Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Polityka cenowa firmy - podstawowe informacje

Polityka cenowa firmy - podstawowe informacje

 
Polityka cenowa firmy - podstawowe informacje

Polityka cenowa firmy - co to jest?

 

Polityka cenowa polega na ustaleniu optymalnych cen produktów wytwarzanych przez dane przedsiębiorstwo. Optymalnych - czyli takich, które z jednej strony będą akceptowalne przez klientów, z drugiej pozwolą osiągać firmie zamierzone cele. Polityka cenowa firmy uzależniona jest między innymi od określenia docelowej grupy klientów, obszaru, na jakim działa firma oraz wytwarzanych produktów.

 

Polityka cenowa przedsiębiorstwa - na czym polega?

 

Podejmując decyzje cenowe firmy, definiują z jakimi klientami chcą współpracować, w jaki rodzaj rynku próbują wkroczyć. Warto dodać, że w jednej firmie można wyznaczyć kilka równolegle działających strategii - inne mogą dotyczyć produktów dopiero wprowadzanych na rynek, inny wybór będzie dotyczył produktów o ugruntowanej pozycji. Ważne, żeby każdy ruch przeanalizować dokładnymi badaniami rynku, opinii klientów itd.

 

Można wyodrębnić różne rodzaje strategii cenowej obieranych przez przedsiębiorstwa. Między innymi znany jest trójpodział na:
• strategię wysokich cen - charakteryzuje produkty najwyższej jakości, przeznaczone dla ekskluzywnych klientów;
• strategia niskich cen - dotyczy produktów przeznaczonych dla klienta masowego, pomaga wprowadzić produkt na rynek, ponieważ w krótkim czasie pozwala zdobywać nowych konsumentów;
• strategia cen neutralnych - ceny ustalane są relatywnie, w odniesieniu do kwot stosowanych przez konkurencję.

 

Cele polityki cenowej

 

Zasadniczy cel obrania odpowiedniej polityki cenowej to generowanie zysków, czyli prościej mówiąc - zarabianie. Jednak w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się przedsiębiorstwo i jaką aktualnie obejmuje strategię, polityka cenowa przedsiębiorstwa może być dostosowana do sytuacji na rynku.

 

Polityka cenowa przedsiębiorstwa może więc skupiać się na:
• zysku - by zarówno w planach krótkoterminowych, jak i działaniach długofalowych osiągać maksymalne zyski i zwroty poniesionych nakładów;
• sprzedaży - strategia cenowa produktu ma doprowadzić do wzrostu jego sprzedaży, a co za tym idzie udziału w rynku;
• stabilizacji - strategia cenowa produktów prowadzona jest w taki sposób, by utrzymać pozycję konkurencyjną;
• przetrwaniu - polityka cenowa prowadzona jest po to, by pokryć wszelkie niezbędne koszty i utrzymać się na rynku;
• budowaniu wizerunku - pozwala na utrzymanie wizerunku firmy, utrwalającego obrane przez nią wartości.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Greenpeace Polska
    specjalista junior / mid
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków pozyskiwanie osób darczyńskich na ulicach polskich miast, czyli przekonywanie osób do zgody na regularne wsparcie finansowe Fundacji Greenpeace Polska przeprowadzanie rozmów na temat naszych kampanii; aktywna praca na rzecz budowania zielonego ruchu opartego na ludziach;
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...
  • Operator laboratorium (m/k)

    Trenkwalder   Legnica    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres zadań: ocena wizualna spoin, przeprowadzanie testów destrukcyjnych złącz spawanych i ocena po wykonanym badaniu, zapisywanie raportów po przeprowadzeniu testów destrukcyjnych w systemie eMAKRO, przygotowywanie próbek do badań makrograficznych, przeprowadzanie analizy zgładów makrograficznych.
  • Pracownik produkcji (m/k)

    Trenkwalder   Skierniewice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: praca na produkcji, nadzór jakościowy nad procesem produkcyjnym, realizacja zleceń produkcyjnych. Oczekujemy: zdolności manualnych i technicznych, precyzji i dokładności, gotowości do pracy w systemie 4-brygadowym lub 3-zmianowym.
  • Inżynier Serwisu

    RSC Auto ID Distribution   Warszawa, ul. Płytowa 2    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: diagnoza i usuwanie awarii drukarek termo-transferowych, terminali przemysłowych i urządzeń aplikujących etykiety, zarówno lokalnie w siedzibie firmy jak i na liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych klientów; udział w przeglądach, instalacjach, wdrożeniach i...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!