Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

 
Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

Co można usłyszeć w odpowiedzi na pytanie: „Czego oczekujesz od pracodawcy?” „Chcę być doceniany, wierzyć, że to, co robię ma sens, chcę lubić swoją pracę.” - to tylko niektóre z możliwych odpowiedzi. Jakie oczekiwania wobec pracy ma większość zatrudnionych? Jakie powinno być idealne miejsce pracy?

 

Oczekiwania zawodowe pracownika

 

Oczekiwania pracowników to nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie. Współcześnie obserwujemy coraz większą mobilność na rynku pracy. Ludzie nie boją się nowości, są otwarci na pojawiające się szanse i poszukują dla siebie najbardziej korzystnej opcji. Nawet, jeśli wiąże się to ze zmianą pracy co 2-3 lata.

 

W wielu przypadkach dyplom konkretnej wyższej uczelni po kilku latach niesatysfakcjonującej, ale zgodnej z wykształceniem pracy, trafia do szuflady. Łatwy dostęp do wiedzy, liczne specjalistyczne kursy z różnych dziedzin dają szansę na przekwalifikowanie się do wymarzonego zawodu. Wiara, że można zarabiać pieniądze, zajmując się tym, co się lubi, jest bardzo motywująca.

 

Mówiąc o oczekiwaniach względem pracy, warto wspomnieć o work-life balance. Nie należy tego jednak interpretować, jako wychodzenia z biura zawsze punkt 17:00 i braku zgody na nadgodziny. Chodzi raczej o świadomą organizację własnego czasu, zarówno w pracy, jak i poza nią, o maksymalne wykorzystanie potencjału i zaangażowanie oraz zarządzanie czasem przeznaczonym na aktywność zawodową i czasem na relaks.

 

Zdrowej równowadze między karierą a życiem osobistym sprzyja zadaniowe podejście i coraz więcej osób dostrzega korzyści z niego płynące. Niektóre z naszych obowiązków są bardziej czasochłonne niż inne, a puste przebiegi nie sprzyjają wydajności. Dlatego dla pracowników liczy się także elastyczny grafik. Cenią możliwość pracy zdalnej, chociażby co jakiś czas.

 

Oczekiwania wobec pracodawcy

 

W wielu branżach wykwalifikowani specjaliści nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a przedsiębiorcy muszą dołożyć sporych starań, aby najlepsi zechcieli pracować właśnie z nimi. Oczekiwania wobec pracodawcy są wysokie, zwłaszcza wśród przedstawicieli deficytowych zawodów. Szefowie wiedzą, że pracownicy będą usatysfakcjonowani, zmotywowani i lojalni, jeśli spełni się ich wymagania.

 

Co wymienia się najczęściej i co jest najważniejsze dla pracowników? Poza dość oczywistą kwestią finansową oraz pakietem benefitów, dla pracowników ważna jest atmosfera. Relacje z szefem i współpracownikami budowane w oparciu o uczciwość oraz przeświadczenie, że w kryzysowych sytuacjach można liczyć na pomoc, sprawiają, iż pracuje się łatwiej.

Wzmacnia to także poczucie sensu pełnionych obowiązków i sprzyja utożsamianiu się z celami przedsiębiorstwa.

 

Obdarzenie zespołu zaufaniem, przekazanie w ręce pracowników podejmowania decyzji dotyczących ich własnych działań także są znaczące. Podobnie jak możliwość rozwoju w strukturach firmy, to czy przełożony cechuje się otwartością na inicjatywy, czy widzi potencjał w swoim zespole i umie go docenić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!