Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

 
Praca po 40. roku życia – szansa na drugą karierę

Praca dla osób po 40. roku życia – czy jest dostępna w Polsce

 

Jeszcze nie tak dawno osoba, która skończyła 40 lat i straciła pracę, wydawała się być w beznadziejnej sytuacji. Pracodawcy szukali tylko młodych i dobrze wykształconych pracowników. Można śmiało powiedzieć, że dziś sytuacja na rynku pracy jest dla poszukujących zatrudnienia korzystna. Świadczy o tym spadek bezrobocia, który od kilku lat obserwujemy niemal we wszystkich regionach kraju. W wielu branżach przedsiębiorcy mają problem z zapełnieniem wakatów i znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Także wobec emigracji zarobkowej młodych zainteresowanie pracodawców skupiło się wokół osób starszych. Dlaczego? Bo ludzie po czterdziestce chcą pracować i nie uciekną za granicę. Ponadto takie osoby mają doświadczenie i zawodowe, i życiowe, którego brakuje młodym.

Co więcej, na rynek pracy duży wpływ mają zmiany demograficzne. Społeczeństwo się starzeje, trudno znaleźć osoby młode o odpowiednich kwalifikacjach, a od wiedzy i umiejętności pracowników zależy przecież sukces firm. Choć wdrażanie nowych technologii jest istotne i nieuniknione, to człowiek wciąż pozostaje najważniejszym elementem tej układanki.

Zasoby ludzkie można racjonalnie wykorzystywać, wprowadzając w przedsiębiorstwie zarządzanie wiekiem. Polega ono na uwzględnianiu potrzeb i możliwości osób w różnym wieku i pozwala w pełni spożytkować potencjał zarówno młodszych, jak i starszych pracowników.

 

Praca po 40. roku życia – rynek pracy


Coraz więcej mówi się o aktywizacji zawodowej osób 45+ czy też 50+. Wyrównywanie szans i przeciwdziałanie wykluczeniu z rynku pracy ludzi w tym wieku to ważny społecznie cel. Nowa praca dla kobiet po 40. roku życia często stanowi szczególnie trudne wyzwanie. Aby znaleźć zatrudnienie, kobieta powinna na pewno wykazać się determinacją i elastycznością. Bardzo ważne jest wyzbycie się stereotypowego myślenia, także o samej sobie. Kobiety po 40. są równie dobrymi pracownikami, co ich młodsze koleżanki. I w żadnym wypadku nie należy myśleć, że to już nie czas na zmiany.

Co oferują pracodawcy ludziom w dojrzalszym wieku? Zatrudnienie na etacie, pełen zakres szkoleń i bogatą ofertę socjalną. Czterdziestolatek może liczyć na pracę budowlańca, kasjera, handlowca, ochroniarza czy kierowcy. Niektóre firmy szukają wśród nich także kierowników sklepów, pracowników biurowych, magazynierów i sprzedawców. Odpowiedni staż jest także bardzo ceniony na stanowiskach kierowniczych. Czterdziestolatkowie mogą zarówno poszukać zatrudnienia w branży, z którą związani byli wcześniej, jak i skoczyć na głęboką wodę, przebranżowić się, czy też założyć własną działalność gospodarczą.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Kucharz / Kucharka

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Jeśli jesteś osobą, która: Posiada doświadczenie na podobnym stanowisku, Posiada umiejętność pracy w zespole, dobrze słucha i jest nastawiona do działania, Jest bezkonfliktowa, dyspozycyjna, Jest zdyscyplinowana w zachowaniu czystości i higieny pracy, Wykazuje zaangażowanie, motywację i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • IGE+XAO Polska sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Job summary: We are currently seeking a Software Developer to join our growing team. This is a very critical role in our product development process. The Software developer writes and maintains code within CAD applications and systems to implement capabilities and features, improve performance and...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.