. Rośliny wymagają podlewania, nawożenia i pielęgnacji. Gromadzący się na liściach kurz i zeschnięte, gnijące liście w doniczkach z pewnością nie będą sprawiać dobrego wrażenia. Można zatrudnić profesjonalną firmę do pielęgnacji zieleni, umówić się na dodatkową usługę z firmą sprzątającą bądź po prostu zapytać podwładnych, czy nie ma wśród nich zapalonych ogrodników, którzy zechcieliby zadbać o biurowe kwiaty.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj