Lista stanowisk - Dyrektor ds. Produkcji

Dyrektor ds. Produkcji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor ds. Produkcji to osoba, która odpowiedzialna jest za kierowanie procesem produkcyjnym przedsiębiorstwa. Do głównych zadań pracownika na tym stanowisku należy, m.in.: współpraca z Dyrektorem Handlowym i zespołem managerów poszczególnych działów, organizacja produkcji, wdrażanie procedur produkcyjnych, nadzór nad procesami planowania produkcji, nadzór nad dokumentacją techniczną działu produkcyjnego, kosztorysowanie, zarządzanie podległym zespołem pracowników, a także planowanie i nadzór nad budżetem, zapewnienie bezawaryjnej realizacji procesu produkcyjnego oraz nadzór nad prawidłowymi warunkami BHP.


WYMAGANIA

Dyrektor ds. Produkcji powinien mieć wykształcenie wyższe techniczne (np. specjalność technologia produkcji, automatyka, mechanika precyzyjna), dodatkowo uzupełnione studiami podyplomowymi (np. podyplomowymi studiami menedżerskimi dla inżynierów w formie programu MBA), a także znać w stopniu dobrym j. angielski i obsługę komputera. Wymagane jest też kilkuletnie doświadczenie w przemyśle, umiejętność zarządzania budżetem i umiejętność kierowania kapitałem ludzkim oraz wiedza o produktach i technologiach. Pracownik ten musi także posiadać wiedzę na temat norm i procedur linii ISO, QS, VDA, TQM oraz znać nowoczesną metodologię i trendy w zarządzaniu procesami produkcji i jakością oraz systemy przepływu materiałów Kanban czy dostawy Just- In-Time. Mile widziana jest umiejętność audytu wewnętrznego. Dyrektor ds. Produkcji powinien cechować się również: zdolnościami przywódczymi, negocjacyjnymi, odpowiedzialnością, sumiennością, komunikatywnością, samodzielnością. A także zdolnością szybkiej oceny sytuacji i podejmowania w związku z tym zdecydowanych działań, otwartością na nowe rozwiązania, odpornością na stres, bardzo dobrą organizacją pracy, umiejętnością zarządzania ludźmi. W wielu firmach kandydat na to stanowisko wyłaniany jest na drodze konkursu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy jest przedsiębiorstwo, biuro. Jest to praca umysłowa, stanowisko samodzielne, pod nadzorem. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny. Dyrektor Produkcji ma dość duży kontakt z ludźmi, przez co mogą wystąpić sytuacje stresowe. Większość osób pełniących tę funkcję znajduje się w przedziale wiekowym 40-55 lat. Pracownik ma możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności (szkolenia, konferencje, itd.) oraz możliwość awansu.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Dyrektor ds. Produkcji może być zatrudniony, np.: w koncernach, fabrykach komponentów samochodowych, urządzeń automatyzacji procesów technologicznych, produkcji opakowań oraz w przemyśle elektrotechnicznym i produkcji AGD, w sektorze FMCG.


ZAROBKI

Wysokość zarobków tego pracownika w małych zakładach produkcyjnych to ok. 7 - 10 tys. zł, w dużych koncernach międzynarodowych to 15- 30 tys. zł miesięcznie. Wśród innych dodatków są, m.in.: laptop, telefon komórkowy, szkolenia, samochód.

Praca Dyrektor ds. Produkcji
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.