Praca.pl Poradniki Studenci
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

 
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staże dla młodych ludzi są dobrą okazją, by postawić pierwszy krok w karierze. Absolwent, zwłaszcza jeśli podczas studiów nie pracował nawet dorywczo, może mieć spory problem w odnalezieniu się na rynku pracy. Staż pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe i sprawdzić, jak teoria jest wykorzystywana w praktyce. Czy jednak zawsze to dobry start na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy programów stażowych?

 

Programy stażowe dla absolwentów – co warto o nich wiedzieć?

 

W obliczu spadku bezrobocia i braków kadrowych pracodawcy przykładają szczególną wagę do procesu rekrutacji, selekcji i motywowania pracowników. Młody człowiek ma szeroki wybór programów, podczas których zostanie przyuczony do pracy w konkretnej firmie i może zdobyć zatrudnienie po stażu. To bardzo korzystne rozwiązanie i dla przedsiębiorcy, i dla niedoświadczonego studenta.


Warto podkreślić, że stażysta nie jest pracownikiem firmy w powszechnym rozumieniu tego słowa. Przychodzi do pracy, wykonuje powierzone mu obowiązki, jednak robi to pod okiem wskazanego przez pracodawcę mentora (opiekuna stażu) i uczy się zawodu.

 

Plusy i minusy programów stażowych


Staże zagraniczne czy obfitujące w szkolenia, umożliwiające poznanie branży, programy oferowane przez korporacje wydają się mieć same pozytywne aspekty. Są szansą na naukę i weryfikację ścieżki własnej kariery, stanowią ważny punkt w CV młodego człowieka i bardzo często kończą się podpisaniem pierwszej umowy o pracę. Elastyczne godziny, które łatwo dostosować do innych zajęć, a także możliwość zarobienia pieniędzy zachęcają wielu studentów i absolwentów.

Nie wszystkie programy stażowe zbierają jednak pochlebne opinie. Bywa, że przedsiębiorca angażuje studentów w „gorących” okresach swojej działalności, upatrując w tym szansę na wyrobienie normy niskim kosztem. Jeśli młody człowiek wykonuje ciągle jedno żmudne i proste zadanie, całymi dniami kseruje, segreguje dokumenty czy parzy kawę i nie ma szansy na naukę, to taki staż nie tylko nie przyucza do zawodu – po prostu jest stratą czasu.

 

Gdzie szukać staży?


Ofert przybywa w okresie wakacyjnym, ale właściwie przez cały rok firmy poszukują osób, które odciążą pracowników z prostych zadań i przyuczą się do zawodu, by w przyszłości na stałe związać się z przedsiębiorstwem. Ogłoszenia są dostępne na portalach o tematyce rynku pracy, w mediach społecznościowych – na grupach i forach dedykowanych studentom. Pomocą w szukaniu służą także akademickie biura karier. Bezrobotni absolwenci mogą wybrać staż z urzędu pracy.

Rozglądając się za ofertą, warto również sprawdzać zakładki „kariera” na stronach internetowych dużych firm. Korporacje bardzo często prowadzą atrakcyjne programy stażowe. W ich ramach można poznawać realia pracy w branży, nawiązać biznesowe kontakty i rozwinąć się w wybranym kierunku. Wymagania, które musi spełnić potencjalny stażysta, w takich przypadkach są dość wysokie, po to, aby wybrać najlepsze osoby, mające szanse na budowanie kariery zawodowej w strukturach korporacji.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    3 godz.
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Płatne Praktyki w firmie budowlanej

    POLAQUA Sp. z o.o.   Gręzów, ul. Budowlana 23    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta
    5 godz.
    ZADANIA: wsparcie kadry inżynierskiej w opracowywaniu dokumentacji powykonawczej oraz wszelkich zadaniach niezbędnych podczas prowadzenia kontraktu budowlanego; pomoc w innych zadaniach administracyjnych.
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
  • STRABAG Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę
    7 godz.
    Zadania: Wsparcie w nadzorowaniu pracy grup sił własnych oraz firm podwykonawczych; Kontrola zgodności wykonywanych robót z dokumentacją techniczną; Przygotowywanie podstawowych dokumentów budowy, m.in. raportów z prac; Wsparcie w prowadzeniu bieżącej dokumentacji budowy;
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Ciągłego Doskonalenia

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w prowadzeniu projektów ciągłego doskonalenia; Wdrażanie narzędzi LEAN w obszarze produkcyjnym tj. 5S, SMED, TPM; Udział w balansowaniu procesów produkcyjnych; Pomiary czasu cyklu operatora / maszyny; Nadzór nad SPC w wybranych procesach produkcyjnych;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.