Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rekrutacja w czasach epidemii: Rozmowa z ekspertkami ds. HR z PPF HASCO-LEK S.A.

Rekrutacja w czasach epidemii: Rozmowa z ekspertkami ds. HR z PPF HASCO-LEK S.A.

 
Rekrutacja w czasach epidemii: Rozmowa z ekspertkami ds. HR z PPF HASCO-LEK S.A.

Praca.pl: Z jakimi problemami zmagają się kandydaci podczas rozmów online?

 

Niewątpliwie jednym z największych problemów jest brak odpowiedniego sprzętu pozwalającego na sprawne przeprowadzenie rozmowy online, w tym również dobrego łącza internetowego. Czasem i takie problemy techniczne jak nieodpowiednie ustawienie kamery, na przykład przodem do okna, co powoduje, że kandydat staje się niewidoczną plamą, innym razem do góry nogami lub na takiej wysokości, że patrzymy na kandydata z góry albo z dołu. Niestety wielu kandydatów uważa taką formę rekrutacji za mniej oficjalną, czy mniej poważną niż spotkania osobiste i się do takich rozmów po prostu nie przygotowuje.


Praca.pl: Na co kandydat powinien położyć szczególny nacisk, przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej online?


Przede wszystkim warto pamiętać, że rozmowę online od tej tradycyjnej różni jedynie fakt, że nie spotykamy się w tej samej przestrzeni fizycznej, poza tym ma ona taki sam charakter i konsekwencje. Zdecydowanie nie rekomendujemy połączeń w czasie godzin pracy kandydata, kiedy to rozmowę rekrutacyjną może przerwać na przykład telefon od obecnego przełożonego.


Nie zapominajmy także o tym, że jeśli jesteśmy w domu koniecznie trzeba poinformować domowników o tym, że mamy takie spotkanie, by nikt nam w tym czasie nie przeszkadzał, by ktoś mógł zająć się dziećmi, psem, kotem, szynszylą. Warto też upewnić się, czy od rozmowy nie będzie cię odrywała pralka, lub konieczność wyłączenia kuchenki, bo wykipiała zupa. Oczywiście jeśli w trakcie rekrutacji na biurko wskoczy kot, to się nie stresujmy, też kochamy koty, postarajmy się jednak, by nas nie rozpraszał.


Przed rozmową koniecznie należy sprawdzić sprzęt i jakość połączenia. Można wcześniej zadzwonić testowo do znajomego, by sprawdzić, czy wszystko działa, czy głośniki i mikrofon są włączone, a może warto skorzystać ze słuchawek. Część kandydatów korzysta w trakcie rozmów z telefonu. Tu też warto zadbać o swój komfort rozmowy i odpowiednio ustawić telefon lub go gdzieś podwiesić. Upewnić się, że jest naładowany lub, jeśli mamy słabą baterię, że ładowarka czeka w pogotowiu. Warto też lekko przeczyścić kamerę, chyba że z jakiegoś powodu podczas wideo rozmowy zależy nam na uzyskaniu efektu romantycznej mgły. Dobrze też jest zalogować się kilka minut wcześniej, by uniknąć problemów technicznych, które zgodnie z prawem Murphy’ego zawsze pojawiają się przy takich właśnie okazjach.


Praca.pl: Top 3 wskazówki dla kandydata przed rozmową

 

  1. Przygotuj się do rozmowy. Sprawdź, na jakie stanowisko aplikowałeś i bądź gotów na pytania merytoryczne z zakresu stawianych wymagań. Dowiedz się czegoś na temat miejsca, do którego aplikujesz. Nie musisz znać biografii prezesa, ale już informacje na temat tego, czym się firma zajmuje, co produkuje, czy jakie usługi dostarcza, są niezbędne.
  2. Postaraj się skupić całą uwagę na swoim rozmówcy, usuń z pola widzenia wszelkie przedmioty, które będą powodowały, że nie będziesz mógł skoncentrować się na odpowiedzi. Staraj się mówić zwięźle i rzeczowo. Jeśli czegoś nie wiesz, nie próbuj w trakcie spotkania znaleźć odpowiedzi w internecie.
  3. Zadbaj o wygląd. Wiemy, że w domu zwykle pracujesz w mało oficjalnym odzieniu i czasem zapominasz się uczesać, doskonale to rozumiemy, nam też się to zdarza. Jednak kiedy spotykamy się online z kandydatami zmieniamy strój i znajdujemy grzebień. Postaraj się także zwrócić uwagę na swoje otoczenie, w tym na tło do rozmowy. Wiele komunikatorów i aplikacji do rozmów wideo posiada opcję rozmycia lub zmiany tła, ale korzystanie z nich może obciążać dodatkowo łącze. Może to skutkować gorszą jakością połączenia lub niespodziewanym komunikatem na ekranie „Komputerowe tło nie działa prawidłowo”, po którym następuje pełna wizja lokalna wnętrza.

 

Praca.pl: Najczęstsze błędy podczas rozmów online


Podczas rozmów rekrutacyjnych możemy siebie nawzajem zobaczyć bardziej kompleksowo. W trakcie wideokonferencji natomiast obserwujemy się w dużym zbliżeniu, a co za tym idzie, większą uwagę zwracamy na mimikę . O ile często uczymy się kontrolować mowę ciała, o tyle zapominamy, że mimika jest jej istotną częścią. Jeśli nie czujesz się komfortowo w takiej sytuacji, usiądź po prostu nieco dalej od kamery.


