Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

 
Instruktaż stanowiskowy – co to jest i czemu służy

Instruktaż stanowiskowy – co to jest

 

Szkolenie stanowiskowe musi zostać przeprowadzone w przypadku:

• uczniów rozpoczynających przyuczenie do zawodu na praktykach,
• pracowników wypełniających zadania na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne.

 

Instruktaż stanowiskowy powinien odbyć się przed dopuszczeniem zatrudnionego do wykonywania obowiązków. Nowych zatrudnionych (lub osoby przenoszone na inne stanowiska) musi szkolić pracodawca bądź osoba wyznaczona przez przełożonego, która posiada wiedzę dotyczącą np. obsługi maszyn.

 

Przekazywanie dokładnych informacji na temat obsługi poszczególnych elementów dotyczy także pracowników biurowych. Wypełnianie zadań przed monitorem komputera zalicza się bowiem do prac z czynnikami uciążliwymi.

 

Szkolenie na stanowisku pracy – czemu służy

 

Szkolenie stanowiskowe BHP ma na celu przygotowanie zatrudnionego do poprawnego i bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy. Pracownicy muszą być poinformowani o ryzyku zawodowym oraz o postępowaniu w sytuacji nastąpienia nieszczęśliwego wypadku, np. podczas wybuchu pożaru, porażenia prądem czy awarii zasilania.

 

Uczestnictwo w instruktażu musi być potwierdzone poprzez podpisanie listy obecności lub specjalnej karty, które są dołączane do akt pracowniczych.

 

Instruktaż stanowiskowy – rozporządzenie

 

Instruktaż ogólny i stanowiskowy są obowiązkowe w każdej firmie. Koszty szkolenia BHP ponosi przedsiębiorca. Pełne informacje na temat sposobu przeprowadzania przeszkolenia przygotowującego do podjęcia zadań zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak podają przepisy, szkolenie powinno być zorganizowane także wtedy, gdy w firmie zmieniono procesy technologiczne lub organizację pracy. Obowiązkowy instruktaż odbywa się również w sytuacji wprowadzenia do produkcji nowych urządzeń oraz substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia zatrudnionych osób.

 

Według 11. artykułu powyższego rozporządzenia szkolenie dotyczące stanowiska pracy powinno zakończyć się sprawdzeniem znajomości przekazanych zasad: instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • HOME ASSET Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid  kontrakt B2B  pełny etat   6 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jesteś osobą, która chce rozpocząć swoją przygodę jako doradca ds. nieruchomości? A może czujesz, że Twój rozwój zawodowy jako pośrednika nieruchomości nie idzie tak, jakbyś tego chciał? Bez względu na to, w jakim punkcie kariery jesteś, mamy dla Ciebie doskonałą propozycję.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Organizacji Szkoleń w CEM

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Wawer, ul. Bysławska 84    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie
    1 godz.
    Praca w Centrum Edukacji Medycznej na ul. Bysławska 84, Warszawa - Wawer. Twoje zadania: Kompleksowa obsługa szkoleń – personalizacja materiałów, aktywna obsługa uczestników w recepcji podczas szkoleń, obsługa przerw kawowych. Kompletowanie dokumentów niezbędnych do realizacji szkolenia...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Herbu Oksza 26    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy w nowo otwieranym Centrum Medycznym LUX MED, które będzie znajdować się przy ul. Herbu Oksza 26 w Warszawie. Placówka będzie usytuowana na warszawskim Ursusie i będzie częścią parku handlowego ORA Shopping Center. Zachęcamy do aplikowania już dziś!...
  • Specjalista ds. zakupów inwestycyjnych

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Realizacja procesów zakupów inwestycyjnych zgodnie z polityką zakupową spółki; Aktywny udział w analizie rynku i poszukiwaniu nowych źródeł dostaw; Prowadzenie negocjacji handlowych z dostawcami i podwykonawcami; Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową...
  • Magazynier

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: obsługa wózków widłowych wysokiego składowania składowanie towaru według ustalonych zasad kontrola stanów magazynowych przeprowadzanie inwentaryzacji dbanie o dostępność towaru dla pracowników kompletacji inne prace wykonywane w magazynie zgodnie z...
  • Pracownik produkcji z UDT

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: praca na stanowisku produkcyjnym w Zakładzie Przemysłu Drzewnego obsługa suwnicy i/lub ładowarki prowadzenie procesu produkcyjnego zgodnie z dokumentacją kontrola kluczowych parametrów jakościowych osiąganie ustalonych celów jakościowych, ilościowych oraz...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.