Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lobbing - definicja, rodzaje, przejawy w pracy

Lobbing - definicja, rodzaje, przejawy w pracy

 
Lobbing - definicja, rodzaje, przejawy w pracy

Lobbing polityczny to pojęcie znane większości z nas z amerykańskich seriali. Czy istnieje w polskich realiach, jak rozumieć to pojęcie i przede wszystkim - czy jest legalny?

 

Lobbing - definicja

 

Lobbing pochodzi od angielskiego „lobbying” i dosłownie oznacza działania wykonywane w lobby, holu, przedsionku… Sprowadza się do kontaktowania się z politykami w nie do końca oficjalnych okolicznościach. Jaki jest cel takich rozmów? Wywarcie nacisku, aby przez decyzje rządzących osiągnąć korzystne dla określonej grupy rezultaty.

 

Wpływanie na innych kojarzy się zgoła negatywnie i przywodzi na myśl manipulacje oraz nieuczciwe zachowania. Nasuwa się więc pytanie: „Czy lobbing w Polsce jest legalny?”. Tak. I nie należy mylić go z próbami korupcji czy zastraszaniem polityków. Definicja lobbingu przewiduje wykorzystanie jedynie metod dozwolonych prawnie.

 

Co więcej, wszelkie kwestie związane z omawianym wywieraniem wpływu reguluje ustawa, a Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r., poz. 248)) prowadzi rejestr podmiotów wykonujących zawodową działalność tego typu. Na liście znajduje się 448 firm lobbingowych (dane z 21.03.2019 r.).


Lobbing - rodzaje

 

Mimo dość negatywnych konotacji, lobbing jest całkowicie zgodny z prawem. Wszelkie niewłaściwe praktyki wywierania wpływu wykraczające poza obowiązujące normy nazywa się często „czarnym lobbingiem” albo „nielegalnym lobbingiem”. Jest to sprzeczne z samą definicją, ponieważ, podkreślmy raz jeszcze, organizacje lobbingowe muszą respektować przepisy. A najważniejszymi atrybutami osób zajmujących się tym zawodowo powinna być rzetelna wiedza, silne argumenty i ekspertyzy oparte na faktach. Tak ujęty lobbing polityczny w Polsce nie działa w sprzeczności z zasadami demokracji, a może ją wspierać, będąc wyrazem głosu określonych grup społecznych.

 

Jeśli chodzi o rodzaje lobbingu, można przyjąć podział ze względu na tematykę spraw, których dotyczy to zjawisko. Lobbing w polityce, lobbing w biznesie, ale także ekologiczny, rolny, kulturalny czy gospodarczy są tylko przykładami obszarów działania tak zwanych rzeczników interesów.

 

Lobbing w pracy

 

Warto także poruszyć kwestię lobbingu w pracy. Można go rozumieć jako jedno z narzędzi PR. Public relations, w szerokiej perspektywie, to wszelkie działania przedsiębiorstwa związane z komunikowaniem się z podmiotami, od decyzji których zależy sprawne funkcjonowanie a nawet istnienie firmy na rynku. Najczęściej mówi się o narzędziach nakierowanych na klientów, ale trzeba pamiętać, że PR obejmuje także kontakt z pracownikami, konkurencją, a także przedstawicielami urzędów i osobami podejmującymi kluczowe dla polityki państwa decyzje.

 

Niektóre branże, jak na przykład handlowa, są szczególnie zależne od ograniczeń ustawodawców. Dlatego lobbing najczęściej zmierza do zapewnienia stabilności funkcjonowania większej grupy przedsiębiorców, a nawet całego sektora gospodarczego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!