Zaletą pracy z domu jest to, że zaoszczędzamy czas na dojazdach. Jeśli jednak jesteś na home office i na dodatek prowadzisz rozmowę z potencjalnym nowym pracodawcą w trakcie godzin pracy i to na firmowym sprzęcie, zachowaj te informacje dla siebie, a najlepiej tego po prostu nie rób, to zwyczajnie nie fair w stosunku do obecnego pracodawcy.
Przed rozmową wycisz wszelkie komunikatory, a także komórkę, dzięki temu łatwiej będzie ci się skupić. Bywa, że w trakcie rozmowy kandydat informuje, że musi pilnie odpisać na jakąś wiadomość. Wyobraź sobie teraz, że przeprowadzamy tę rozmowę twarzą w twarz w naszym biurze. Czy wówczas również przerwałbyś rozmowę, żeby odpisać na e-mail lub SMS?


Praca.pl: Jak sprawnie rekrutować online?


Nasz pierwszy kontakt z kandydatem to rozmowa telefoniczna. Podczas niej warto już poinformować naszego kandydata, że rekrutacja online to prawdziwa rozmowa kwalifikacyjna i warto ją potraktować tak samo poważnie, jak spotkanie osobiste. To też dobra okazja, by dowiedzieć się, czy kandydat ma odpowiedni sprzęt, by taką rozmowę odbyć. Być może trzeba będzie dać mu nieco więcej czasu na techniczne przygotowania.


Mamy świadomość tego, że nie każdy posiada komputer z kamerką i mikrofonem, cześć osób korzysta z wideo rozmów za pośrednictwem telefonu. Czasem też trudno zapanować nad środowiskiem zewnętrznym i nie powstrzymamy sąsiada przed gwałtownym pukaniem w nasze drzwi, a psa, przed jeszcze gwałtowniejszą reakcją na ten hałas. To są wydarzenia nieprzewidziane, które mogą przydarzyć się obu stronom mimo najlepszego przygotowania, więc przede wszystkim stawiamy na profesjonalizm, ale i zachowujemy wyrozumiałość.


Praca.pl: Czy nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie funkcjonować, to też nowe standardy w rekrutacji? Jeśli tak, to jakie?


Nowa rzeczywistość niewątpliwie narzuciła nam szybkie i elastyczne wprowadzenie nowych form rekrutowania. Na pewno hasłem nadrzędnym jest obecnie bezpieczeństwo, zarówno kandydata, jak i osób przeprowadzających rozmowę, dlatego prowadzimy teraz przede wszystkim rekrutacje za pośrednictwem wideokonferencji. Już wcześniej przeprowadzaliśmy rozmowy rekrutacyjne online, więc na tym polu mamy spore doświadczenie, stąd też konieczność zmiany formuły nie była dla nas szokiem i koniecznością stanięcia przed zupełnie nowymi wyzwaniami. O ile jednak do niedawna taka formuła obowiązywała jedynie od czasu do czasu, obecnie jest normą. Dzięki temu, że robimy to częściej, udało nam się proces usprawnić i poznać nowe narzędzia.


Różnica niewątpliwie polega też na tym, że kandydat nie może odwiedzić nas w naszej siedzibie, przez co nie ma pełnych informacji o czysto fizycznych warunkach pracy, dojeździe itp. Naszym zadaniem jest więc dostarczyć mu wszelkich danych niezbędnych do podjęcia decyzji o nowej pracy. Candidate Experience zawsze był dla nas ważny, jednak teraz podchodzimy do niego ze szczególną dbałością. Poza tym standardy się nie zmieniły i rekrutujemy z taką samą dbałością jak wcześniej, odpowiednio przygotowując się do każdej rozmowy.


Praca.pl: Jakiego wsparcia w obszarze rekrutacji pracodawcy oczekują od partnerów biznesowych (np. portali rekrutacyjnych)?


Partnerzy biznesowi, zwłaszcza ci, którzy pomagają w zdobyciu talentów, muszą pamiętać, że są dość często kluczowym źródłem ich pozyskania. Działania, jakie możemy obecnie podjąć w dotarciu do nowych pracowników są bardziej ograniczone lub wymagają bardzo dużego dodatkowego zaangażowania. Zatem każde wsparcie ze strony partnerów biznesowych jest ważne. To, co mogłoby dodatkowo usprawnić współpracę, to przeprowadzanie przez naszych partnerów badania potrzeb kandydatów w zakresie rekrutacji w nowych warunkach. Dzięki takim informacjom nam również łatwej byłoby projektować procesy i je do tych oczekiwań dostosowywać.


Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kontroli Produkcji

    Roca Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Jeżeli posiadasz: wykształcenie min. średnie, bardzo dobra znajomość Excela, doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku pracy w firmie produkcyjnej – mile widziane; zdolność szybkiego uczenia się, znajomość programu SAP (mile widziane), zdolności analityczne i sprawna praca ze...
  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...
  • Asystentka stomatologiczna / Asystent stomatologiczny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy ze stomatologiem "na cztery ręce" otwartość na podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej jako dodatkowy atut;
  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    6 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.