Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

 
Praca na budowie – jakich pracowników zatrudniają firmy?

Wykwalifikowani budowlańcy należą obecnie do najbardziej poszukiwanych pracowników w naszym kraju – wynika z raportu przedstawiającego specjalizacje deficytowe Barometr zawodów. Kogo szukają pracodawcy?

 

Zawody deficytowe w budownictwie

 

Raport, opracowywany każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia m.in. prognozowane zawody deficytowe w Polsce z podziałem na województwa oraz poszczególne powiaty. W zestawieniu na 2020 rok znalazło się aż 14 pozycji związanych z budownictwem:
betoniarz i zbrojarz,
• blacharz i lakiernik samochodowy,
brukarz,
cieśla i stolarz budowlany,
dekarz i blacharz budowlany,
• elektryk, elektromechanik, elektromonter,
monter instalacji budowlanych,
murarz i tynkarz,
operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
robotnik budowlany,
• robotnik obróbki drewna i stolarz,
• spawacz,
• ślusarz.

 

Ponadto w wielu regionach brakuje pracowników zajmujących wyższe stanowiska, jak kierownicy budowy i inżynierowie budownictwa.

 

Z czego wynika deficyt?

 

Coraz częściej na budowach brakuje pracowników. Rozwiązaniem jest otwarcie rynku pracy dla robotników spoza Polski. W branży obserwuje się napływ pracowników przede wszystkim zza wschodniej granicy (głównie z Ukrainy). Ci jednak nie zawsze mają odpowiednie uprawnienia do pracy w konkretnych zawodach, z wykorzystaniem ciężkich maszyn itd., dlatego wielu cudzoziemców zatrudnia się do prac prostych, przy wykonywaniu remontów itp.

 

Wśród czynników, które sprawiają, że w branży budowlanej obserwuje się tak dużą grupę specjalizacji deficytowych, najczęściej wymienia się:
• zbyt niskie płace np. w porównaniu do stawek w innych krajach Unii Europejskiej. Część specjalistów decyduje się na wyjazdy zagraniczne do pracy, gdzie mogą osiągnąć nawet kilkukrotnie wyższe zarobki przy takim samym nakładzie pracy;
• brak wykwalifikowanych specjalistów. Zdobycie uprawnień jest czasochłonne i często kosztowne;
• niedostateczne kształcenie zawodowe. Z jednej strony szkół, w których można przygotować się do pracy w budownictwie, jest zbyt mało, z drugiej to wybór niepopularny wśród młodzieży. Konieczna jest odpowiednia promocja takiej ścieżki zawodowej;
• niezadowalające warunki pracy. Zdarza się, że firmy świadczące usługi budowlane zatrudniają pracowników nielegalnie, na umowach niezgodnych z prawem itd., nie wszystkie też przestrzegają zasad BHP;
• obciążenia związane z obowiązkami pracownika fizycznego. Często jest to praca wyczerpująca, trudna, z narażeniem na hałas, urazy, wypadki, kontakt ze szkodliwymi substancjami, wykonywana na wysokościach – to wszystko zniechęca potencjalnych kandydatów.

 

Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!