Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Przekwalifikowanie pracownika z krajowego funduszu szkoleniowego

Przekwalifikowanie pracownika z krajowego funduszu szkoleniowego

 
Przekwalifikowanie pracownika z krajowego funduszu szkoleniowego

KFS – co to jest

 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to narzędzie rynku pracy wprowadzone dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia w 2014 r. Wcześniej ze środków KFS mogli korzystać jedynie pracodawcy chcący przekwalifikować pracowników po 45 roku życia. Natomiast w toku późniejszych zmian zniesiono ograniczenia wiekowe, KFS jest dostępny dla każdego pracownika.

 

KFS umożliwia przekwalifikowanie pracowników

 

KFS przeznaczony jest dla pracodawców i pracowników, którzy są zainteresowani przekwalifikowaniem lub aktualizacją wiedzy i umiejętności. W ramach KFS możliwe jest uzyskanie środków na finansowanie: edukacji (w postaci studiów podyplomowych i kursów) które zainicjował, lub na które zgodę wyraził pracodawca; egzaminów doprowadzających do uzyskania uprawnień, potwierdzenia konkretnych umiejętności i kwalifikacji; analizy potrzeb pracodawcy odnośnie kształcenia ustawicznego w celu jego finansowania ze środków KFS; badań niezbędnych do podjęcia samego kształcenia albo pracy po procesie dokształcania; ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, związanych z podjętym kształceniem.

 

Przekwalifikowanie zawodowe ma na celu przede wszystkim uaktualnienie wiedzy, dopasowanie umiejętności, kwalifikacji pracowników do nowych lub ewoluujących starych stanowisk. Dzięki temu zapobiega się utracie zatrudnienia przez osoby, których dotychczasowe doświadczenie i przygotowanie teoretyczne przestały odpowiadać zmieniającym się wymaganiom rynku.

 

Fundusz szkoleniowy – regulacje

 

O środki KFS występuje pracodawca, który chce przekwalifikować siebie lub swoich pracowników. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa:

• mikroprzedsiębiorca może otrzymać finansowanie w wysokości 100 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
• mały, średni, duży przedsiębiorca mogą otrzymać finansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Co istotne, przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy uwzględnia się wyłącznie koszty samego kształcenia ustawicznego. Oznacza to, że nie bierze się tutaj pod uwagę żadnych innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w przekwalifikowaniu. Nie należy więc rozpatrywać w obliczeniach kosztów delegacji, pensji przypadającej za godziny nieobecności związanej z udziałem w zajęciach itd.

Z wnioskiem o finansowanie przekwalifikowania pracowników zatrudniający zgłasza się do właściwego, ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności, powiatowego urzędu pracy (PUP). Środki KFS na 2019 rok to 228 138 tys. zł.

 

Na koniec warto dodać że, w myśl art. 69b. pkt. 4. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów, na zasadach określonych w umowie z pracodawcą, o której mowa w ust. 3.”.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Projektant / Asystent projektanta konstrukcji

    Biuro Usług Projektowych TEK-projekt   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Projektowanie zaawansowanych technicznie konstrukcji budowlanych; Opracowywanie dokumentacji projektowej; Sporządzanie obliczeń statycznych;
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: sadzenie, zbiór, pakowanie, sortowanie, mycie warzyw; praca na polu i na hali (w zależności od rodzaju pracy) Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego,...
  • Elektroradiolog

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskich 65/79    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Praca w placówce LUX MED przy Al. Jerozolimskich 65/79 w Warszawie. Praca w pracowni Holter, asysta przy próbie wysiłkowej, badania EKG. Oczekiwania: wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; ukończone szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej Pacjenta; mile...
  • Pielęgniarka Epidemiologiczna / Pielęgniarz Epidemiologiczny

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Goszczyńskiego 1    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Rekrutacja do Szpitala Świętej Elżbiety LUX MED przy ul. Goszczyńskiego 1, w Warszawie. Twoje zadania: nadzorowanie i monitorowanie stanu sanitarno-epidemiologicznego szpitala; współuczestniczenie w wypracowaniu strategii działań szpitala w zakresie profilaktyki i zwalczania zakażeń...
  • Pracownik Hali

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Białołęka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik Hali (Dział Ryby)

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Białołęka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, ważenie i pakowanie towaru, kontrola świeżości i dat przydatności do spożycia, wymiana lodu na ekspozycji, profesjonalna obsługa klienta – aktywna sprzedaż.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!