Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

 
 Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Wielu przedsiębiorców drży na myśl o kontroli podatkowej. Czy jest się czego obawiać?

Kontrola podatkowa – definicja


Kontroli urzędników fiskusa raczej nikt nie lubi. Nawet ci przedsiębiorcy, którzy wykazują dbałość o to, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób przejrzysty, a wszystkie podatki i składki płacone, nieraz czują niepokój – a co, jeśli doszło do niedopatrzenia? Wątpliwości i obawy może rozwiać wyjaśnienie krok o kroku na czym polega kontrola podatkowa w firmie i czego inspektor może zażądać od przedsiębiorcy.

Według informacji podanych przez rządowy portal informacji gospodarczej Biznes.gov.pl, kontrola podatkowa polega przede wszystkim na sprawdzeniu czy przedsiębiorca właściwie rozlicza się z urzędem skarbowym. Stwierdzone nieprawidłowości mogą skutkować karą grzywny czy nawet pozbawienia wolności. Jednak za przestępstwa podatkowe uznaje się celowe wprowadzanie w błąd fiskusa – drobne pomyłki w księgowości nie podlegają karze.

Cel kontroli podatkowej


Kontrola podatkowa przeprowadzana jest w szczególności po to, by ustalić:
    • czy przedsiębiorca odprowadza wszystkie należności do fiskusa w odpowiedniej wysokości i w terminie,
    • czy nie dopuszcza się wyłudzania podatku od towarów i usług (VAT) i innych przestępstw,
    • czy rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym prowadzi takie dokumenty jak księga rachunkowa, podatkowa księga przychodów i rozchodów, rejestry, ewidencje itp., do których obligują przedsiębiorcę ustawy.

 

Kontrola podatkowa – ustawa


Kwestie dotyczące zakresu i ograniczeń kontroli podatkowej w przedsiębiorstwach reguluje kilka aktów prawnych: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, Prawo Przedsiębiorców, a także Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W wymienionych ustawach znajdują się również regulacje dotyczące tzw. kontroli celno-skarbowej (wcześniej nazywanej kontrolą skarbową).

 

Zakres kontroli podatkowej


Inspekcję podatkową przeprowadza kontroler z Urzędu Skarbowego. Musi być to zapowiedziana wizyta – przedsiębiorca powinien dostać zawiadomienie minimum na 7 dni przed planowaną kontrolą. Może też zgodzić się na wcześniejsze przyjście urzędnika. Jeśli jednak kontroler nie zjawi się w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia, wówczas Urząd Skarbowy musi ponownie poinformować przedsiębiorcę o planowanej inspekcji.

Co ważne, jeszcze przed zjawieniem się kontrolera przedsiębiorca może naprawić błąd, którego się dopuścił – złożyć korektę deklaracji podatkowej i zapłacić zaległe należności.

W czasie kontroli urzędnik może między innymi:
    • sprawdzać księgi rachunkowe i wszystkie inne dokumenty dotyczące działalności firmy (umowy handlowe, umowy najmu, umowy o pracę etc.),
    • żądać dostarczenia dodatkowych dokumentów, w tym tłumaczeń od tłumacza przysięgłego,
    • żądać pisemnych i ustnych wyjaśnień od przedsiębiorcy lub upoważnionej osoby,
    • legitymować i rozmawiać z pracownikami,
    • pobierać próbki towarów,
    • pobierać dokumenty elektroniczne,
    • sporządzać kopie, wydruki, notatki,

Kontrola skarbowa a kontrola podatkowa


Kontroli skarbowej (a właściwie celno-skarbowej) nie należy mylić z kontrolą podatkową. Ich zakres bowiem jest zupełnie inny. Kontrolę skarbową przeprowadza się po to, by ustalić, czy w przedsiębiorstwie przestrzega się nie tylko prawa podatkowego, ale i celnego, dotyczącego na przykład:
    • wwożenia i wywożenia do Polski (oraz na teren Unii Europejskiej) towarów objętych ograniczeniami handlu lub zakazami,
    • gier hazardowych, w tym udostępniania automatów do gier,
    • prawa dewizowego, działalności punktu wymiany walut.

W przeciwieństwie do inspekcji podatkowej, kontrola skarbowa jest przeprowadzana bez zapowiedzi.

 

Etapy kontroli skarbowej i podatkowej


Kontroler ma obowiązek przedstawić w sprawdzanej placówce legitymację oraz upoważnienie do inspekcji. Jak wspomnieliśmy, kontrola celno-skarbowa może być niezapowiedziana. W wyjątkowych przypadkach kontrola podatkowa również może zostać przeprowadzona bez uprzedniego zawiadomienia, wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej kontrolera. Przedsiębiorca w ciągu 3 dni roboczych otrzymuje wówczas upoważnienie do jej przeprowadzenia.

Po okazaniu upoważnienia kontroler przystępuje do inspekcji. Ma pełną swobodę poruszania się po terenie przedsiębiorstwa oraz w miejscach jego działalności. Musi mieć również umożliwiony dostęp do dokumentacji.

Kontrolę uznaje się za zamkniętą w dniu przekazania przedsiębiorcy protokołu kontroli. Firma ma 14 dni na zgłoszenie zastrzeżeń co do ustaleń kontrolera. W przypadku akceptacji protokołu przedsiębiorca składa deklarację korygującą. Jeśli zostaną stwierdzone naruszenia, a przedsiębiorca nie złoży deklaracji, wszczęte zostaje postępowanie podatkowe.

 

Ile może trwać kontrola skarbowa oraz podatkowa?


Kontrola odbywa się jedynie tak długo, jak zostało to zaznaczone w upoważnieniu. Musi być prowadzona w czasie pracy firmy lub dłużej, lecz maksymalnie przez 8 godzin dziennie.

Całkowity czas trwania kontroli podatkowej uzależniony jest od wielkości firmy. W przypadku:
mikroprzedsiębiorstwa – 12 dni roboczych,
małego przedsiębiorstwa – 18 dni roboczych,
średniego przedsiębiorstwa – 24 dni robocze,
innych przedsiębiorstw – 48 dni roboczych.

Ograniczenia te nie dotyczą kontroli celno-skarbowej. Ta może być prowadzona maksymalnie przez 3 miesiące, niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa. Przedłużenie każdej inspekcji musi zostać uzasadnione pisemnie.
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!